Część wyposażenia małej łazienki można dokupić już w trakcie jej użytkowania, albo przynajmniej w końcowej fazie. Są jednak decyzje, które trzeba podjąć na samym początku - zdecydować się na urządzenia, bez których łazienka nie będzie spełniała swojej funkcji. Podpowiadamy jak urządzić małą łazienkę bez błędów.

Niezbędne wyposażenie małej łazienki

Do ważnych decyzji podczas urządzania łazienki należy wybór urządzeń sanitarnych i sposobu ich montażu w małej łazience.

Inaczej wyglądać będzie pomieszczenie małej łazienki, gdy zamontuje się w nim na przykład tradycyjny kompakt lub stojącą miskę ustepową z dolnopłukiem, a inaczej - gdy miska będzie podwieszana (konieczny jest wtedy zakup odpowiedniego stelaża instalacyjnego).

Rodzaj i sposób montażu przyborów sanitarnych dotyczy również bidetów, umywalek czy pisuarów. Decydując się na konkretny model warto pamiętać, że często system montażu związany jest ze sposobem poprowadzenia instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Nie można też - w trakcie urządzania małej łazienki - wybierać kabiny czy wanny. Jest to nie tylko kwestia wielkości samych sprzętów, ale również sposobu doprowadzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz ewentualnie elektrycznej.

Innej instalacji wymagać będzie wanna standardowa, innej - wanna z hydromasażem. Inaczej podłącza się do kabiny prysznicowej zwykłą armaturę, a innaczej panel prysznicowy. Gdy dysponuje się obszerniejszym pomieszczeniem, oprócz wanny i natrysku można zainstalować w nim niewielką saunę czy łaźnię parową.

Wykończenie małej łazienki

Nieodłącznym elementem wystroju łazienki-małej i nietylko - są płytki ceramiczne - terakota na podłodze i glazura na ścianach. Ich kolor i wzór można dostosować do stylu wnętrza. O płytkach należy pomyśleć, gdy wykonana będzie całościowa instalacja wodno-kanalizacyjna.

Miejsce na pralkę w małej łazience

Jeśli w domu lub mieszkaniu nie ma oddzielnego pomieszczenia przewidzianego na pralnię, miejscem gdzie najczęściej ustawia się pralkę jest właśnie łazienka. Warto przewidzieć na nią miejsce i do jej podłączenia wykonać odpowiednie podejścia. Nie można zapomieć o dodatkowym gniazdku elektrycznym.

Baterie: projekt łazienki

Szukając baterii do łazienki należy kierować się nie tylko ich wyglądem zewnętrznym, trzeba także brać pod uwagę sposób doprowadzenia wody i osadzenia baterii. Umywalkowa, bidetowa czy wannowa, mogą być sztorcowe lub naścienne. Natryskowa jest najczęściej naścienna - natynkowa lub podtynkowa. Na baterię podtynkową trzeba zdecydować się odpowiednio wcześniej, w trakcie układania instalacji ciepłej i zimnej wody.

Pozostałe, ale równie ważne elementy wystroju łazienki na przykład: przycisk do spłukiwania, wieszak na papier, wieszaki na ręczniki, mydelniczka, koszyczki i półki to już wyłącznie kwestia gustu.