Jak prać skutecznie i ekonomicznie? Poradnik - pranie w pralce, ręczne i na sucho

2017-04-04 13:43

Pranie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych w domu regularnie. Może wydawać się banalne, ale zachowanie w dobrej kondycji tkanin, kolorów i fasonów wcale nie jest rzeczą prostą. Co więc trzeba wiedzieć o praniu, by robić to dobrze i skutecznie, ekonomicznie, dbając przy okazji o środowisko? Przeczytajcie nasz PORADNIK o praniu!

Przeciętna, czteroosobowa rodzina produkuje rocznie dwie tony prania. Jest to jedna z prac domowych, która nigdy się nie kończy. Skończysz jedno pranie, a już czeka następne. Mamy jednak to szczęście, że istnieje pralka automatyczna, która po załadowaniu do niej ubrań, ręczników czy pościeli wykonuje pracę za nas.

Sprawdź też: jak ustawić pralkę w łazience >>>

Tylko skąd wiedzieć co z czym można prać, w jakiej temperaturze, wirować czy nie? Jakich środków chemicznych używać do tkanin bawełnianych, których do wełny, odzieży sportowej, a w czym prać odzież i pościel dla alergika? Są też tkaniny, które nie powinny mieć kontaktu z wodą i trzeba je czyścić chemicznie. Częste pranie w domu powoduje też duże zużycie wody, prądu i środków chemicznych. Przygotowaliśmy PORADNIK jak prać skutecznie i ekonomicznie, jak dbać o pralkę oraz jak prać ręcznie!

Podstawowe zasady prania w pralce

Zanim włączysz pralkę podziel rzeczy na cztery grupy: białe, jasne i ciemne kolory oraz rzeczy do prania ręcznego lub delikatnego w pralce. Osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki. Pamiętaj by pozapinać suwaki, guziki, pozawiązywać paski i tasiemki (żeby się nie poplątały) i dokładnie sprawdzić wszystkie kieszenie. Nie ma nic gorszego niż pozostawiona w nich papierowa chusteczka lub banknoty. Delikatne elementy garderoby, które mogą się rozciągnąć, włóż do specjalnych siatek (można je kupić w każdej pralni) lub do poszewek na poduszki. Ubrania ozdobione strasem lub cekinami przewróć na lewą stronę i też możesz dodatkowo umieścić je w siatce. Jeśli na ubraniach są plamy, wywab je przed włożeniem do pralki. Zawsze przestrzegaj zalecanej przez producenta odzieży temperatury wody i odpowiedniej ilości środka do prania. Po skończonym praniu jak najszybciej wyjmij rzeczy z pralki – nie pogniotą się – łatwiej będzie je prasować i nie nabiorą brzydkiego zapachu.

Jak dbać o pralkę automatyczną?

Ubrania, pościel, ręczniki pierzemy żeby były czyste i pachnące. Ogromny wpływ mają na to używane przez nas środki do prania i płyny zmiękczające, ale nie możemy zapominać o utrzymaniu pralki w czystości.

Sprawdź też: jak czyścić pralkę - domowe sposoby >>>

Wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z wodą istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni i towarzyszącego jej nieprzyjemnego zapachu. Pralkę należy więc raz na jakiś czas wyczyścić. Dbanie o urządzenie, to przede wszystkim stosowanie odpowiedniej ilości środków do prania, nie przetrzymywanie w niej upranych ubrań oraz  po każdym praniu osuszanie bębna i gumowego kołnierza. Konieczne jest także czyszczenie szufladki na proszek do prania - kiedy pojawia się nieprzyjemny zapach lub zauważysz w niej szary nalot. Należy wtedy umyć dokładnie szufladkę i miejsce, w którym się znajduje specjalnym preparatem (do kupienia w supermaketach) - płyny zmiękczające lubią się tam osadzać, następnie wlej do niej płyn do czyszczenia pralek lub jeśli wolisz ekologiczne sposoby szklankę octu i włącz pustą pralkę, wybierając program z najwyższą temperaturą. Pamiętaj też o regularnym czyszczeniu filtra, mniej więcej raz w miesiącu.

Co można prać w pralce automatycznej?

