Gdzie i jak ustawić pralkę, by wygodnie z niej korzystać? Sprawdzone sposoby

2022-01-03 7:45

Dziś nie sposób wyobrazić sobie gospodarstwa domowego bez automatycznej pralki. Ten sprzęt z jednej strony stał się w życiu codziennym niezbędny, ale z drugiej, ze względu na gabaryty, czasem trudno jest znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Dlatego wielu z nas, szczególnie w nowym lokum, staje przed dylematem: pralkę najlepiej ustawić w łazience, kuchni czy może jeszcze gdzieś indziej?

Spis treści

  1. Pralka w łazience
  2. Pralka w kuchni
  3. Pralka w garderobie albo w szafie
  4. Pralka w pralni
  5. Pralki ładowane od przodu i od góry
  6. Zakup pralki - na co zwrócić uwagę?

Pralka w łazience

Większości z nas pralka kojarzy się z łazienką. Takie jej ulokowanie jest wygodne, ponieważ na przykład nie trzeba przenosić mokrego prania, żeby je powiesić na suszarce, która najczęściej jest zamocowana w łazience.

We współcześnie budowanych domach łazienki są przestrzenne i wygospodarowanie tam miejsca na pralkę nie stanowi problemu. Można wydzielić specjalny aneks i go zabudować albo wykorzystać już istniejącą wnękę i przysłonić ją drzwiczkami czy zasłoną, tworząc strefę piorącą. Urządzenie nie będzie widoczne, a dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy także miejsce na półki lub na kosz na brudną bieliznę czy środki piorące.

Co innego, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe z poprzedniej epoki. Tu łazienki mają metraż bardzo skromny i pralka bywa tam wpychana niemal na siłę, między umywalkę a wannę, żeby znalazła się blisko podłączeń kanalizacyjnych. Takie ustawienie powoduje, że łazienka staje się jeszcze bardziej ciasna i niewygodna, a dojście do pralki utrudnione.

Rodzaje pralek
Pralka do zabudowy ladowana od frontu

Autor: materiały prasowe

Pralka do zabudowy ladowana od frontu. Fot. Beko

Ogólnie pralki można podzielić na:

  • ładowane od przodu
  • ładowane od góry

Ładowane od przodu mogą być:

  1. standardowe – mają głębokość 50-65 cm
  2. slim o głębokości 39,9-49 cm
  3. superslim – ich głębokość to 33-39,9 cm

Pralka w kuchni

Jeśli łazienka jest mała, nieustawna albo wręcz przeciwnie – jest dużym pokojem kąpielowym i lubimy w niej spędzać długie godziny, traktujemy ją jak eleganckie spa, pralka, nawet schowana, będzie w niej przeszkadzać. Choć obecnie produkowane pralki są bardzo ciche – większość modeli nastawiona na program prania bawełny w 60 st. przy pełnym załadunku emituje 46-49 dB, to jednak je słychać. Dlatego jeżeli chcemy mieć w łazience spokój albo więcej swobody, przeniesienie pralki do kuchni może okazać się zbawienne. Tu nie powinno być problemu z podłączeniem, bo instalacja wodno-kanalizacyjna tam jest, podobnie jak wentylacja.

Problem mogą stanowić jedynie gabaryty pralki – muszą być dobrane do zabudowy kuchennej, z kolei urządzenie wymaga odpowiedniej przestrzeni, żeby móc z niego dogodnie korzystać – te uwarunkowania trzeba przeanalizować w momencie, gdy na przykład zdecydujemy się posiadaną już pralkę ustawić w kuchni. O wiele łatwiej jest, gdy na etapie urządzania mieszkania zaplanujemy, że chcemy mieć pralkę w kuchni – wtedy pozostaje wyłącznie wybór pasującego do zabudowy modelu.

Decyzję o ulokowaniu pralki w zabudowie kuchennej powinny dokładnie przemyśleć osoby, które mają kuchnię otwartą na salon lub hol. Chodzi tu i odgłosy wydawane przez pralkę, i o konieczność przenoszenia upranych rzeczy do wysuszenia, na przykład do łazienki. Może to powodować dyskomfort i być uciążliwe, zwłaszcza przy licznej rodzinie – przy często chodzącej pralce zaczniemy się czuć, jakbyśmy mieszkali w pralni.

Pralka w kuchni
Autor: Łukasz Zandecki Pralka w kuchni to często spotykane rozwiązanie. Decydują się na nie osoby uważające, że wszystkie sprzęty AGD powinny być zlokalizowane blisko siebie, w jednym wnętrzu.

