Komfort w łazience. Jak urządzić pokój kąpielowy

2007-11-02 1:00

Marzy Ci się luksusowa łazienka? O tym, czy łazienka stanie się pokojem kąpielowym, decyduje nie tylko wielkość wnętrza, ale przede wszystkim  wyposażenie łazienki i to, jak będziemy jej używać. W dużej łazience sprawdzą się wanny wolno stojące i umywalki z dużym blatem: pomysły na ekskluzywne łazienki.

Spis treści

  1. Luksusowa łazienka: jakie wybrać wanny i umywalki
  2. Meble w ekskluzywnej łazience

Komfortowa, luksusowa łazienka musi być tak zaaranżowana, aby jej wyposażenie i wystrój prowokowały do niepospiesznych zachowań i relaksu. Pośpiech to wróg elegancji, a więc wszystko co robimy róbmy powoli, delektując się chwilą odpoczynku i urokiem salonu kąpielowego. Taka łazienka może sie stać kolejnym w domu miejscem integrującym rodzinę. Miejscem, gdzie przy kąpieli czy codziennej toalecie będzie można uciąć sobie pogawędkę albo napić się kawy. Pokój kąpielowy to miejsce relaksu w domu.

Luksusowa łazienka: jakie wybrać wanny i umywalki

Umywalka w pokoju kąpielowym zyskuje nieco inną rolę niż w tradycyjnej wielofunkcyjnej łazience. Obszerny blat służy dbałości o urodę - staje się toaletką. Jeśli nasza luksusowa łazienka ma być użytkowana przez więcej niż jedną osobę, dobrze, aby były w niej dwie umywalki. Najczęściej umieszcza się je obok siebie. Można też zamontować umywalki o różnym przeznaczeniu w różnych strefach. Niewielką do mycia rąk – obok sedesu albo tuż przy wejściu, drugą z obszernym blatem do golenia się i makijażu - w okolicy prysznica lub wanny. Urządzenia łazienkowe coraz częściej “wychodzą z kątów”, częściowo lub całkowicie odrywając się od ścian. Wannę czy prysznic można dziś ustawić pośrodku łazienki! Nie ma tu praktycznie przeszkód instalacyjnych. Czemu jednak służy takie ustawienie wanny w pokoju kąpielowym? Czy jest to przejaw mody, czy tak jak w wypadku wyspy w kuchni - wygody i zmiany obyczajów? Wydaje się, że wyeksponowana wanna podkreśla rolę kąpieli w łazience. Tak urządzona łazienka otwarcie manifestuje swój charakter: to miejsce służy relaksującym kąpielom, które są nie tylko zabiegiem higienicznym, ale które można celebrować. Kąpiel może być czymś odświętnym. Gdy pomieszczenie jest zbyt duże, ustawienie wszystkich urządzeń pod ścianami sprawiłoby, że wydałoby się puste. Rozwiązaniem jest umieszczenie wanny pośrodku łazienki- ale ma to sens, jeśli można swobodnie do niej podejść z każdej strony i nie przeszkadza ona w korzystaniu z innych urządzeń.

Meble w ekskluzywnej łazience

Jeśli pokój kąpielowy ma być miejscem relaksu, trudno wyobrazić go sobie bez kącika wypoczynkowego! Najlepiej ustawić tam jakiś fotel lub ławę. Popularne rozwiązanie w aranżacji ekskluzywnych łazienek to siedziska powstałe z obudowy wanny. Są wielofunkcyjne: amatorzy długich kąpieli mają gdzie odłożyć książkę czy odstawić filiżankę po kawie. I jest gdzie przysiąść, by potowarzyszyć kąpiącej się żonie czy dla pogawędki, a nawet bezpieczeństwa, uczestniczyć w kąpieli dzieci.