Kabina prysznicowa czy wanna: co wybrać? Rachunek jest prosty - biorąc prysznic przez 10 minut, zużyjemy około 60, a nie 150 czy 300 l wody, jak podczas napełniania wanny, a jeśli w domu są 3-4 osoby, łatwo policzyć. Wanny będą na pewno „bronić” miłośnicy relaksu w pachnącej pianie. Bez względu na to, czy przeprowadzasz remont łazienki, czy urządzasz to pomieszczenie od podstaw, istnieje kilka podstawowych kryteriów, którymi należy kierować się podczas wyboru kabiny prysznicowej.
Kabina prysznicowa optymalnej wielkości
Za optymalne uważane są kabiny prysznicowe o wymiarach podstawy 90x90 cm, ale jeśli dysponujemy bardzo małą ilością miejsca, możemy zdecydować się na 80x80 cm. W kabinie prysznicowej 70x70 cm również da się wykąpać, ale nie jest to zbyt komfortowe, co może być problemem, na przykład dla osób starszych lub puszystych. W zamian warto zastanowić się nad wyborem kabiny asymetrycznej, na przykład 70x90 cm. Wielu producentów ma w ofercie kabiny (zazwyczaj na planie prostokąta), których przynajmniej jeden bok podstawy ma 100, a nawet 120 lub 140 cm. Najwyższe dostępne w sprzedaży kabiny mają przeważnie 200 lub 216-220 cm, a najniższe – przeznaczone do bardzo głębokich brodzików (30-35 cm) – około 170 cm. Standardowa wysokość brodzika wynosi 10-15 cm.
Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>
Kabina prysznicowa natryskowa czy wielofunkcyjna?
Na początek musimy zdecydować się, gdzie w łazience umieszczony zostanie prysznic (w rogu pomieszczenia, we wnęce, przy ścianie czy na środku) i dopasować jego kształt do wybranego miejsca i wielkości łazienki. Najczęściej spotykanym rodzajem kabiny, szczególnie w małych łazienkach, jest kabina narożna (o podstawie kwadratu, prostokąta lub ćwiartki koła). Stosunkowo mało miejsca zajmuje także kabina we wnęce, która dodatkowo jest tania do skonstruowania – wystarczy tylko dokupić drzwi i ewentualnie brodzik. Jeżeli mamy dużą łazienkę, możemy zdecydować się na kabinę o niestandardowym kształcie, w nietypowym miejscu (na przykład koła usytuowanego na środku pomieszczenia) i znacznych wymiarach, umożliwiającą wygodną kąpiel, również w kilka osób, co może być szczególnie istotne dla rodzin z małymi dziećmi. Kabiny prysznicowe można podzielić na dwa zasadnicze typy: natryskowe i wielofunkcyjne, co jest związane z ich budową oraz z funkcjami. W pierwszych, a tymi się właśnie zajmiemy, zwykle się tylko myjemy, choć można liczyć również na masaż, jeśli zainstalujemy panel z dyszami.
Wśród kabin natryskowych z uwagi na miejsce montażu wyróżniamy modele:
- kabiny natryskowe narożne – montuje się w je narożniku, wykorzystując dwie ściany łazienki. Te kabiny mogą mieć kształt wycinka koła (półokrągły), trójkąta, pięciokąta, kwadratu lub asymetryczny (np. prostokątny). Modele kabin narożnych są dostępne zarówno do małych, jak i dużych łazienek, zależy od wymiarów oraz sposobu otwierania drzwi;
- kabiny natryskowe przyścienne – podobnie jak i narożne stoją przy ścianie łazienki, ale wystarczy tylko jedna („plecy”), za to potrzebują ścianek bocznych. Kabiny prysznicowe przyścienne zajmują więcej miejsca niż typowe narożne, gdyż zdecydowanie „wchodzą” w przestrzeń łazienki. Podobnie jak pierwsze mogą być kwadratowe, półokrągłe, jak i prostokątne. Inny model to kabiny prysznicowe Walk In (patrz natryski nietypowe);
- kabiny natryskowe wolno stojące - raczej do dużych łazienek, salonów kąpielowych. Takie kabiny pryszniocowe w ogóle nie dotykają ścian, bo stanowią odrębną całość. Jednakże decyzję o wyborze tego typu kabiny należy podjąć na etapie projektowania instalacji, aby fachowiec mógł wyprowadzić we wskazanym miejscu podejścia wodne i kanalizacyjne.
Najchętniej kupowana kabina prysznicowa to kabina półokrągła narożna, bo ta konstrukcja umożliwia umieszczenie kabiny nawet w bardzo małej łazience. Zaletą jest również zapewnienie dobrej komunikacji pomiędzy poszczególnymi strefami łazienki (wc, umywalką, pralką), a dzięki wyoblonym kształtom o nic nie zaczepiamy.
Sprawdź też: Panel prysznicowy i zestaw natryskowy >>
Zwykle do tych kabin pasują do nich brodziki półokrągłe – ¼ koła jest kształtem najbardziej popularnym, ale może też być wycinek nieco mniejszy, optycznie wysmuklający kabinę. Pozostałe formy kabin prysznicowych to wspomniany już kwadrat, prostokąt czy pięciokąt, ale producenci oferują również kabiny okrągłe w wersji wolno stojącej, a nawet inne wykonywane włącznie z brodzikami na zamówienie klienta.
Zobacz, co polecamy:
Konstrukcja kabiny prysznicowej: w ramach lub z uchwytami
Chodzi o konstrukcję kabiny natryskowej i sposób mocowania ścianek oraz drzwi. Modele kabin prysznicowych owalne muszą mieć oczywiście odpowiednie drzwi z zaokrąglonych tafli szkła, przez co są droższe. Kupując półokrągłą kabinę, dobrze jest zwrócić uwagę na rolki i ramy (profile) z odbojnikami (na nich przesuwają się drzwi). Drzwi kabin prysznicowych, które są osadzone na rolkach nie powinny z nich wypadać. Ważne jest także, by lekko się otwierały. Same odbojniki powinny być zrobione z twardego materiału. Istotna jest szczelność drzwi kabin prysznicowych. Dostępne są trzy rodzaje konstrukcji kabin natryskowych, co wpływa między innymi na ich wygląd, funkcjonalność i cenę.
Kabina prysznicowa o konstrukcji ramowej (profilowej) jest najpopularniejsza. Konstrukcja kabiny półramowa jest nieco lżejsza, bo nie ma wewnętrznych profili pionowych. W tych modelach kabin prysznicowych drzwi oraz ścianki osadzane są w profilach (nierzadko niwelują one nierówności ścian). Spośród różnych typów kabin prysznicowych największą szczelność mają konstrukcje ramowe, zwłaszcza z drzwiami przesuwnymi, bo zapobiegają kapaniu wody przy otwieraniu i zamykaniu. I profile, i prowadnice robione są zazwyczaj z aluminium, które jest anodowane lub lakierowane. Konstrukcja bezramowa to taka, w której drzwi przytrzymują uchwyty boczne mocowane do ściany. Te kabiny prysznicowe zbudowane są z dużych (grubszych) tafli szklanych i mają zredukowaną do minimum liczbę profili, na które składają się tylko rama zewnętrzna lub tylko profile pionowe. To najbardziej designerskie modele. Ich zawiasy i inne części chromowane robione są z wysokiej jakości stali, a bywa, że i z mosiądzu, by mogły stabilizować ciężkie tafle.
Przeczytaj również: Sedes z bidetem w jednej łazience. Poradnik, jak połączyć WC i bidet>>