Tapetuj samodzielnie: poradnik. Jak przygotować i jak tapetować ściany?

2023-08-29 12:44

Planujesz samodzielne tapetowanie mieszkania? Zobacz, jak tapetować ściany, by długo były ozdobą wnętrza. Radzimy też, jak przygotować ściany do tapetowania. Tapetowanie pokoju o powierzchni ok. 30 m2 zajmuje zwykle dwa dni.

Spis treści

 1. Jak tapetować ściany w nowym mieszkaniu?
 2. Jak tapetować ściany w starym mieszkaniu?
 3. Tapetujemy: przygotowanie tapet
 4. Tapetuj samodzielnie: jakie tapety wybrać?
 5. Wideo: tapetowanie ścian PORADNIK
 6. Efektowne tapety: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety szturmem podbijają ściany. Jest to efektowny sposób na dekoracje ścian i aranżacje wnętrz. Wprawdzie tapetowanie ścian nie jest łatwe, jednak jeśli zrobimy to starannie - zwłaszcza podczas wykańczania tapetami newralgicznych miejsc - efekt będzie znakomity (nawet jeśli będziemy tapetować pokój pierwszy raz). Radzimy, jak tapetować pokój krok po kroku.

Jak tapetować ściany w nowym mieszkaniu?

Zanim zabierzesz się do tapetowania, musisz dobrze przygotować ściany. Radzimy, jak tapetować ściany, gdy masz nowe mieszkanie:

 • ściany są nieotynkowane – możesz przyklejać tapety tylko wtedy, gdy ściana jest równa, np. z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką zaprawę. Wcześniej przed tapetowaniem ścianę trzeba zagruntować, a pod najcieńsze tapety wykonać podkład z tapety izolacyjnej;
 • jeśli na ścianie są tynki tradycyjne - tapetowanie można zacząć po trzech-czterech tygodniach od ich ułożenia, po ich wcześniejszym zagruntowaniu;
 • jeśli mamy suche tynki (płyty gipsowo-kartonowe) - zanim zaczniemy tapetować ściany, należy odczekać, aż wyschnie masa szpachlowa wypełniająca spoiny, następnie przeszlifować łączenie i zagruntować całą ścianę.

..  Tynk dekoracyjny: jak położyć tynk strukturalny? >>>

Jak tapetować ściany w starym mieszkaniu?

Gdy mamy mieszkanie do remontu i chcemy położyć tapety na stare podłoże, warto wiedzieć, co zrobić przed tapetowaniem:

 • gdy stara ściana pyli, kruszy się albo ma dużą chłonność - trzeba nanieść grunt poprawiający parametry, które są zbyt słabe;
 • gdy ściany są poplamione - przed tapetowaniem plamy można zeszlifować, wywabić albo zamalować farbą gruntująco-odcinającą, na koniec zagruntować;
 • gdy ściany są nierówne - przed tapetowaniem najpierw nanosi się grunt, a potem jako podkład przykleja tapetę izolacyjną. Przed przyklejenien cienkiej, jednowarstwowej tapety taki podkład może okazać się konieczny nawet wtedy, gdy podłoże jest chropawe;
 • tynk odspaja się od muru – trzeba go skuć, wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą albo szpachlową, zagruntować;ściany są pocięte przez rysy – przed tapetowaniem powinno się je wypełnić, np. elastyczną zaprawą, na większe pęknięcia należy nakleić taśmę wzmacniającą i zagruntować całą ścianę;
 • farba się złuszcza – przedd tapetowaniem trzeba ją usunąć i nanieść grunt;
 • ściany są pomalowane farbą olejną – należy je przeszlifować, dokładnie odkurzyć, zagruntować;
 • ściany są pomalowane farbą klejową – musi być usunięta, a ściana zagruntowana;
 • farbę dyspersyjną wystarczy zmyć i nanieść grunt;
 • na ścianach są stare tapety - starą tapetę trzeba zerwać i zagruntować ścianę.

Uwaga! Przed przyklejaniem tapety podłoże gruntuje się preparatem zalecanym przez producenta kleju albo - jeśli nie trzeba poprawiać jego parametrów - rozcieńczonym wodą klejem do przyklejania tapety.

Miejsca za grzejnikami należy gruntować dwukrotnie. Przepis na wykonanie takiego gruntu znajduje się na opakowaniu kleju lub w karcie technicznej. Jedynie ścian pokrytych farbą emulsyjną można nie gruntować.

..  Jak zerwać tapetę? Poradnik KROK PO KROKU >>>

Tapetujemy: przygotowanie tapet

 1. Przycinanie pasów tapety – po zmierzeniu wysokości ściany tniemy tapetę na tak zwane bryty – gdy wzór nie wymaga pasowania, mają one długość równą wysokości ściany; jeśli trzeba go pasować, powinny być mniej więcej 10 cm dłuższe.
 2. Nakładanie kleju na tapety - robi się to pędzlem ławkowcem lub wałkiem z włosiem od środka do zewnętrznych krawędzi spodniej części brytu. Po rozprowadzeniu kleju składa się do środka brzegi brytu i pozostawia go tak na pięć-dziesięć minut (im grubsza tapeta, tym dłużej). Tylko najcieńsze tapety nie muszą leżakować posmarowane klejem. Klej nanosi się też na ścianę w dolnym i górnym pasie o szerokości kilkunastu centymetrów. Uwaga! Na tapety z włókna szklanego i z podkładem z flizeliny nie trzeba nakładać kleju. Nanosi się go na ścianę.

Tapetuj samodzielnie: jakie tapety wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tapet. Możemy zdecydować się na tapetę papierową, winylową, na flizelinie albo tapetę z włókna szklanego. Który rodzaj tapety sprawdzi się najlepiej?

Najbardziej znane są tapety papierowe. Mogą być wykonane z jednej lub dwóch warstw papieru. Zwykle są drukowane lub tłoczone.

Drugim rodzajem tapet dostępnych na rynku są tapety winylowe. Różnią się one od papierowych tym, że spód takiej tapety wykonany jest z papieru, natomiast od spodu są one wykonane z winylu – płaskiego albo pienionego. Ten pierwszy jest dosyć cienki, natomiast odporny na zarysowania. Winyl spieniony lepiej maskuje nierówności ściany, ale łatwiej się ściera.

..  Wybieramy tapety do sypialni. Porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

Najszybsze w ułożeniu są tapety na flizelinie, ponieważ klej nanosi się tylko na ściankę. Ten rodzaj tapet jest niezwykle ciepły, a dodatkową tłumi hałas i dość dobrze kryje nierówności ściany. Warto zaznaczyć, że po usunięciu takiej tapety warstwa flizeliny pozostaje na ścianie i może z powodzeniem stanowić podkład pod kolejną tapetę.

Warto też zwrócić uwagę na tapety z włókna szklanego. Ten rodzaj tapet bardzo dobrze kryje wszelkie nierówności ściany, a dodatkowo przeznaczone są do wielokrotnego malowania.

Dobra rada: najłatwiejsza w utrzymaniu w czystości będzie tapeta winylowa albo z włókna szklanego.

Wideo: tapetowanie ścian PORADNIK

Obejrzyj film wideo - pokazujemy, jak tapetować ściany krok po kroku.

Efektowne tapety: GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jaką tapetę na ścianę wybrać? Zajrzyj do naszych galerii zdjęć. Czeka w nich mnóstwo gotowych inspiracji.

Tapety ścienne - rodzaje i sposób nałożenia