Jak przykleić fototapetę w łazience?

2015-03-30 13:39

Łazienka coraz częściej jest wykańczana tapetą czy fototapetą. Jak przykleić fototapetę w łazience, żeby była dekoracją na długo? Sprawdź nasz poradnik.

Spis treści

  1. Jak przykleić fototapetę w łazience: przygotowanie ściany
  2. Jak przykleić fototapetę w łazience: materiały
  3. Wymiary zdjęcia na fototapetę
  4. Pomysłowe tapety i fototapety: GALERIE ZDJĘĆ

Łazienkę można wykleić fototapetą – gotową lub na zamówienie. Podoba ci się łazienka z fototapetą? Radzimy, jak przykleić fototapetę w łazience, by była trwała i estetyczna.

Fototapeta do łazienki musi być wodoodporna i dobrze przyklejona. Trzyma się dzielnie przez lata, pod warunkiem że zostanie prawidłowo zamontowana. A może fototapeta w kabinie prysznicowej? To możliwe! Jeśli chcemy wykleić wnękę prysznica, to bezpiecznie będzie, jeśli w tak newralgicznym miejscu fototapetę położą specjaliści.

..  Wybieramy tapety do łazienki. Jakie będą najlepsze? >>>

Jak przykleić fototapetę w łazience: przygotowanie ściany

Pierwszym krokiem jest przygotowanie ściany. Ściana łazienki, którą chcemy ozdobić fototapetą, musi być gładka – stosowanie tapety lub fototapety po to, by przykryć chropowatą i nierówna powierzchnię, to pomysł, który się nie sprawdzi. Dodatkowo ścianę przed przyklejeniem fototapety należy zagruntować, np. unigruntem Atlas, albo też pokryć rozwodnionym klejem do tapet. Dotyczy to sytuacji, gdy ściana nie była malowana.

W przypadku ściany wcześniej malowanej wystarczy przetrzeć ją mydłem malarskim. Nie zaszkodzi też dodatkowe potraktowanie powierzchni papierem ściernym.

Ważne: jeśli na ścianie znajduje się tapeta lub fototapeta, zawsze trzeba ją zerwać przed położeniem nowej!

..  Jak zerwać tapetę? Poradnik KROK PO KROKU >>>

Jak przykleić fototapetę w łazience: materiały

Do przyklejenia fototapety w łazience, np. we wnęce prysznicowej, należy użyć specjalnego kleju do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności (specjaliści odradzają kleje marketowe), specjalnego papieru i laminatu, który zabezpieczymy fototapetę. Musi on być nie tylko wodoodporny (zmywalny wodą i lekkimi detergentami), ale i wodoszczelny.

UWAGA! 99% laminatów na polskim rynku nie spełnia powyższego kryterium.

Po około 48 godzinach fototapetę należy zaimpregnować silikonem i dopiero po kolejnych 24 godzinach można wziąć prysznic.

Wymiary zdjęcia na fototapetę

Jak zrobić fototapetę? Jeśli robimy fototapetę z własnego zdjęcia, pamiętajmy, że zdjęcie do druku musi być duże – rozmiar 7–8 Mpx, rozdzielczość minimum 300 dpi. Maksymalna szerokość wydruku to 150 cm. Nie można łączyć formatów, można natomiast pomiędzy nimi nakleić np. mozaikę, dzięki czemu szerokość fototapety zwiększa się do 300 cm, a wysokość nawet do 15 m.

Pomysłowe tapety i fototapety: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety ścienne na dobre powróciły do łask. Prawdziwą furorę robią zresztą tapety i fototapety 3D, czyli wprowadzające do wnętrz efekt trzech wymiarów. A jaki model wybrać dla siebie? Przykłady znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE