Mały salon, mała sofa – czy na pewno? Mały salon zmusza nas do wielu ograniczeń, uważnego rozplanowania mebli, aby mała przestrzeń nie była zagracona i przesycona. Ale przecież sofa w salonie jest najważniejsza. Zatem, radzimy jak nie popełnić błędu przy wyborze sofy do małego salonu. Pokazujemy ciekawe aranżacje salonu – sofa zdjęcia.

MAŁY SALON: radzimy jaką dobrać sofę

Dwuosobowa, w oryginalnym wyrazistym lub jasnym kolorze, z wysokim oparciem – to najlepsza propozycja do małego salonu. Dla odmiany – kanapa na kółkach, która umożliwia jej swobodne przesuwanie i przestawianie, gdy tylko przyjdzie nam do głowy nowa koncepcja ustawienia mebli. Przesuwane meble to zawsze dobry pomysł w małych wnętrzach.

Nasz typ sofy stworzonej do małego salonu to projekt  z wysokim oparciem, smukłymi stalowymi nóżkami i subtelnie zaakcentowanym oparciem. Ta sofa zdaje się optycznie nie zabierać miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu. Obicie może być z tkaniny lub skóry, według uznania.

W nowoczesnych projektach, coraz częściej sofy zintegrowane są z małym stolikiem kawowym. Dzięki niemu nie musimy już zajmować przestrzeni małego salonu stolikiem. Współczesne sofy utrzymane w bardzo nowoczesnej linii, z głębokim wygodnym siedziskiem sprawdzają się w małych salonach, tym bardziej jeśli są w białej lub szarej kolorystyce.

Klasyka zawsze ma swoich zwolenników. Do małego salonu pasuje dwuosobowa sofa w stylu retro. Aby klasyka nie była zbyt nudna, propoujemy tkaninę obiciową w odważnym kolorze, np. czerwieni lub motywem kwiatów w stylu vintage. Jeśli zdecydujemy się na jasną sofę, warto dobrać  kolorowe poduszki. To największa ozdoba każdego wnętrza, w małym salonie dodadzą wyrazistości.

Jeśli biel, ani szraość nas nie przekonuje, kolory takiej jak słoneczny oranż lub żywa zieleń będą idealne do małego salonu. Żywe kolory bezsprzecznie atuty sofy zaprojektowanej do małego salonu, na pewno rozświetlą niewielkie wnętrze. 

Sofa w małym salonie: KSZTAŁTY

Kształt w małym salonie jest bardzo ważny. Jaki układ sofy w małym salonie będzie najlepszy? Opinii jest dużo: modułowa, nierozkładana, profilowane, opływowe. Jaką sofę wybrać, aby była wygodna i funkcjonalna. Radzimy taką, która będzie geometryczna, minimalistyczna, z rozkładanymi podłokietnikami – to nowoczesna wersja sofy, która jest stworzona z myślą o oszczędności wnętrza. Niezwykle pomysłowa jest kanapa modułowa - pozwala na dowolność aranżacji. Składa się ona z kilku mniejszych, niescalonych ze sobą części, dzięki czemu można je zestawiać, rozsuwać i ustawiać według własnych potrzeb i upodobań. Modułowa kanapa może więc zmienić się w kilka foteli, jedną kanapę bądź łóżko. To sprytny pomysł jest wykorzystywany w najnowszych projektach salonów.

Jeśli mysłimy o  wielofunkcyjnej sofie - to kwestia zrealizowania w małym salonie. Jeśli chcemy, aby sofa była miejscem wypoczynku w ciągu dnia i snu w nocy, wybierajmy sofę rozkładaną, ale dwusoosobową. Powinna być  z wydłużonym siedliskiem, pod którym skrywać się będzie pojemnik na pościel.