W pralce można prać ubrania, ręczniki, pościel, obrusy, czyli wszystko to, co jest przystosowane do prania w wodzie, ale bez zastrzeżenia, że wyłącznie do prania ręcznego. Należy skrupulatnie przestrzegać podanej (na metce) przez producenta tekstyliów wysokości temperatury wody i informacji czy daną rzecz można odwirowywać oraz czy można dodawać do prania płyny zmiękczające. Trzeba też przestrzegać osobnego prania rzeczy delikatnych, których nie można odwirowywać. Dobrze jest też segregować rzeczy na białe, jasne i ciemne, by uniknąć migracji kolorów. Korzystając z siatek zamykanych na suwak możesz prać w pralce nawet rajstopy i cześć bielizny. W specjalnych ażurowych kulach,  upierzesz nawet delikatne biustonosze, bez obawy o ich zdeformowanie.

Symbole dotyczące prania

Autor: Archiwum Urzadzamy.pl

Jak czytać symbole na metkach?

Symbole dotyczące prania, umieszczane na metkach, są identyczne na całym świecie. Nie ma więc znaczenia skąd pochodzi sweter czy sukienka. Piktogramy w prosty sposób pokazują nam jak prawidłowo postępować z odzieżą podczas całego procesu czyszczenia: pranie w wodzie oznaczone jest - wanienką, prasowanie – żelazkiem, czyszczenie chemiczne – kółkiem, wybielanie - trójkątem i suszenie – kwadratem. Każdy symbol ma kilka wariantów, na przykład:
•    Wanienka z „dłonią" – oznacza, że odzież nie jest przeznaczona do prania w pralce. Należy prać ją wyłącznie ręcznie.
•    Przekreślona wanienka – nie prać w wodzie.
•    Przekreślony trójkąt – nie można używać do prania dostępnych na rynku odplamiaczy oraz wybielaczy zawierających chlor.
•    Trójkąt z literami Cl – można chlorować.
•    Przekreślony trójkąt – nie wybielać.
•    Kółko – odzież powinna być prana chemicznie. Kółko z literą – oznacza ona rodzaj rozpuszczalnika, którym można czyścić daną tkaninę.
•    Kwadrat –informacja o suszeniu: kółko z kwadratem - w suszarce bębnowej, kółko z kwadratem i dwiema poziomymi kropkami w środku – oznacza suszenie w suszarce bębnowej w niskiej temperaturze, przekreślony kwadrat – nie suszyć w suszarce bębnowej).  
•    Kwadrat z poziomą kreską – suszenie w pozycji leżącej.
•    Kwadrat z trzema pionowymi kreskami – suszenie bez wykręcania w pozycji pionowej

Symbole dotyczące prania
Autor: Archiwum Urzadzamy.pl

Pranie ręczne bielizny i delikatnych tkanin

Większość ubrań jest obecnie przystosowana do prania w pralkach automatycznych. Jednak elementy garderoby uszyte z koronki, wełny  czy wyjątkowo delikatna bielizna, która może odkształcić się podczas nawet delikatnego wirowania wymagają prania ręcznego. Napełnij więc miskę ciepłą wodą, dodaj płyn dedykowany do prania ręcznego lub płatki mydlane i poczekaj aż wszystkie dokładnie się rozpuszczą. Dopiero teraz możesz włożyć ubrania. Pozostaw na chwilę do namoczenia (nie mocz tylko nigdy ubrań z wełny). Pierz delikatnie wygniatając, następnie opłucz kilka razy, aż woda będzie czysta. Nie wyciskaj – pozwól wodzie ściekać z rozwieszonych elementów garderoby, a rzeczy z wełny bardzo delikatnie odsącz i wygnieć w grubym ręczniku.

Czytaj też: jak prać firanki?

Co należy prać na sucho?

Są elementy garderoby, które wymagają prania chemicznego, tzw. „na sucho”, przy pomocy rozpuszczalników dostępnych jedynie w specjalistycznych pralniach. Informacja o tym sposobie prania zawsze jest umieszczona przez producenta na wszywce w ubraniu. Upranie takiej odzieży w domowych warunkach, w wodzie, może spowodować nieodwracalne zacieki, skurczenie się lub popękanie włókien tkaniny. Jeśli zabrudzenie jest miejscowe i świeże, można spróbować bardzo delikatnie przetrzeć je wilgotną ściereczką. Jednak wszystkie takie zabiegi wykonujemy na własną odpowiedzialność.