Pralka w garderobie albo w szafie

Gdy dysponujemy w mieszkaniu garderobą, a na dodatek jej ściana graniczy z łazienką lub kuchnią, w niej możemy zainstalować pralkę. Doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, jak i wentylacji będzie stosunkowo łatwe, pralka nie będzie zawadzać, a my nie będziemy musieli z ubraniami – brudnymi czy czystymi krążyć po domu.

Nieco bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe do rozwiązania może być schowanie pralki w szafie wnękowej, na przykład w przedpokoju. Poza specjalnym poprowadzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej w takim przypadku konieczna jest też sprawnie działająca wentylacja, która zapobiegnie ewentualnemu rozwojowi pleśni w szafie.

Pralka w pralni

Jeśli pozwala na to powierzchnia domu lub mieszkania, warto urządzić osobną pralnię. Takie pomieszczenie jest bardzo praktyczne, ponieważ odpada wtedy kwestia składowania brudnych rzeczy oraz wszelkich akcesoriów potrzebnych do prania. W domowej pralni często znajdzie się także miejsce na suszarkę automatyczną i deskę do prasowania – wszystko jest pod ręką, co pozwala usprawnić domowe obowiązki i zaoszczędzić czas.

Pralka wielkogabarytowa
Autor: materiały prasowe Pralka wielkogabarytowa, profesjonalna. Fot. Miele

Pralki ładowane od przodu i od góry

Pralki ładowane od przodu potrzebują więcej miejsca ze względu na sposób otwierania drzwiczek (warto zwrócić uwagę przy zakupie, w którą stronę się otwierają, zwłaszcza jeśli mamy zamiar pralkę ustawić w rogu pomieszczenia) – przed nimi musi być co najmniej 60 cm wolnej przestrzeni, by móc włożyć i wyjąć pranie. Dlatego jeśli chcemy bez przeszkód korzystać z pralki o standardowych wymiarach, musimy przeznaczyć na nią nawet do 1 m2 powierzchni. Plusem tego typu pralek jest to, że ich górna część obudowy może posłużyć jako dodatkowy blat (wiele modeli ma specjalnie przystosowaną górną płytę obudowy), na którym zmieszczą się kosmetyki, proszki do prania i inne potrzebne na co dzień w łazience rzeczy.

Wśród pralek ładowanych od przodu są specjalne modele przeznaczone do zabudowy – na taką trzeba się zdecydować w momencie projektowania pomieszczenia, gdzie sprzęt ma stanąć, ponieważ zabudowa musi spełniać określone wymogi, m.in.: ważne są sposób doprowadzenia wody i jej odpływu, bliskość gniazdka elektrycznego, wymiary maskownicy itp.

Pralki ładowane od góry z reguły są głębokie na 60 cm, a szerokie na 40-50 cm. Sposób ich otwierania pozwala zaoszczędzić miejsce, jednak nad nimi musi zostać około 60 cm wolnej przestrzeni na wygodne otwieranie klapy. Tego typu pralki można ustawić zarówno bokiem, jak i tyłem do ściany. Nie spełnią funkcji blatu, ponieważ za każdym praniem trzeba by z nich wszystko zdejmować.

Oba rodzaje pralek mogą mieć różną ładowność – do tych najmniejszych zmieści się od 4 do 5 kg prania, a do największych nawet 13.

Zakup pralki - na co zwrócić uwagę?

Producenci AGD prześcigają się w wyposażaniu pralek w coraz to nowe funkcje, część z nich tak naprawdę do niczego nie jest potrzebna, ale część się przydaje i warto przy zakupie zwrócić na nie uwagę. Są to m.in.:

  • zabezpieczenie przed zalaniem, zwłaszcza to wewnętrzne, które odcina przepływ wody w chwili wykrycia awarii;
  • blokada rodzicielska – taka funkcja blokuje możliwość zmiany parametrów lub włączenia urządzenia;
  • możliwość dodawania rzeczy podczas prania, szczególnie polecana dla gapowiczów, którzy przeoczyli jedną skarpetkę;
  • mniej zagnieceń – dzięki delikatnemu odwirowywaniu i rozkładaniu w bębnie pralki tkaniny są chronione przed nadmiernym zagnieceniem, a tym samym może odpaść ich prasowanie.

Z kolei jeśli nie chcemy przepłacać za prąd, warto zwrócić uwagę na klasę energetyczną wybranego modelu pralki – urządzenia z oznaczeniem A+++ pobierają mniej niż 46 kWh na rok, ale jednocześnie mają wyższą cenę od tych mocno prądożernych.