Tkaniny we wnętrzu: jak eksponować tkaniny we wnętrzu, by stało się przytulne?

2022-04-19 9:00

Obicia mebli, firany, zasłony, poduszki, obrusy, a nawet pikowane obicia ścian – tkaniny możemy wprowadzić do wnętrz na różne sposoby. Dzięki odpowiednim materiałom możemy całkowicie odmienić pomieszczenie, i to bez dużego nakładu kosztów czy uciążliwego remontu. Jak eksponować tkaniny we wnętrzu, by stało się przytulne? Które materiały będą najlepsze – naturalne, sztuczne czy syntetyczne? Sprawdziliśmy!

Spis treści

  1. Jaką funkcję pełnią tkaniny we wnętrzu?
  2. Naturalne, syntetyczne, sztuczne – rodzaje tkanin we wnętrzach
  3. Tkaniny we wnętrzu: zasłony, kotary
  4. Tkaniny we wnętrzu: obrusy, poduszki, narzuty, tkaniny obiciowe
  5. Tkaniny na ścianę i podłogę: dywany, kilimy i…

Jaką funkcję pełnią tkaniny we wnętrzu?

Wnętrza bez tkanin wydają się surowe i niezachęcające, brak im również ciepła i przytulności. Jeszcze kilka lat temu pomieszczenia ogołocone z ozdób i dekoracyjnych, miękkich tkanin cieszyły się największą popularnością, ale obecnie trendy zwracają się bardziej w stronę tekstyliów i ich roli we wnętrzach.

Nic dziwnego, oprócz czysto dekoracyjnych walorów, tkaniny we wnętrzu pełnią również rolę praktyczną. Doskonale chronią przed słońcem, zapewniają prywatność (np. przed ciekawskim okiem sąsiadów), chronią meble przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a także poprawiają akustykę wnętrza (świetnie wygłuszają pomieszczenie).

Naturalne, syntetyczne, sztuczne – rodzaje tkanin we wnętrzach

Planując zakup tkanin do domu, stajemy przed trudnym wyborem: na rynku jest mnóstwo różnego rodzaju materiałów tekstylnych, różniących się między sobą nie tylko wyglądem, fakturą i składem, ale także pochodzeniem. Na pewno słyszeliśmy o tkaninach naturalnych, syntetycznych i sztucznych. Czym różnią się między sobą? Jakie mają właściwości?

1. Tkaniny naturalne – wyprodukowane z naturalnych materiałów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Do najpopularniejszych należy: wełna, bawełna, len, jedwab i kaszmir. Tkaniny naturalne są przyjemne dla skóry, nie podrażniają jej, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza („oddychają”), są ekologiczne.

2. Tkaniny sztuczne – tworzone od podstaw w laboratorium, ale do ich produkcji wykorzystuje się składniki naturalne, np. celulozę drzewną, kauczuk i białko. Do grupy tkanin sztucznych zaliczamy m.in.: wiskozę, acetat, lyocell, modal i cupro. Szczególnie popularna jest wiskoza, która powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy; jest przyjemna w dotyku i pozwala skórze oddychać, dlatego doskonale nadaje się na letnią odzież.

3. Tkaniny syntetyczne – w całości wytwarzane przez człowieka; powstają w laboratoriach, ale wyłącznie z materiałów, które nie są spotykane naturalnie w przyrodzie (polimery syntetyczne). Do tkanin syntetycznych zalicza się: poliester, poliamid (nylon), akryl i elastan (lycra). Cechuje je duża wytrzymałość, odporność na gniecenie, promienie UV i utratę koloru. W przeciwieństwie do tkanin sztucznych i naturalnych nie przepuszczają powietrza, nie „oddychają”.

Pochodzenie i sposób produkcji wpływa na właściwości i trwałość tkaniny. Jeśli zależy nam na szczególnie wytrzymałych materiałach, warto rozważyć zakup trzech poniższych rodzajów. To prawdziwe tkaniny do zadań specjalnych:

1. Plamoodporne / wodoodporne – najczęściej pokryte są specjalną powłoką hydrofobową, która sprawia, że wylana ciecz nie wsiąka w tkaninę, ale formuje na jej powierzchni krople. Tego typu tkaniny doskonale sprawdzają się na obrusy i obicia mebli.

