Urządzenie funkcjonalnej kuchni i salonu na małej powierzchni może być wyzwaniem. Warto wówczas przemyśleć zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym, który pozwoli wydzielić strefy gotowania i wypoczynku.

Salon z aneksem kuchennym: otwarta przestrzeń

Aneks kuchenny może być całkowicie otwarty na salon lub półowicznie zamknięty. Otwarty salon z aneksem kuchennym powiększy optycznie małe wnętrze, a jeśli w kuchni nie ma okna – dobrze ja doświetli. Planując połączenie salonu z aneksem kuchennym pamiętajmy o funkcjonalnym projekcie kuchni. Nawet w małym aneksie postarajmy się zachować i wydzielić podstawowe strefy w kuchni: gotowania, przechowywania oraz zmywania. Zastanówmy się także, która ze stref powinna być największa, aby wygodnie nam się gotowało - jeśli często przygotowujemy posiłki w domu lub zadbajmy o pojemną strefę przechowywania – jeśli mamy dużą rodzinę i potrzebujemy miejsce na zakupy i sporo kuchennych sprzętów. Zadbajmy również o wygodny i duży blat, który będzie służył do przygotowywania posiłków.

Salon z aneksem kuchennym: zabudowa w kuchni

W salonie z aneksem kuchennym styl kuchennych mebli powinien nawiązywać do charakteru wystroju panującego w salonie. Jeśli w salonie mamy lekkie meble, podobną zabudowę zrealizujmy w kuchni. Lekkości naszym meblom kuchennym nada nie tylko materiał i kształt, ale przede wszystkim kolor. Jasne kolory we wnętrzach dodatkowo powiększą optycznie mała przestrzeń.

Układ zabudowy kuchennej uzależniony jest także od ilości miejsca, jakim dysponujemy w salonie z aneksem kuchennym. Jeśli do dyspozycji mamy jedną ścianę wykorzystajmy najprostszy układ jednorzędowy. Jest on najmniej funkcjonalny, ale jeśli dobrze rozplanujemy kuchnię, sprzęty i strefy – taki układ będzie ładnie wyglądał i może spełnić nasze wymagania. Gdy w salonie z aneksem kuchennym mamy do dyspozycji dwie ściany, wykorzystajmy zabudowę kuchenną kształcie litery L, która jest zdecydowanie lepiej ustawna od zabudowy jednorzędowej.

Salon z aneksem kuchennym: przestrzeń oddzielona

Pokój dzienny może się łączyć bezpośrednio z kuchennym aneksem lub możemy wnętrza odgrodzić. Jeśli mamy wystarczające miejsce w salonie, spróbujmy w przejściu między aneksem kuchennym i salonem zaaranżować jadalnię, która w naturalny sposób wydzieli przestrzeń, ale będzie także wygodnym miejscem na spożywanie posiłków - którego nie sposób urządzić w małym aneksie.

Innym funkcjonalnym sposobem oddzielenia przestrzeni między kuchnią a salonem będzie wyspa – zyskamy w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania i przyrządzania jedzenia.

Ciekawym rozwiązaniem są także ażurowane lub szklane ścianki w naturalnych kolorach, które oddzielają wnętrza, a jednocześnie zapewniają swobodny dopływ światła do salonu z aneksem kuchennym.

Wybraliśmy 10 ZDJĘĆ ciekawych projektów łączących salon z aneksem kuchennym - zobacz w galerii!