Tkaniny zasłonowe. Wybieramy dobry materiał na zasłonę

2019-04-04 12:31

Zdolności adaptacyjne ludzkiego wzroku, choć imponujące, są jednak ograniczone. W miejscach oświetlonych nierównomiernie i zbyt kontrastowo męczy się i oko, i mózg. W zwiększeniu tego rodzaju komfortu w pomieszczeniach służy błyskotliwy wynalazek zasłon okiennych. Sterowanie ilością wpuszczanego do pomieszczenia światła to podstawowa funkcja zasłon. Wiadomo jednak, że nie jedyna. Wybieramy tkaniny zasłonowe i podpowiadamy, jak się zabrać do uszycia zasłon.  

Jaki materiał na zasłony? Przegląd tkanin zasłonowych

Skoro podstawową funkcją zasłon jest wyciemnienie pomieszczenia, słusznie można zakładać, że podstawowym kryterium doboru będzie gramatura tkaniny, czyli innymi słowy jej gęstość. Jest to słuszna intuicja, chociaż można spotkać tkaniny zasłonowe silnie wyciemniające, a relatywnie lekkie. Można także w przypadku cieńszych, lżejszych materiałów uszyć zasłonę dwuwarstwową, między warstwy wszywając dodatkowo fizelinę.

Dużą grupą tkanin, którą stosuje się przy produkcji zasłon, są plusze, czyli tkaniny z okrywą włókienną uzyskaną w wyniku przecięcia niektórych nitek osnowy lub wątku. Innymi słowy, taka tkanina, w której jedna ze stron jest – korzystając z nomenklatury tkackiej – omszona, pokryta puszystą okrywą. Do pluszów zaliczają się między innymi:

  • aksamit (ang. velvet, fr. velours) – plusz z bardzo niską okrywą (poniżej 3 mm) powstałą przez wprowadzenie dodatkowych włókien pomiędzy nitki osnowy i wątku,

  • welwet, czyli plusz wątkowy – tkanina, której pokrywa powstała poprzez przecięcie i zmierzwienie dodatkowej nici wątku,

  • welur, czyli plusz osnowowy – jak wyżej tylko odwrotnie, zazwyczaj z niższą niż welwet okrywą,

  • żakard – wzorzysty aksamit, welwet lub welur przygotowany na maszynie Jacquarda (wynalezionej w 1805 roku maszynie tkackiej, sterowanej z użyciem programowania (!)),

  • brokat lub altembas – żakard przeplatany nitkami metalowymi.

Dwie, dość gęste tkaniny (głównie jedwabne), z których szyje się zasłony, to tafta i mora:

  • tafta – jest ciężką, gładką, szeleszczącą tkaniną o mieniącej się powierzchni,

  • mora – jest to tkanina, którą poddano procesowi morowania, którego efektem jest charakterystyczny efekt prążków moiré. Ten rodzaj tkaniny słusznie może kojarzyć się poważnie, elegancko i podniośle – z niego zwyczajowo powstają szarfy do orderów i stroje kościelnych dostojników.

Grupę najlżejszych, zwiewnych tkanin zasłonowych o mlecznym prześwicie reprezentują tiul, tafta i szyfon.

Do innych tkanin na zasłony należą:

  • perkal - cienka lecz ścisła bawełniana tkanina, wykańczana z lekkim połyskiem,

  • juta - szorstka tkanina o splocie płóciennym z włókna rośliny o tej samej nazwie.

Jak wspomnieliśmy, w przypadku cieńszych materiałów można uszyć zasłonę dwuwarstwową. Zapewni to dodatkową możliwość stworzenia zasłony dwukolorowej. Takie zasłony umożliwą nam łatwą zmianę wystroju, np. dwa razy do roku.

.. Jak wybrać dekorację okna? Rolety, firany czy zasłony? >>>

A do zasłon – plisy!
Plisy – dekoracyjne żaluzje do dużych przeszkleń

Autor: mat. prasowe Anwis

Dzięki plisom przesłonisz dowolnie wybrany fragment okna, zarówno od góry, jak i od dołu. Sterować nimi możesz za pomocą uchwytów zlokalizowanych na górnej i dolnej rynnie sterującej, za pośrednictwem mechanizmu sznurkowego lub koralikowego, a także sprężynowego lub elektrycznego.

Plisy pozwalają na zastosowanie dwóch tkanin w jednym systemie. Szeroka gama materiałów, transparentnych, półprzezroczystych i zaciemniających, pozwoli precyzyjnie dopasować osłonę do funkcji pomieszczenia.

 

Żaluzje plisowane umożliwiają dekorowanie zarówno okien standardowych, jak i tych o nietypowych kształtach (trapezy, trójkąty, wielokąty, półkola) lub niestandardowym rozmieszczeniu. Zwinięte zajmują niewielką powierzchnię szyby. Dzięki temu wnętrze może być widne i odpowiednio nasłonecznione, niezależnie od gramatury wybranego materiału.

 

Więcej w specjalnym serwisie stylikomfort.urzadzamy.pl oraz na anwis.pl

Tkaniny zasłonowe: zanim zaczniemy szyć

Szerokość zasłon powinna docelowo wynosić szerokość okna pomnożoną dwukrotnie (lub więcej). Będzie to gwarancja, że zasłony nie będą sprawiać wrażenia zbyt małych.

Nie możemy jednak zapomnieć o tym, żeby doliczyć zarówno na wysokość, jak i na szerokość materiał na podwinięcia i obręby. Na górę i dół łącznie przynajmniej 30 centymetrów, na boki nawet kilkanaście centymetrów (na przykład w przypadku tiulu).

To jednak jeszcze nie wszystko. Choć ręce nas świerzbią i chcielibyśmy już dorwać się do maszyny, czeka nas być może jeszcze jedna ważna procedura, która wpłynie także na ilość potrzebnego nam materiału – dekatyzacja. To proces termiczny. Wszystkie materiały powinny być dekatyzowane przed uszyciem. Zapobiega to późniejszemu zbieganiu się zasłon. Materiał na naszą zasłonę możemy zdekatyzować samodzielnie lub oddać tkaninę do magla. Samodzielna dekatyzacja polega na wypraniu tkaniny bez detergentów i uprasowaniu jej. W procesie dekatyzacji materiał skurczy się o około 10 procent, a to sprawi, że nigdy więcej się już nie skurczy.

.. Zasłony do kuchni i pokoju. Jak dobrać zasłony na okna? [ARANŻACJE]