2. Impregnowane – niektóre tkaniny są fabrycznie impregnowane, dzięki czemu nie tracą kolorów, są również odporne na plamy i zabrudzenia. Tkaniny możemy zaimpregnować również we własnym zakresie, wystarczy zakupić specjalny impregnat do tkanin w sprayu lub płyn do prania z impregnatem.

3. Trudnopalne – w kontakcie z ogniem tego typu materiały nie zapalają się, tylko topią, zapobiegając rozprzestrzenianiu się ognia. Dodatkowo, tkaniny trudnopalne są impregnowane preparatem, który wnika głęboko w ich strukturę, tworząc dodatkową warstwę ochronną. Tkaniny trudnopalne z atestem wykorzystuje się w miejscach użyteczności publicznej, np. teatrach, kinach, hotelach i restauracjach.

Tkaniny we wnętrzu: zasłony, kotary

Zasłony i kotary we wnętrzu to jeden z ważniejszych czynników budujących przytulny klimat we wnętrzu. Co więcej, chronią nas przed słońcem (np. w sypialni) i ciekawskim okiem sąsiadów. Zasłony z grubszych materiałów poprawiają akustykę i pomagają wyciszyć pomieszczenie. Zasłony i kotary mogą być ciekawym kolorystycznym akcentem – zwłaszcza gdy reszta pomieszczenia jest utrzymana w stonowanych barwach. Najlepszymi materiałami na zasłony i kotary są m.in.; bawełna, len, juta, aksamit, welur i żakard.

Tkaniny we wnętrzu: obrusy, poduszki, narzuty, tkaniny obiciowe

W klimatycznych, przytulnych wnętrzach nie może zabraknąć miękkich narzut, poduszek i pledów. Im bardziej są miękkie i przyjemne w dotyku, tym lepiej. Dlatego doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju tkaniny naturalne oraz plusze (np. welur). Obrusy na stole czy ławie będą chronić mebel przed zabrudzeniami, plamami i zarysowaniami. Jeśli mamy w domu małe dziecko, wybierzmy obrusy plamoodporne z materiałów syntetycznych. Na specjalne okazje wybierzmy obrus z naturalnych materiałów, np. z popularnego lnu czy bawełny.

Wybierając obicia mebli wypoczynkowych i krzeseł, dobrze zastanówmy się nad materiałem. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości danej tkaniny obiciowej, zasięgnijmy porady doświadczonego tapicera. Dużą popularnością wśród materiałów obiciowych cieszą się welur i aksamit. Zwłaszcza ten pierwszy jest ceniony przez miłośników luksusowych tkanin. Welur jest miękki, przyjemny w dotyku i dość wytrzymały. Niestety, oprócz eleganckiego, ekskluzywnego wyglądu łatwo się brudzi i jest drogi, dlatego nie poleca się go do domów, gdzie mieszkają małe dzieci.

Tkaniny na ścianę i podłogę: dywany, kilimy i…

Tkaniny we wnętrzu możemy również wyeksponować na ścianie. Ozdobne materiały z powodzeniem mogą zastąpić wzorzystą tapetę. Tkaniny na ścianie ocieplą pomieszczenie (dosłownie), wprowadzą do niego przytulny klimat i poprawią akustykę wnętrza. Dlatego szczególnie poleca się je w gabinetach i sypialniach (np. ściana z pikowaną tkaniną pełniąca rolę zagłówka).

We wnętrzach inspirowanych stylem boho, skandynawskim, rustykalnym czy retro na ścianach możemy zawiesić kolorowe kilimy, czyli dwustronne tkaniny wełniane lub bawełniane zdobione wzorami roślinnymi i geometrycznymi. By ocieplić wnętrze, nie zapomnijmy rozłożyć na podłodze dywanu – gruby, mięsisty dywan lub model w typie shaggy zapewni przyjemne ciepło stopom i uchroni podłogę przed uszkodzeniami i zarysowaniami.