Patelnia grillowa to sprzęt, w który warto zainwestować. W końcu większość z nas lubi dania pieczone, zwłaszcza z grilla – od mięsa po warzywa, a nawet owoce, a zdaniem dietetyków pieczenie na grillu jest jedną ze zdrowszych (a nawet najzdrowszą) form obróbki termicznej potraw. Pewne kontrowersyjne uwagi krążą tylko wokół tradycyjnych urządzeń węglowych. Związane są z tym, że wytapiający się tłuszcz, spadający z ułożonego na ruszcie mięsa na znajdujące się pod nim brykiety lub węgiel, spala się i „odpryskuje” w postaci szkodliwych związków, osadzając się na opiekanych porcjach. Nie dotyczy to jednak urządzeń elektrycznych czy gazowych, a tym bardziej patelni grillowej. Natomiast to, co najistotniejsze, czyli wytapianie zbędnego tłuszczu pozostaje bez zmian. I o to chodzi. Tak, więc lato czy zima można bezpiecznie używać patelni grillowej i zajadać się dietetycznymi potrawami przez cały rok, w dodatku nie trzeba mieć… ogrodu.

Zobacz również: Kuchnia - inspiracje

Patelnia grillowa: budowa

Jest bardzo istotnym elementem dla osiągnięcia oczekiwanych efektów. Patelnie grillowe tym różnią się od pozostałych, że mają pofalowane dno, w którym znajdują się wyraźnie uformowane rowki. To właśnie do nich trafia wytopiony tłuszcz, zamiast wsiąkać w mięso. Niektóre modele patelni grillowych można wstawiać do piekarnika, zaś zależnie od technologii wykonania oraz użytych materiałów można z nich korzystać nawet na płytach indukcyjnych. Kształty i rozmiary patelni grillowych są różnorodne: mogą być owalne, okrągłe, prostokątne oraz kwadratowe, mieć uchwyt z tego samego materiału albo wyłożony drewnem lub tworzywem nienagrzewającym się, niektóre uchwyty są odczepiane. Bywają też modele patelni grillowych z uformowaniami, pomagającymi w zlewaniu nadmiaru tłuszczu.

Patelnia grillowa żeliwna, aluminiowa, stalowa

Najpopularniejsza jest patelnia grillowa żeliwna, aluminiowa lub stalowa, chociaż w niektórych sklepach dostają nazwy od powłok, którymi są pokrywane, np. patelnie grillowe teflonowe, ceramiczne, kamienne, nie znaczy to jednak, że całe naczynie zrobione jest z kamienia czy ceramiki, ale wyłącznie jego powierzchnia, podstawę zaś stanowią wspomniane wyżej materiały, których właściwości mają bardzo duży wpływ na szybkość nagrzewania się patelni oraz sposób grillowania. Powłoki zaś odpowiadają za łatwość utrzymania patelni grillowej w czystości, nieprzywieranie potraw, czyli mogą być mniej lub bardziej trwałe.

Patelnia grillowa: cechy materiałów

Oto najczęściej spotykane modele patelni grillowych i ich cechy:

- patelnia grillowa aluminiowa z zewnątrz powłoką tzw. nieprzywierającą (mają różne nazwy, często także skład), zależnie od producenta) – szybko się nagrzewają, łatwo się je myje, są lekkie, nie wszystkie modele patelni grillowych nadają się do płyt indukcyjnych, patelnie z niskiej jakości stopu aluminium mogą się odkształcać, raczej nie nadają się do mycia w zmywarkach;

- patelnia grillowa żeliwa (z żeliwa naturalnego) – mówi się, że nadaje potrawom doskonały smak, choć podczas gotowania do potraw mogą przenikać niewielkie ilości żelaza i tu zdania są podzielone – część producentów twierdzi, że podnosi to walory smakowe i zdrowotne pieczonych potraw, część twierdzi, że należy z tym uważać. Przed pierwszym użyciem patelnię grillową żeliwną należy zaimpregnować (zgodnie z zaleceniem producenta, najczęściej polega to na przetarciu tłuszczem w celu „zamknięcia” otwartych kanalików), konieczne jest dokładne przeczytanie instrukcji, niektórzy producenci przestrzegają przed używaniem grubo mielonych przypraw oraz cukru, gdyż łatwo mogą się spalić lub skarmelizować, inni przed produktami kwaśnymi. Patelnie grillowe żeliwne wymagają dłuższego nagrzewania, za to doskonale rozprowadzają ciepło i długo utrzymują temperaturę i można na nich grillować w wysokich temperaturach, z uwagi na właściwości ferromagnetyczne nadają się na płyty indukcyjne, można też je wstawiać do piekarnika, nie nadaje się do mycia w zmywarce;

- patelnia grillowa z żeliwa pokrytego powłoką ceramiczną, porcelanową lub inną nieprzywierającą – mają te same plusy, co patelnie z żeliwa surowego z tym, że nie wymagają impregnacji;

- patelnia grillowa ze stali wysokogatunkowej – jej skład w dużej mierze zależy od producenta, to materiał najbardziej wytrzymały, odporny na korozję, wysoką temperaturę, nie traci właściwości w kontakcie z substancjami chemicznymi, jest odporny na korozję i uszkodzenia mechaniczne, nie oddaje potrawom metalicznego posmaku. Stal rozprowadza ciepło gorzej niż aluminium, dlatego wykonane z niej patelnie grillowe nagrzewają się dość wolno - dlatego niektórzy producenci dla poprawy przewodzenia ciepła, proponują trzy- (np. dobrze przewodzące ciepło aluminium, stal), a nawet 7-warstw, co ma zredukować ryzyko przypalenia, inni uważają, że stalowe patelnie są idealne do grillowania, a w dodatku nadają się do płyt indukcyjnych i można je wstawiać do piekarnika.

Powłoka patelni grillowej

Wiele modeli patelni grillowych jest obecnie pokrywanych powłokami różnego typu. Dosyć popularne są powłoki PTFE (PoliTetraFluorEtylen), czyli fluoroplastikowe wśród, których znajdują się, np. Teflon®, Xylan® czy Excalibur®, jest ich zdecydowanie więcej, a ich nazwy oraz skład zależą od producentów, dzięki nim potrawy nie przywierają do dna patelni i łatwo się je myje.

Coraz częściej spotykamy też powłoki ceramiczne. Zwykle powstają z minerałów i gliny wypalanych w bardzo wysokich temperaturach, dając trwałą, gładką i odporną powłokę.

Trzeba też wspomnieć o przezroczystej porcelanowej emalii, idealnie gładka może pokrywać wnętrza patelni grillowych niektórych producentów, dzięki niej potrawy nie przywierają, a mycie jest bardzo proste.

Są również patelnie grillowe, których powłoki wzmacniane są drobinami naturalnych kamieni (np. granitu) oraz takie, których warstwa wykończeniowa robiona jest na bazie wosku pszczelego, który zabezpiecza patelnię przed oksydacją (utlenianiem) i wzmacnia nieprzywieralność potraw podczas smażenia po każdym kolejnym zastosowaniu.

Patelnia grillowa: jaką wybrać i jak jej używać?

Czym się kierować przy wyborze patelni grillowej? Przede wszystkim wielkością patelni, każde naczynie ma podane wymiary i w zależności od liczby domowników można je dobrać do własnych potrzeb oraz rodzaju płyty grzejnej (płyty głównej, gdy kuchnia jest wolno stojąca).

Jeśli najczęściej grillujemy mięso „czerwone” i możemy poświęcić na to trochę więcej czasu, to warto wybrać patelnię grillową żeliwną, przy drobiu i warzywach sprawdzi się patelnia grillowa aluminiowa, zwłaszcza że nagrzewa się bardzo szybko, a na patelni grillowej stalowej udadzą się ryby, warzywa, owoce morza, a także mięso. Trzeba brać pod uwagę fakt, że niezależnie od zastosowanego materiału oraz powłok producenci stosują własne technologie, trudno więc o jednoznaczną ogólną radę dotyczącą sposobu używania patelni dla wszystkich modeli, należy zatem stosować się do zaleceń podanych w instrukcji. Pewnikiem jest to, że każdą patelnię, mimo że grillujemy bez tłuszczu, warto lekko posmarować tłuszczem za pomocą pędzelka lub choćby ręcznikiem papierowym przed każdym użyciem. I jeszcze jedno - na patelniach grillowych wykonanych z naturalnego żeliwa nie można przechowywać żadnych potraw.

Zabawna grafika
camera

Dodatki kuchenne w skandynawskim stylu: zdjęcia, inspiracje, aranżacje

LISTA ZAKUPÓW

Patelnia grillowa: mycie i konserwacja

Prawidłowe używanie i konserwacja patelni grillowej jest niezwykle istotna, zwłaszcza w odniesieniu do patelni powlekanych powłokami, ale także do tych z naturalnego żeliwa. Trzeba pamiętać, by:

  • patelnie grillowe z surowego żeliwa przed użyciem zaimpregnować zgodnie z zaleceniami producenta,
  • podczas grillowania nie powinno się używać ostrych narzędzi kuchennych, chyba że pozwala na to producent, gdy zastosowane powłoki są bardzo odporne na uszkodzenia,
  • przed umyciem należy patelnię wystudzić, potem wystarczy przetrzeć ją miękką szmatką (choć niektórzy producenci dopuszczają stosowanie gąbek) zmoczoną w wodzie z płynem do naczyń,
  • nie należy patelni grillowych szorować ostrą gąbką czy szczotką,
  • nie powinno się na gorącą jeszcze patelnię wlewać zimnej wody, bo może to uszkodzić powłokę patelni,
  • przed pierwszym użyciem patelni dobrze jest dokładnie przeczytać instrukcję i ściśle się do niej stosować.
Ocena: 0
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY