Kaktusy: kłujące piękno

Niedotykalskie kaktusy obejdą się bez codziennej porcji czułości i wody. Swój oschły charakter rekompensują efektownym wyglądem.

Kaktusy w domu: modne rośliny doniczkowe
Kaktusy w domu
Kaktusy w domu
Kaktusy w domu
Kaktusy w domu

Spośród ponad tysiąca gatunków kaktusów każdy z pewnością znajdzie dla siebie okaz, który podkreśli urodę mieszkania.

Jak aranżować kolczaste piękności?

W barwnych wnętrzach ładnie będą wyglądały kompozycje kaktusów o podobnym kształcie, w jednym odcieniu zieleni. Powinny mieć skromne donice, aby nie konkurować z otoczeniem. W stonowanych wnętrzach wspaniale zaprezentują się rośliny o ciekawej strukturze, koronkowej formie, którą można podkreślić odpowiednimi dodatkami.

Małe rośliny najlepiej posadzić razem w płytkim naczyniu, wtedy ziemia nie będzie szybko wysychała.
Dla większych okazów bardziej odpowiednie będą głębsze, bardziej pojemne donice.
Dobierając rośliny, które miałyby rosnąć obok siebie, należy upewnić się, czy mają podobne wymagania.

Sposób na kolce
Wybierając kaktusy i inne sukulenty, warto zwrócić uwagę na ich kształty i pod tym kontem odpowiednio dopasować doniczki lub dekoracyjne osłonki. Kaktusy, które mają zwarte formy, można z powodzeniem komponować w tradycyjnych i stylizowanych wnętrzach, dobierając do nich doniczki o klasycznych kształtach. Rozłożyste kaktusy o geometrycznie powyginanych łodygach pasują do nowoczesnych pomieszczeń i awangardowych naczyń.
Dorota Potter, stylistka

NIE PRZEGAP

Większość gatunków w okresie zimowym, czyli od października do marca, nie wymaga podlewania, ale są wyjątki, np. Setiechinopsis mirabilis, Frailea powinny mieć w tym czasie zwilżane podłoże.
Optymalna dla kaktusów temperatura to 10-12 st.C. Dlatego w czasie zimy najgorszym miejscem dla nich jest parapet nad grzejnikiem, ale są też gatunki ciepłolubne: Melocactus, Discocactus, Ferrocactus i Echinocactus. Im kaloryfer z pewnością nie zaszkodzi.

Ocena: 0
Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Andrzej Szandomirski, Radosław Wojnar

POLECANE ARTYKUŁY