Czy łazienka z wanną to ideał? Jeśli tak, to jak wybrać wannę doskonałą?

Łazienka z wanną czy prysznicem? Co wolicie? I wanna i prysznic mają swoje zalety. Jednak to wanna wygrywa w rankingach. Powstaje więc pytanie: jak wybrać wannę, by spełniła wszystkie nasze oczekiwania? Mamy kilka podpowiedzi. Zobaczcie zdjęcia łazienek z wanną.

Łazienka z wanną umieszczona pod okanmi dachowymi
Łazienka z dwuosobową wanną
Łazienka z wanną w stylu romantycznym
Łazienka z wanną ze zintegrowanym oświetleniem
Łazienka z wanną na lwich nogach

Wanna czy prysznic? Co jest lepsze? Czy odpowiedź na to pytanie jest w ogóle możliwa? To jak z pytaniem o jajko i kurę. Są zwolennicy łazienki z wanną i są zwolennicy prysznica. To zależy czy weźmiemy pod uwagę kwestie zdrowotne, estetyczne czy  po prostu to co komu w duszy gra? Dla jednych kąpiel powinna być czynnością szybką i jak najmniej absorbującą. Szybki prysznic i tyle. Inni natomiast nie wyobrażają sobie życia bez codziennej porcji relaksu podczas kąpieli w wannie. Powstaje wiec pytanie: jak wybrać wannę by była tą naszą wymarzoną? Jakie powinna spełniać kryteria? czy powinna być jak najbardziej prosta czy moze wyposazona w najnowsze wynalazki techniczne czyli wielobarwne, zmienne oświetlenie lub system audio, który umożliwi dosłowne zanurzenie się w ulubionej muzyce?

Czy łazienka bez wanny jest kompletna?

Dla większości z nas pewnie nie. Nawet ci, którzy na co dzień najczęściej korzystają z prysznica lubią mieć możliwość raz na jakiś czas zrelaksować się w wannie pełnej piany lub z pachnącymi olejkami. Wyższość wanny nad prysznicem polega też na tym, że w wannie można wziąć prysznic, a w kabinie prysznicowej kąpieli raczej nie zażyjemy… Dlatego w Polsce bardziej popularna jest łazienka z wanną. Na to i na to w naszych łazienkach niestety rzadko jest miejsce. Jeśli w mieszkaniu możemy pozwolić sobie na dwie łazienki  często robi w jednej wannę w drugiej prysznic. A idealna sytuacja to taka, kiedy mamy wybór… Wiernymi wielbicielami łazienki z wanną będą też na pewno rodzice małych dzieci. Trudno jest przecież kąpać malucha w kabinie prysznicowej. Jest to taki moment w życiu kiedy nawet najbardziej zagorzali wielbiciele szybkiej kąpieli pod prysznicem przepraszają się z wanną. Na szczęście czasy mikroskopijnych łazienek, w których mieściła się tylko niewielka kabina prysznicowa bezpowrotnie minęły.

Cechy wanny doskonałej. Jaka powinna być? Jak wybrać wannę?

Jak powinna być wanna doskonała? Stalowa i emaliowana, z akrylu, z jednego kawałka kamienia, a może z nowoczesnego konglomeratu? Zaokrąglona w kształcie czy kanciasta, geometryczna? Wolnostojąca czy „przymocowana” do ściany? Biała czy czarna? Podświetlana, a może z hydromasażem? A może powinna mieć coś jeszcze, czego jeszcze nie wymyślono? I jeszcze jedno pytanie: wymarzona wanna powinna znajdować się w łazience czy w sypialni? Ilu wielbicieli wanny tyle pewnie będzie kombinacji odpowiedzi. Nie da się jednoznacznie opisać wanny idealnej dla wszystkich. Dla każdego wanna idealna będzie oznaczała co innego. Jak wiec wybrać wannę by spełniała nasze kryteria? Odpowiadając na te pytania musimy jeszcze wziąć pod uwagę dwie kluczowe sprawy. Po pierwsze wielkość łazienki (lub sypialni) i zasobność naszego portfela. Dopiero później możemy decydować czy będziemy szczęśliwymi posiadaczami wanny wolnostojącej na lwich łapach czy wanny o dł. 1.40m ustawionej przy ścianie? Wanny stalowe i z akrylu możemy zamontować we wszystkich mieszkaniach i domach. Wanny z kamienia lub konglomeratu wymagają wzmocnionego stropu (trzeba o to zadbać już na etapie projektu). Reszta to już tylko dodatki, czyli oświetlenie, hydromasaż czy możliwość słuchania w wannie muzyki.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe Kaldewei, Materiały prasowe Śnieżka, Mariusz Bykowski, Sylwester Rejmer, Marcin Czechowicz, materiały prasowe Benjamin Moore

POLECANE ARTYKUŁY