Pranie

Autor: Radosław Wojnar

Jak prawidłowo prać jeansy?

 Jak prawidłowo prać jeansy by cieszyć się nimi jak najdłużej? Zwłaszcza te ulubione, jedne z niewielu, które leżą idealnie?
•    Jeansom nie służy zbyt ciepła woda – to dlatego po praniu w temperaturze 60 stopni wydają się zawsze mniejsze i bardziej dopasowane. Producent jest zobligowany do podawania najwyższej możliwej temperatury prania, jednak jeansy najlepiej jest prać w temperaturze max. 40 stopni.  W cieplejszej wodzie ulubione spodnie, zwłaszcza jeśli nie były poddane sanforyzacji (jeden ze sposobów wykańczania tkanin podczas którego następuje właściwe kurczenie się tkanin i ich stabilizacja, zapobiega także rozciąganiu tkanin podczas użytkowania) mogą się zbiegać i tracić kolor.
•    Jeansy najlepiej prać w środkach przeznaczonych do prania rzeczy kolorowych, pomagających zachować pigment, Nie należy też stosować płynów zmiękczających, ponieważ ingerują w ich „sztywną” strukturę.
•    Nie pierz jeansów zanim zaczniesz je nosić. Im dłużej będziesz je nosić przed pierwszym praniem tym lepiej dla nich.
•    Pierz jeansy tylko z rzeczami niebieskimi. Pigment indygo jest nietrwały i łatwo przechodzi na inne tkaniny, podobnie łatwo przyjmuje obce kolory – jeansy prane jednocześnie z czarnymi ubraniami  mogą zrobić się szare.
•    Przed praniem jeansy przewróć zawsze na lewą stronę.
•    Jak suszyć jeansy? Jeśli suszysz spodnie na słońcu pozostaw je na lewej stronie (unikniesz też śladów po sznurku). Równomiernie ciemne jeansy, bez przetarć najlepiej suszyć bez bezpośredniego dostępu światła słonecznego i po prawej stronie – unikniemy zagnieceń, które szczególnie widoczne są na gładkiej i jednolitej tkaninie.
•    Nieładne ślady i zagniecenia, zwłaszcza na ciemnych spodniach, powstają podczas wirowania w pralce. Dlatego wybieraj program z delikatnym wirowaniem, wywracaj je przed suszeniem i dokładnie wygładź. Jeśli musisz prasować, rób to zawsze po lewej stronie  – wyświecenia powstałe podczas prasowania po prawej stronie zostaną już na zawsze.

Jak prać ubrania z polaru?

Odzież  sportową wykonaną z syntetycznego polaru można prać zarówno w pralce jak i ręcznie. Zanim umieścisz garderobę w pralce pozapinaj wszystkie zamki, opróżnij kieszenie i przewróć na lewą stronę - w ten sposób wierzch ubrania nie ulegnie zniszczeniu. Piorąc kilka sztuk jednocześnie dobieraj je kolorystycznie - nie ulegną zafarbowaniu. Do przegródki na proszek wlej ok. 100 ml płynu – ilość na jedną sztukę odzieży (lepiej jednak zawsze się upewnić czytając etykietę na opakowaniu) i wybierz program prania tkanin syntetycznych z niską temperaturą - 30°. Po skończonym praniu możesz polary zaimpregnować. Do przegródki wlej odpowiedni płyn do impregnacji i ponownie uruchom pralkę z wybranym programem do prania syntetycznego.  Do prania ręcznego polarów używamy tych samych środków, w ilościach podanych na opakowaniu. Żeby zaimpregnować pozostaw odzież w kąpieli na 5 minut, żeby płyn dobrze wniknął z strukturę włókien. Pamiętaj by do prania założyć rękawiczki ochronne.

Pranie ekologiczne. W czym prać?

A co, jeśli ktoś w naszej rodzinie jest alergikiem i tradycyjne środki do prania podrażniają skórę? szukamy wtedy rozwiązań alternatywnych. Jednak czy ubrania uprane przy pomocy ekologicznych środków będą tak czyste jak po praniu w środkach chemicznych? Czy wszystkie ubrania, które można prać tradycyjnie można prać też w sposób ekologiczny? Tak. Najbardziej znanym sposobem prania ekologicznego jest stosowanie łupin orzechów piorących, pochodzących z orzechowca myjącego lub mydłowca, rosnących w Azji.  Stosowane są tam od setek lat. Do prania używa się wysuszonych skorupek zawierających saponinę, która w połączeniu z wodą zamienia się w piorącą pianę. Korzystając z orzechów możemy prać we wszystkich temperaturach: od 30° – do nawet 90°. Piorąc w temperaturze do 60 stopni, te same łupiny możemy wykorzystać kilka razy. Jeden kilogram orzechów kosztuje około 35-40 zł, a do prania potrzebujemy 5-7 łupin, umieszczonych w lnianym woreczku. Piorąc 2-3 razy w tygodniu, kilogram orzechów powinien wystarczyć na około 1 rok.  Ubrania uprane w łupinach orzechów są miękkie i pachną świeżością, nie ma już potrzeby używania płynów zmiękczających. Jeśli lubisz mocniejszy zapach możesz dodać kilka kropli naturalnego olejku eterycznego. Jedyną wadą prania w  łupinach orzechów jest szarzenie białych rzeczy. By temu zapobiec można dodać do prania sodę oczyszczoną. Może być też problem z dopraniem plam po sokach owocowych czy winie, ale większość tradycyjnych proszków do prania też sobie z nimi nie radzi. Ekologicznym środkiem piorącym jest także naturalne szare mydło, do którego można dodać również sodę oczyszczoną i  ulubiony olejek eteryczny.  Możesz także przygotować samodzielnie ekologiczny proszek do prania z sody kalcynowanej, boraksu i nadwęglanu sodu – wszystkie składniki wymieszaj w równych proporcjach. Ale pranie ekologiczne, to nie tylko proszki i płyny, to także zapełnianie bębna pralki do pełna i pranie w niskiej temperaturze.

Pranie wełny i tkanin delikatnych. W pralce czy ręcznie?

Do prania wełny i rzeczy delikatnych warto używać detergentów przeznaczonych specjalnie do tych tkanin. Zwykłe proszki mogą zmienić delikatną strukturę włókien.
•    Pierz zawsze zgodnie z dołączoną przez producenta  instrukcją prania (zwróć uwagę czy możesz prać w pralce czy tylko ręcznie). Jeśli na metce jest informacja żeby prać chemicznie,  nigdy nie pierz inaczej.
•    Jeśli twoja pralka posiada program prania delikatnego, możesz w niej prać delikatne rzeczy przeznaczone do prania ręcznego. Najbardziej delikatne włóż do specjalnej siatki lub poszewki na poduszkę. Swetry i bluzki ozdobione cekinami lub strasem przed praniem przewróć na lewą stronę.
•    Nigdy nie susz ubrań z wełny w suszarce bębnowej – wysoka temperatura  może spowodować zbiegnięcie się tkaniny. Po dokładnym wypłukaniu zawiń sweter w ręcznik (na rozłożonym ręczniku ułóż sweter i całość zroluj) i wyciskaj – nadmiar wody pozostanie w ręczniku. Ubrania i dodatki z wełny susz rozłożone na ręczniku, nie wieszaj i nie susz ich w suszarce bębnowej.
•    Zawsze pierz rzeczy delikatne i z wełny w środkach do tego przeznaczonych.
•    Dobrze się zastanów czy prać wełniany sweter, czy jeszcze możesz go ponosić? Wełna nie może  być prana tak często jak inne rzeczy.
•    Do prania ręcznego używaj odpowiednio dużej miski, że ubranie swobodnie w niej leżało – inaczej pojawią się trudne do usunięcia zagniecenia. Pierz delikatnie wygniatając, nie wykręcaj!
•    Jeśli pierzesz odzież wełnianą w pralce nie mieszaj jej z innymi z rzeczami z innych tkanin. Nie zapełniaj całego bębna, co najwyżej ładuj ¼  regularnej ilości. Swetry przewracaj na lewą stronę – ewentualne zniszczenia nie będą widoczne po właściwej stronie ubrania. Wybierz program z odsączaniem wody, nigdy z wirowaniem.

Jak prać ręczniki?

Ręczniki należy koniecznie uprać przed pierwszym użyciem. Pozbędziemy się w ten sposób pozostałości chemii użytej do ich produkcji, ewentualnych zabrudzeń – mogło je w sklepie dotykać mnóstwo osób (ręcznik ma bezpośredni kontakt ze skórą). Pranie przed pierwszym użyciem  poprawi także ich higroskopijność – zdolność pochłaniania wody, oraz pozbędziemy się drobnych kłaczków – pozostałości po produkcji.
•    Ręczniki najlepiej prac osobno, bez innych tkanin. Ma to wpływ na ich puszystość. Unikniemy też zapylenia innych tkanin, zwłaszcza kiedy ręczniki są nowe.
•    Segregujmy ręczniki kolorystycznie – podobnie jak ubrania
•    Ręczniki najlepiej prać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na metce, zazwyczaj jest to temperatura 40-60 stopni. W 60 stopniach ginie większość bakterii, wyższa temperatura może też popsuć delikatne włókna bawełny.
•    Do prania ręczników najlepiej używać płynów do prania – proszek trudniej dokładnie wypłukać z gęstych włókien tkaniny. Przestrzegajmy także odpowiedniej ilości płynu, nie dodawajmy więcej niż potrzeba –poszczególne włókna mogą się posklejać i ręcznik przestanie dobrze wchłaniać wilgoć.
•    Unikajmy płynów do płukania – co prawda ręczniki są bardzie puszyste ale pętelki są bardziej śliskie i słabiej wchłaniają wilgoć. Puszystość zapewni im dodanie podczas płukania szklanki białego octu. Unikajmy także wybielaczy, które niszczą włókna bawełnianej tkaniny.
•    Nie wybierajmy najwyższych obrotów podczas wirowania. 1000 obrotów wystarczy. Ręczniki najlepiej suszyć w suszarce bębnowej w temperaturze 60 stopni i nie do całkowitego wyschnięcia – będą miękkie i puszyste. Susząc ręczniki na tradycyjne suszarce rozwieśmy je tak by nie były ściśnięte i wygniecione – trudno później pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Dobrze jest też je strzasnąć przed powieszaniem – pozbędziemy się nadmiaru wody, a pętelki będą podniesione.
•    Zaleca się pranie ręczników co 2-3 dni lub częściej, jeśli w łazience panuje wilgoć. Również dobrze jest uprać ręcznik, z którego korzystaliśmy podczas choroby. Ręczniki do rąk powinny być zmieniane codziennie.
•    Nie prasuj ręczników – powoduje to, że pętelki są zgniecione i słabiej wchłaniają wodę. Jeśli musisz, prasuj żelazkiem nagrzanym najwyżej do 150 stopni.
•    Plamy najlepiej wywabiać jak najszybciej, usuwając od zewnątrz zabrudzenia do środka, nie wcierając w tkaninę.

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtkę puchową możesz prać w domu, w pralce automatycznej, w niskiej temperaturze, najlepiej w 30 stopniach. Dołóż do prania kilka piłek tenisowych, które zapobiegną zbiciu się puchu. Po wyjęciu z pralki kurtkę dobrze wstrząśnij żeby dodatkowo rozbić puch. Kurtkę susz rozłożoną na płaskiej powierzchni na ręczniku - dopiero kiedy będzie prawie sucha możesz ją powiesić na wieszaku. Znowu dobrze nią wstrząśnij żeby mieć pewność, że puch jest równomiernie rozłożony.

Ekonomia prania

Pranie pochłania nie tylko nasz czas, ale także pieniądze za prąd, wodę i środki chemiczne. Jak więc prać ekonomicznie? Czy z czegoś powinniśmy zrezygnować? Oczywiście, że nie. Najważniejsze jest właściwe posortowanie prania według kolorów i rodzaju tkanin. Dzięki temu zawsze uzbierasz tyle rzeczy, żeby bęben pralki był wypełniony przynajmniej zgodnie z programem minimum. Na ekonomię i efektywność prania wpływa zarówno niedoładowanie jak i przeładowanie pralki. Jeśli korzystasz z taryfy nocnej uruchamiaj pralkę wtedy. Ważny jest też odpowiedni rodzaj detergentu i jego ilość. Więcej płynu nie oznacza lepiej upranych ubrań. Wprost przeciwnie – trudno jest dokładnie wypłukać większą ilość detergentu. Za duża ilość piany podczas prania niekorzystnie wpływa także na sterowniki pralki. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta odzieży umieszczonych na metkach oraz informacji producenta pralki o ilości prania i proszków do prania.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021