Motyle robią furorę na Pintereście, a zagraniczne magazyny wnętrzarskie wróżą im wielką karierę w tym roku. Z Zachodu powoli ten trend przenika także do Polski.

Motyw motyli: jak go wprowadzić do wnętrza?

Wielokolorowe motyle dodają aranżacji lekkości i wdzięku. Jeśli wystrój jest dość poważny, natychmiast zyskuje więcej nonszalancji. Motyw dekoracyjny motyli zapewnia przy tym duże możliwości, ponieważ urocze skrzydlaki pojawiają się na różnych produktach dla domu:

Tapety w motyle: jeden z popularniejszych motywów w tym sezonie, często w mariażu z motywami egzotycznymi. Motyle mogą być wielkoformatowe albo bardzo drobne, na gładkim tle bądź w zestawieniu z innymi wzorami. Pamiętajmy, że taki dekor jest bardzo mocny i wyrazisty, lepiej więc wybrać tapetę w motyle tylko na jedną ścianę w pomieszczeniu.

Tkaniny w motyle: dobry przykład stanowią poszewki na poduszki, które wspaniale dekorują strefę wypoczynkową w pokoju dziennym. Ale motyle można też znaleźć na kompletach pościeli, narzutach, ręcznikach kuchennych czy zasłonach.

Zobacz też: Najlepsze materiały na pościel >>>

Porcelana w motyle: najlepsi producenci porcelany szybko docenili ten motyw zdobniczy. Dlatego jeśli lubimy klasyczną porcelaną i ceramikę, ale dekoracje kwiatowe nieco się nam znudziły, postawmy na motyle!

Dodatki i detale: uchwyty do szafek w kształcie motyli, papierowe dekoracje „zrób to sam” (np. origami) czy grafiki ścienne z ilustracjami jak z XIX-wiecznej księgi przyrodniczej… To tylko przykłady tego, jakie drobiazgi z motylami w roli głównej można wykorzystać w aranżacji wnętrz.

Nie przegap: Jak zaaranżować domową galerię zdjęć? >>>

Motyw dekoracyjny z motylami a styl wnętrza

Warto pamiętać, że wielobarwne motyle nie są uniwersalnym motywem dekoracyjnym. Nie sprawdzą się raczej we wnętrzach minimalistycznych czy w stylu modern, chyba że stawiamy na stylistyczny miszmasz. Za to świetnie się poczują w aranżacjach eklektycznych, inspirowanych Orientem czy glamour (jako urokliwy kontrapunkt).

Do modnych wnętrz industrialnych polecamy zaś grafiki z motylami inspirowane ilustracjami z wiekowych ksiąg przyrodniczych. Z kolei w aranżacji skandynawskiej z motylami postępujmy ostrożnie, ale nie trzeba się ich obawiać. Jedynie warto pamiętać, by wybierać pastelowe odcienie dekoracji. Ponadto lepiej nie ryzykować z tapetą w motyle, która mogłaby zaburzyć harmonię skandynawskiego wystroju.

Motywy dekoracyjne na topie: GALERIE ZDJĘĆ

Motyle jako motyw dekoracyjny są pełne uroku, ale jednak nieco trudne aranżacyjnie. Jakie inne wzory są jeszcze na topie? Sprawdź nasze galerie zdjęć!