Ranga tego pomieszczenia musi być widoczna i odczuwalna, a urzadzając salon musimy o tym pamiętać. To w salonie znajdują się najbardziej reprezentacyjne eleganckie meble, piękne lampy. Tu jest kominek i nowoczesny sprzęt RTV. W wielu salonach jest także miejsce na duży stół, atrakcyjne krzesła, kredens. Reprezentacyjna funkcja salonu wymaga, aby aranżacja wnętrza i zastosowane materiały wykończeniowe były bogatsze niż w innych pomieszczeniach. Dlatego pojawiają się tu parkiety z drewna egzotycznego, posadzki z kamienia lub szlachetnego gresu, dekoracyjne okładziny ścienne, specjalnie zaprojektowane sufity czy nietypowe systemy oświetlenia.

Praktyczna porada: w aranżacji całej strefy dziennej musi być zachowana konsekwencja, podobieństwo materiałów i rozwiązań. Nie można doprowadzić do dysonansu, spowodować, że pozostałe pomieszczenia parteru będą wyglądać przy bogatym salonie na zaniedbane, ubogie. Ważne, aby główny widok salonu był przemyślany i przyciągał wzrok. Jeśli jest to jedna ze ścian, można ją wyróżnić kolorem lub sposobem wykończenia, aby stworzyła eleganckie tło dla sofy czy elementów dekoracyjnych. Ozdobą salonu może być też reprezentacyjny kominek albo piękne duże okna i widok ogrodu.

Jak urządzić salon: przestrzeń i światło

Atrakcyjna powinna być sama przestrzeń salonu. Większa powierzchnia bardziej podkreśla jego znaczenie niż wymyślne dekoracje, nie mówiąc już niestandardowej wysokości sięgającej do połaci dachu. Wyższą przestrzeń w salonie można czasem osiągnąć przez obniżenie jego podłogi o kilka stopni. Dzięki temu podłoga znajduje się bliżej poziomu ziemi – trawnika i zieleni. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w domach częściowo podpiwniczonych czy leżących na zboczu. Urządzając salon trzeba jednak uważać, aby różnica poziomów na parterze nie dzieliła jadalni i kuchni.

Praktyczna porada: Do efektów przestrzennych należy także otwarcie na zewnątrz. Salon powinien mieć duże okna, najlepiej drzwi tarasowe lub okna z niskimi parapetami, portfenetry. Salony dwukondygnacyjne sięgające do połaci dachu powinny mieć okna połaciowe, doświetlające pomieszczenie. Światło padające z góry dodaje przestronności.

Istotny jest też sposób powiązania salonu z innymi pomieszczeniami strefy dziennej. W niedużym domu naturalnym rozwiązaniem jest połączenie salonu z jadalnią i kuchnią. Ważne, aby ich aranżacja była spójna stylistycznie. Urządzając salon powinniśmy o tym pamiętać.