Sedes z bidetem w jednej łazience. Praktyczne rady, jak połączyć WC i bidet

2008-10-02 2:00

Nowoczesny sedes z bidetem coraz częściej tworzą nierozłaczną parę praktycznych urządzeń łazienkowych. Ile miejsca zajmują? Jakie powinny być odległości między nimi? Podpowiadamy, jak połączyć sedes i bidet w jednej łazience.

Bidet w łazience
Autor: Krzysztof Zasuwik

Spis treści

  1. Sedes i bidet - co trzeba o nich wiedzieć?
  2. Czym różnią się bidety?
  3. Bidet i sedes - czy można mówić o nowych technologiach w ich kontekście?
  4. Bidety, sedesy, toalety - GALERIE ZDJĘĆ

Sedes z bidetem to idealne połączenie dla osób dbających o higienę. Zarówno sedes, jak i bidet mają zbliżone wymiary, czyli około 40 cm szerokości i 65 cm długości i tyle miejsca zajmują w łazience. Zasada jest taka, że obydwa urządzenia powinny znaleźć się w tym samym pomieszczeniu. Montuje się je zatem w bezpośrednim sąsiedztwie - jeden obok drugiego, w odległości minimum 20 cm z zachowaniem 60 cm przestrzeni przed bidetem. Dlatego dla wystroju pomieszczenia bardzo ważne jest, by pochodziły nie tylko z tej samej firmy, ale i z tej samej linii wzorniczej.

Przeczytaj także: Bidet i pisuar w łazience - jakie mają wymiary, do czego służą, jak je montować>>

Sedes i bidet - co trzeba o nich wiedzieć?

Nowoczesne modele sedesów mają funkcję oszczędzania wody. W przypadku WC za pomocą przycisku dwudzielnego, w zależności od potrzeby, możemy uruchomić większy lub mniejszy wypływ wody. Te wyposażone w fotokomórkę, spuszczają wodę same, w kilka sekund po odejściu korzystającego.

W bidecie za oszczędności odpowiada armatura. Niektóre firmy wyposażają baterie bidetowe w ograniczniki maksymalnego wypływu oraz temperatury. Najpopularniejsze sedesy stojące i nieliczne wiszące są kompaktowe, czyli mają spłuczkę połączoną bezpośrednio z miską sedesową. Jest jednak możliwość zainstalowania spłuczki podtynkowej, a wtedy zbiornik znajduje się w ściance.

Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? Aranżacja WC na tip-top>>

Czym różnią się bidety?

Tak bidety, jak i sedesy można podzielić na wolno stojące - montuje się je do podłogi, oczywiście przy odpływie, oraz coraz popularniejsze bidety i sedesy - wiszące. Te ostatnie muszą być podwieszone na specjalnej ramie ze zbiornikiem i przyłączami do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ramę mocuje się przy ścianie i do niej podłącza urządzenia sanitarne - może to być także umywalka.

Sprawdź też: wybieramy sedes podwieszany >>>

Pośród systemów montażu podtynkowego są przeznaczone do zabudowy ciężkiej (wymagają obudowy cegłami) bądź lekkiej (wystarczy przykręcić i obłożyć płytą gipsowo-kartonową lub zainstalować w ściance działowej ze stelaża i płyty gipsowo-kartonowej). Na koniec konstrukcję okłada się na przykład płytkami ceramicznymi.

Przeczytaj też: Bidet w łazience: po co bidet, jak używać bidetu?>>

Sonda
Bidet czy sedes?

Bidet i sedes - czy można mówić o nowych technologiach w ich kontekście?

Nowoczesny bidet i sedes: czy można mówić o nowych rozwiązaniach, technologiach? Owszem, dotyczą one ciśnieniowego systemu spłukiwania toalet. Są tylko takie dwa - amerykański oraz europejski (UP Powerflush). Tajemnica tej technologii kryje się w budowie zbiornika, który w przeciwieństwie do zwykłego grawitacyjnego wykorzystuje ciśnienie wody w przewodach wodociągowych. Jeżeli do głównej komory spłuczki podtynkowej (używanej w technologii spłukiwania ciśnieniowego) wpływa woda, to zawarte w niej powietrze jest sprężane. Jego potencjał energetyczny zostaje uwolniony poprzez uruchomienie procesu spłukiwania. Siła rozprężającego się powietrza wtryskuje wodę do miski sedesowej i z dużym ciśnieniem spłukuje zawartość do rury odpływowej, a następnie do pionu kanalizacyjnego. Nowy system wykorzystuje za każdym razem taką samą ilość wody, jak konwencjonalne. Różnica jednak polega na ponadprzeciętnej objętości strumienia, dzięki któremu cały proces następuje szybciej i z większą siłą. Dla użytkowników oznacza to m.in. dużo większą higienę i skuteczność, a zatem również oszczędność wody. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem w naszym kraju na rynek urządzeń, wykorzystujących ten ekonomiczny system.

Adam Pillich, firma Geberit

Bidety, sedesy, toalety - GALERIE ZDJĘĆ

Obejrzyj galerie i przekonaj się, że te użyteczne urządzenia mogą też bardzo ładnie wyglądać w łazience.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE