Meble do przedpokoju. Szafki na buty: jak wybrać? 12 POMYSŁÓW, gdzie schować buty!

Przedpokój stanowi wizytówkę mieszkania, dlatego powinien w nim panować ład i porządek. Szafki na buty to praktyczne meble do przedpokoju, które doskonale realizują to zadanie. Sprawdź, jak wybrać szafkę na buty, by była zarówno funkcjonalna, jak i dobrze dopasowana do wystroju przedpokoju. W galerii zdjęć znajdziesz też 12 pomysłów na aranżacje przedpokoju z szafkami na buty w roli głównej.

Szafka do przedpokoju - pomysły
Meble do przedpokoju: szafki na buty. 12 POMYSŁÓW gdzie schować buty!
Meble do przedpokoju: szafki na buty. 12 POMYSŁÓW gdzie schować buty!
Meble do przedpokoju: szafki na buty. 12 POMYSŁÓW gdzie schować buty!
Meble do przedpokoju: szafki na buty. 12 POMYSŁÓW gdzie schować buty!

Przedpokój jest miejscem, gdzie zdejmujemy okrycia wierzchnie i buty, dlatego ważne jest, aby znalazły się w nim wieszak i szafka na buty. Są one niezbędne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wystawa wszystkich par butów, jakie nosimy, z pewnością nie będzie wyglądała dobrze. Na ich uporządkowanie pozwoli szafka na buty.

Jeśli przedpokój to pomieszczenie o sporej powierzchni, najlepiej zamówić szafę na wymiar. Pozwoli ona na przechowywanie kurtek, płaszczy, butów i wielu innych drobiazgów w jednym miejscu. Również w małym przedpokoju dobrze jest pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni – a to zapewnia szafa do zabudowy. Warto zdecydować się na model z lustrem, które rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie. Przyda się też, by skontrolować wygląd i strój przed wychodzeniem z domu.

Szafki na buty: jak wybierać?

Wybór konkretnej szafki na buty zależy od rozmiarów przedpokoju i dostępnego miejsca. Do małego przedpokoju przeznaczone są smukłe, wysokie szafki na buty w formie kolumienek, których szerokość wynosi zwykle ok. 20 cm. Na szafkę o takich wymiarach łatwo znaleźć miejsce nawet w niewielkim i wąskim przedpokoju. Do obszerniejszego pomieszczenia warto wybrać szafkę na buty poziomą (w kształcie skrzyni), która dodatkowo może odgrywać rolę siedziska. W ten sposób jeden mebel pełni dwie ważne funkcje.

Nie przegap: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolejna istotna sprawa to rodzaj obuwia, jakie będziemy przechowywać w szafce. Wysokie kozaki, buty trekkingowe czy szpilki wymagają odpowiedniej przestrzeni w szafce. Dlatego warto dokładnie sprawdzić wymiary oraz to, do jakiego rodzaju obuwia szafka jest przystosowana. Im pojemniejsza i z większą liczbą półek, tym łatwiejsze przechowywanie – np. nie trzeba układać jednych butów na drugich. Bardzo ważna jest także głębokość szafki. Może się bowiem okazać, że duże buty męskie nie zmieszczą się w środku, jeśli wcześniej nie skontrolujemy rozmiarów mebla.

Praktyczne szafki na buty do przedpokoju: co jest ważne?

Rozważając zakup szafki na buty, warto się także zastanowić, jaki sposób jej otwierania preferujemy. Może to być szafka na buty z drzwiczkami uchylanymi, wysuwanymi, przesuwanymi albo otwieranymi tradycyjnie. Im większy promień otwarcia drzwiczek, tym wygodniej uda się ułożyć obuwie.

Zobacz też: Wąski przedpokój w bloku - jak go urządzić? >>>

Najlepiej sprawdzają się szafki na buty z dużą liczbą przegródek i półek – tak by każda para obuwia miała dla siebie zarezerwowane miejsce. W przypadku szafki na buty składającej się z boksów warto się upewnić, czy każdy z nich wyposażony jest w otwór wentylacyjny. To szczególnie istotne w przypadku obuwia sezonowego, które może spędzać w szafce wiele miesięcy bez wyjmowania.

Szafka na buty: jakie materiały i styl?

Szafki na buty powinny być wykonywane z materiałów odpornych na wilgoć, zabrudzenia oraz zarysowania. Oczywiście każdą parę obuwia należy dobrze oczyścić i wysuszyć przed włożeniem do szafki, ale czasami nie da się w stu procentach usunąć nagromadzonej wilgoci. Polecane materiały to solidne płyty (MDF, HDF), tworzywa sztuczne, a w detalach – stal nierdzewna, chromowana i aluminium. Jeśli półki i uchwyty wykonano z metalu, należy się upewnić, czy są odporne na rdzewienie.

Szafka na buty musi też pasować do wystroju przedpokoju, tak by nie zaburzała ładu przestrzennego. Najlepiej sprawdzają się szafki w jasnych kolorach, które są lżejsze optycznie. Wszystko jednak zależy od pozostałych mebli – szafka powinna pasować zarówno do szafy, jak i akcesoriów (wieszaków, parasolników itd.). Nowoczesna szafka na buty wyróżnia się gładkimi frontami, jednolitą kolorystyką, a także brakiem ozdobników. Z kolei klasyczna szafka na buty to model wykonany z drewna – zwykle z tradycyjnymi drzwiczkami. Ponieważ jednak przedpokój narażony jest na wilgoć i zabrudzenia, drewno musi być pokryte farbą, lakierem lub impregnatem wysokiej jakości.

Akcesoria do przedpokoju - jak zrobić wieszak na klucze? WIDEO

Praktyczne meble do przedpokoju - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja przedpokoju to zawsze duże wyzwanie, ponieważ na małej powierzchni trzeba spytnie zgromadzić meble i akcesoria o kilku funkcjach. Sprawdź, jak sobie z tym można radzić.

Całkim duża SZAFA na buty
camera

Szafka na buty zorganizuje Twój przedpokój

LISTA ZAKUPÓW

Skandynawska aranżacja przedpokoju
camera

Pomysły do przedpokoju: dobrze zorganizowana przestrzeń

LISTA ZAKUPÓW

Drewno w przedpokoju
camera

Nowoczesny przedpokój: 10 pomysłów na modne aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Daniel Działa Zdjęcia: GREEN CANOE STUDIO, Marcin Czechowicz, Michał Skorupski, Sylwester Rejmer, Artur Chmielewski, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY