Fototapeta do łazienki: co warto wiedzieć, szukając fototapety do łazienki?

2017-08-29 16:17

Fototapeta do łazienki lub tapeta musi być przede wszystkim odporna na wilgoć. Powinniśmy zadbać też o to, aby dekoracja ściany wpisywała się w styl łazienki. Podpowiadamy także, jakie parametry muszą spełniać wasze zdjęcia, by były idealnie wydrukowane do łazienki z fototapetą.

Spis treści

  1. Urządzamy łazienkę z fototapetą: dekoracja ścian
  2. Fototapeta do łazienki: jak przygotować ścianę? Jakie preparaty kupić?
  3. Fofotapeta do łazienki: jaką wybrać?
  4. Zdjęcie do wydruku: zamawiamy fototapetę do łazienki
  5. Galerie zdjęć: fototapety w aranżacji wnętrz INSPIRACJE

Kiedy urządzamy łazienkę, chcemy, aby była ładna i przestronna. Ważne również, by aranżacja łazienki wpisywała się w kolorystykę i klimat całego mieszkania. Jeśli urządzamy łazienkę z fototapetą, możemy wyeksponować nasze ulubione obrazy, plakaty czy zdjęcia. To dobra alternatywa dla tradycyjnego wykończenia ścian w łazience.

Urządzamy łazienkę z fototapetą: dekoracja ścian

Jeśli chcemy, aby aranżacja łazienki była niepowtarzalna, postawmy na dekoracje ścian. Nadal bardzo modne są fototapety w łazience. Ważnym elementem przy wyborze fototapety do łazienki jest sprecyzowanie tematu. Dekoracyjny element na ścianie powinien wpisywać się w styl aranżacji łazienki. Można także zestawić go na zasadzie kontrastu. Jeżeli urządzamy łazienkę w stonowanych kolorach, warto postarać się o kolorowy element, który ją ożywi. Aranżacja łazienki może być wesoła. Nie bójmy się akcentów humorystycznych czy osobistych, ale stosujmy je z umiarem.

..  Jak przykleić fototapetę w łazience? >>>

Fototapeta do łazienki: jak przygotować ścianę? Jakie preparaty kupić?

Przed przyklejeniem fototapety w łazience powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże. Ściana musi być gładka – stosowanie tapety lub fototapety po to, by przykryć chropowatą i nierówną ścianę, to pomysł, który się nie sprawdzi. Dodatkowo powierzchnię należy zagruntować, np. unigruntem. Należy użyć specjalnego kleju do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności (specjaliści odradzają kleje marketowe), specjalnego papieru i laminatu, z którego powinna być wykonana fototapeta do łazienkie - musi on być nie tylko wodoodporny (zmywalny wodą i lekkimi detergentami), ale i wodoszczelny (99% laminatów na polskim rynku nie spełnia tego kryterium). Po około 48 godzinach należy zaimpregnować ją silikonem i dopiero po kolejnych 24 godzinach można wziąć prysznic.

Fofotapeta do łazienki: jaką wybrać?

Wrogiem dekoracji ścian w formie fototapety w łazience jest woda i panująca tu wilgoć. Długowieczność zwykłemu plakatowi wydrukowanemu na papierze zapewnia laminowanie lub umieszczenie go w aluminiowej ramce za szkłem (tak jak w prezentowanej na zdjęciu aranżacji łazienki). Jest to też wygodne rozwiązanie, gdy lubimy zmiany wystroju łazienki - taki „obraz” łatwo wymienić na inny. Fototapetę do łazienki wybierajmy na specjalnym podłożu winylowym na flizelinie laminowanej. Identycznego zabezpieczenia oczekujmy, gdy zlecamy zrobienie fototapety do łazienki z wybranego przez nas zdjęcia. Takie podłoże jest nie tylko wytrzymałe na zmiany mechaniczne, ale także wodoodporne (idealne do wilgotnych pomieszczeń). Bardzo często fototapety są laminowane przez producentów. Dzięki temu możemy je łatwo umyć wilgotną szmatką z użyciem delikatnych detergentów.

..  Tapety ścienne krok po kroku: porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

..  Wybieramy tapety do kuchni. Jakie będą najlepsze? >>>

Zdjęcie do wydruku: zamawiamy fototapetę do łazienki

Zdjęcie do druku, z którego chcemy zrobić fofotapetę na ścianę, musi być duże – rozmiar 7–8 Mpx, rozdzielczość minimum 300 dpi. Maksymalna szerokość wydruku to 150 cm. Nie można łączyć formatów, można natomiast pomiędzy nimi nakleić np. mozaikę, dzięki czemu szerokość fototapety zwiększa się do 300 cm. Wysokość – nawet do 15 metrów!

Galerie zdjęć: fototapety w aranżacji wnętrz INSPIRACJE

Obejrzyj przykłady ciekawych dekoracji ścian z fototapetą. Oto zdjęcia wnętrz, w których zastosowano fototapety.