Kaktusy w mieszkaniach – idealne rośliny dla zapominalskich!

2017-02-22 14:37

Kaktusy to rośliny doniczkowe, które od dawna wykorzystuje się do ozdoby wnętrz. Dowiedz się, dlaczego kaktusy są tak popularne i jak należy pielęgnować kaktusy w domu. Poznaj najpopularniejsze kaktusy doniczkowe do domu i zobacz ciekawe aranżacje wnętrz z kaktusami.

Spis treści

  1. Kaktusy to dobre rośliny dla zapominalskich!
  2. Jak pielęgnować kaktusy w domu
  3. Najpopularniejsze kaktusy do uprawy w domu

Kaktusy pochodzą z Ameryki, gdzie rosną na naturalnych stanowiskach. U naszym kraju kaktusy uprawiamy jako rośliny doniczkowe. W kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych i marketach oferowanych jest wiele gatunków kaktusów. Różnią się one nie tylko rozmiarami – od wręcz miniaturowych po całkiem spore, ale także formą i kształtem. Ze względu na kształt możemy podzielić je na: kuliste, kolumnowe i walcowate (forma pośrednia między kulistymi a kolumnowymi). Pędy części nadziemnej kaktusów składać się z jednej bądź wielu członów, mogą być też rozgałęzione. Pokrój natomiast – w zależności od gatunku – może być wzniesiony lub płożący. Przeważająca wielkość kaktusów posiada ostre ciernie (zwane potocznie kolcami), będące przekształconymi liśćmi. Ciernie poszczególnych gatunków różnią się kształtem, grubością oraz barwą. Zetknięcie z nimi nie jest przyjemne, dlatego warto być uważnym opiekując się kaktusami w domu! Wiele gatunków kaktusów wydaje dekoracyjne kwiaty.>>Przeczytaj też: Oplątwy: modne rośliny w mieszkaniu

Kaktusy to dobre rośliny dla zapominalskich!

Kaktusy to tzw. sukulenty, czyli rośliny, które mają zdolność magazynowania wody w przekształconych pędach. Dzięki temu są one w stanie przetrwać w dobrej kondycji dłuższe okresy bez dostępu do wody. Kaktusom susza nie jest straszna! Z tego powodu są to wprost idealne rośliny doniczkowe dla tych, którzy notorycznie zapominają o podlewaniu.

>>Przeczytaj też: Rośliny w mieszkaniu: siła zieleni kwiatów doniczkowych

Jak pielęgnować kaktusy w domu

Wiele osób sądzi, że kaktusy to rośliny wręcz „bezobsługowe” – nie trzeba się nimi zajmować, a i tak będą zdobiły wnętrza. Nie jest to prawdą, bo choć kaktusy są przystosowane do przetrwania suszy, to jednak aby dobrze rosły, były zdrowe i atrakcyjnie wyglądały, należy zapewnić im właściwe warunki wzrostu. Trzeba je również odpowiednio pielęgnować, choć na szczęście w tym przypadku zabiegi pielęgnacyjne nie zajmują dużo czasu.Na początek wybierzmy dla kaktusów odpowiednie miejsce w domu. Idealne stanowisko dla większości gatunków kaktusów to pełne nasłonecznienie. Latem rośliny można wystawić na balkon, taras czy do ogrodu (jeśli go mamy), pamiętając by postawić je w miejscu wystawie południowej lub południowo-wschodniej.Kaktusy sadzimy do podłoża przewiewnego, przepuszczalnego i lekkiego – najlepsza jest specjalna ziemia przeznaczona do kaktusów (do kupienia w kwiaciarniach i marketach). Kaktusy najlepiej rosną w nieco „przyciasnych” doniczkach – weźmy to pod uwagę, gdy będziemy przesadzać rośliny. Na dnie doniczki, do której sadzimy kaktusy, zawsze musi być warstwa drenażu (np. z keramzytu). Gdy regularnie przesadzamy kaktusy do świeżego podłoża, to nie musimy dodatkowo nawozić roślin. Jednak gdy robimy to rzadko, warto stosować specjalne nawozy do kaktusów (używamy je zgodnie z instrukcja na opakowaniu).Kaktusy podlewamy rzadko, ale obficie i to tylko w miesiącach wiosenno-letnich. Zimą kaktusy muszą przejść tzw. okres spoczynku, w którym potrzebują obniżenia temperatury oraz zaprzestania podlewania. Wiosną (marzec–kwiecień) nawadnianie wznawiamy.

>>Zobacz także: Przesadzanie kaktusów: kompozycja w szkle

Najpopularniejsze kaktusy do uprawy w domu

Do kaktusów najczęściej spotykanych w naszych domach należą:

  • Echinocactus – o kulistym kształcie, z charakterystycznymi mocno zarysowanymi żebrami, długimi, kremowymi kolcami zebranymi w kępki i gęsto owłosionym wierzchołkiem. Kwiaty sa żółte.
  • Coryphantha – kwitnący na żółto lub różowo, o kulistym pokroju i licznych kolcach zebranych w kępki.
  • Opuncja – ma płaskie pędy złożone z członów oraz liczne, jasne kępki drobnych kolców. Kwiaty są duże, żółte, pomarańczowe lub czerwone.
  • Ferocactus – o walcowatej, żebrowatej budowie i długich cierniach. Kwiaty mają lejkowaty lub dzwonkowaty kształt i mogą być żółte, różowe bądź czerwone.
  • Echinopsis – o walcowatym, żebrowatym kształcie, drobnych cierniach i pięknych kwiatach.
  • Gymnocalycium – charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, kulistym kształtem i długimi, niekłującymi cierniami. Kwiaty w zależności od gatunku są białe, żółte, różowe, purpurowe.
  • Mammillaria – o małych rozmiarach i kulistym kształcie. Zamiast żeber tworzy brodawki, na końcu których wyrastają kępki kolców. Kwiaty – białe, żółte lub różowe w różnych odcieniach – tworzą wianek wokół wierzchołka pędu.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany