Urządzamy » Kuchnia » Sprzęt AGD do kuchni » Okap kuchenny, integralna część kuchni

Okap kuchenny, integralna część kuchni

Planując zabudowę lub przebudowę kuchni, oprócz miejsca na lodówkę, zlew i zmywarkę powinniśmy nad kuchenką przewidzieć miejsce na okap kuchenny. Okap ma do spełnienia ważne zadanie i musi być nie tylko odpowiednio zainstalowany, ale i dobrany. Radzimy, jak nie zgubić się w gąszczu ofert i wybrać okap kuchenny dopasowany do naszych potrzeb...

Co to jest okap kuchenny?

Coraz więcej kuchni jest wyposażonych w okap kuchenny. W niektórych domach uważa się, że jest on tak samo niezbędny jak sama kuchenka. Dzięki okapom po domu nie roznosi się zapach smażonej ryby, przypalonego krupniku czy octu szykowanego do marynat. Bez nich na szafkach kuchennych osadzają się drobiny tłuszczu pochodzące z oparów gotowanych potraw i unoszące się w powietrzu. Sprawny okap usuwa z pomieszczenia kuchennego nadmierną wilgoć. Okap stanowi integralną część kuchni, a jeśli jest dopasowany do jej wystroju – zdobi pomieszczenie.

Wyciąg czy pochłaniacz?

Rynek zasypany jest różnymi okapami kuchennymi – krajowymi i zagranicznymi – trudno nie pogubić się w ofertach. Przy kupnie okapu radzimy postępować zgodnie z pewnymi zasadami. Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze – czego oczekujemy od okapu kuchennego? Po drugie – na co możemy sobie pozwolić ze względów technicznych i finansowych?

Okap kuchenny może być podłączony do kanału wentylacyjnego. Pracuje wtedy w systemie otwartym jako wyciąg kuchenny. Jeśli nie jest podłączony do wentylacji – pracuje w systemie zamkniętym jako pochłaniacz zapachów.

Każdy dom powinien być wyposażony w układ wentylacyjny. Mimo to nie zawsze można podłączyć do niego wyciąg. Tak może się zdarzyć na przykład w domu wielorodzinnym (zwykle wielopiętrowym), wyposażonym w zbiorcze kanały wentylacyjne. Do zbiorczego kanału nie wolno podłączyć okapu kuchennego. Nie wolno również podłączać go do wentylacji grawitacyjnej, jeśli w domu jest kominek opalany drewnem lub węglem albo inne urządzenia z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin (na przykład kuchenka gazowa, kocioł gazowy).

Okap kuchenny podłączony do takiej instalacji może zakłócić ciąg i spowodować, że spaliny zamiast uchodzić do komina będą wracały do pomieszczeń mieszkalnych. Okap pracujący jako wyciąg zbiera powietrze znad kuchenki i wydmuchuje je na zewnątrz. Do przewodu wentylacyjnego podłączony jest rurą, zazwyczaj o przekroju kołowym i średnicy 125 lub 150 mm. Niektórzy producenci proponują też rury o przekroju prostokątnym.

Stylista radzi

Wyciąg pracuje prawidłowo tylko wówczas, gdy do pomieszczenia dopływa odpowiednia ilość świeżego powietrza i stworzymy optymalne warunki jego przepływu. Czasem wystarczy otwieranie drzwi i okien. Można też, co jest często praktykowane, wykonać niewielkie otwory w drzwiach, które umożliwią napływ świeżego powietrza do kuchni.Wyciągi mogą być wyposażone w blokady uniemożliwiające powrót oparów do pomieszczenia oraz w przegrody zabezpieczające przed spływaniem skroplonej pary.

Miejsce na okap kuchenny

Prawie wszystkie wersje okapów mogą pracować zarówno w systemie zamkniętym, jak i (po podłączeniu do kanału wentylacyjnego) w otwartym. Gdy wiemy już, czy okap ma działać jako wyciąg, czy jako pochłaniacz, pozostaje zastanowić się, gdzie go umieścić.

Okapy mogą być:

 • przyścienne – instalowane pomiędzy szafkami kuchennymi, bezpośrednio do ściany, zwane też kominowymi;  narożne – usytuowane w rogu kuchni, montowane bezpośrednio do ściany
 • wyspowe (zwane niekiedy wolno wiszącymi) – przymocowane do sufitu, nad kuchenką ustawioną z dala od ścian kuchni; 
 • uchylne – do zainstalowania między szafkami, okap taki włącza się przez uchylenie płyty obudowy – stąd jego nazwa;  
 • podszafkowe – montowane pod wiszącą szafką kuchenną; 
 • szufladowe – również montowane pod szafką wiszącą, wyposażone w wysuwaną płytę pochłaniającą.

Silnik - serce okapu kuchennego

Okapy kuchenne mogą być wyposażone w jeden lub dwa silniki. Ich moc wynosi od 18 do ponad 200 W. Te o dużej mocy są potrzebne, aby „wepchnąć” zużyte powietrze do przewodu wentylacyjnego. W okapach pracujących w systemie zamkniętym nie ma potrzeby instalowania silników o większej mocy. Czasem silnik można umieścić poza okapem, w kanale wentylacyjnym, dzięki czemu urządzenie pracuje ciszej. Większość spotykanych na rynku okapów kuchennych nie ma jednak takiej możliwości. Napędzany silnikiem wentylator zasysa powietrze spod okapu i tłoczy je do kanału (system otwarty) lub do układu filtrów (system zamknięty). Wentylator może zasysać powietrze jednostronnie (od spodu), dwustronnie (od spodu i z przodu), a w wersjach wyposażonych w dwa silniki – nawet czterostronnie (ze wszystkich stron), dzięki czemu zwiększa się wydajność okapu.

Stylista radzi

Okap pracujący jako pochłaniacz pracuje w systemie zamkniętym; filtruje powietrze i po przefiltrowaniu wydmuchuje je z powrotem do pomieszczenia. Pochłaniacze stosowane są tam, gdzie nie ma możliwości odprowadzenia oparów kuchennych na zewnątrz. Powietrze zasysane przez pochłaniacz przechodzi przez system filtrów zatrzymujących tłuszcze i substancje zapachowe, po czym już czyste zawracane jest do kuchni.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3266
Okap może być podłączony do kanału wentylacyjnego. Pracuje wtedy w systemie otwartym jako wyciąg.
Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 3266
Jeśli nie jest podłączony do wentylacji – pracuje w systemie zamkniętym jako pochłaniacz zapachów.

Wydajność okapu kuchennego

Wydajność okapów jest zróżnicowana. Im jest większa, tym więcej powietrza okap może wymienić w jednostce czasu. Najprostsze przetłaczają nieco ponad 200 m3 powietrza w ciągu godziny, a w pełni zautomatyzowane wyciągi, dostosowane do dużych kuchni, wyciągają blisko 800 m3 na godzinę

Wyciąg powinien być tak dobrany, aby pracując z maksymalną wydajnością, w ciągu godziny przynajmniej sześć razy wymienił powietrze w pomieszczeniu. Z drugiej jednak strony, nie jest prawdą, że im więcej, tym lepiej. W kuchniach, gdzie gotuje się na kuchenkach gazowych nie powinno się stosować okapów o dużej wydajności, które wymieniają powietrze więcej niż 12 razy na godzinę. W pobliżu palnika wytwarzałyby podciśnienie, przez co pogarszałyby się warunki spalania gazu. Jeśli zdecydujemy się na okap pracujący w systemie zamkniętym, jego wydajność powinna być około 15% mniejsza od wydajności wyciągu dobranej do takiej samej kuchni.

Jak głośno pracuje okap?

Okapy nie są bezgłośne. Ale można się przyzwyczaić do poziomu emitowanego przez nie dźwięku, zwłaszcza że okap nie jest urządzeniem pracującym nieprzerwanie i nie zawsze działa na najwyższych obrotach. Najgłośniejsze okapy podczas pracy z maksymalną mocą emitują dźwięki, których głośność nie przekracza 72 dB. Dla porównania rozmowa między dwoma osobami to hałas rzędu 50 dB, odgłos maszyny do szycia – 70 dB, a tradycyjny odkurzacz – 72 dB. Niektóre firmy zastosowały w swoich produktach okładziny wyciszające, znacznie obniżające hałas emitowany podczas pracy okapu.

Sposoby uruchamiania okapów kuchennych

Najprostsze modele okapów uruchamiane są za pomocą przycisku włącz-wyłącz, czasami – przez przesunięcie suwaka. Okapy uchylne włączają się po uchyleniu, a szufladkowe – po wysunięciu szuflady.

Nowoczesne modele sterowane są elektronicznie. Sensory umieszczone z przodu okapu ułatwiają precyzyjne ustawienie prędkości wentylatora, a więc i wydajności urządzenia.

Prędkość wentylatora okapu kuchennego można w niektórych modelach ustawiać nawet w zakresie od 1 do 8. Można kupić okapy z cyfrowym wyświetlaczem, na którym z łatwością odczytuje się poziom prędkości wentylatora.

Na panelu sterowania oprócz sensorów, suwaków czy przycisków można czasem znaleźć kontrolki informujące o konieczności wymiany filtrów.

Producenci wyposażenia kuchni dążą do pełnej automatyzacji urządzeń, dlatego okap może być wyposażony w pilota do zdalnego sterowania. Bywają też okapy z pamięcią, a nawet z możliwością programowania ich pracy.

Zobacz również

i... nie polecam - tłuszcz wszędzie, zapachy - tak jak i bez niego... szukam czegoś efektywnego, gdyż mam zamiar przeprowadzić się do mieszkania z otwartą kuchnią i to miało być jedno z podstawowych urządzeń, ale po lekturze tego artykułu to już sam nie wiem co jest grane ;(

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Kuchenkę gazową mam w pomieszczenie bez okna i chociaż ostatnio zamontowany tam był okap kominowy, to i tak na płytki i szefki stale są zatłuszczone. Panele na suficie nie można domyć żadnymi środkami. Sa wstrętne, żółte i nadają się tylko do wymiany. Rura łącząca okap z kominem wygląda podobnie. Proszę oradę, co zamontować nad gazówką?

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

przyczyn osiadanie się tłuszczu na meblach, czyli nieskutecznego pochłaniania oparów może być kilka a mianowicie: - czy okap nie jest zbyt wysoko zawieszony nad kuchenką? - słaba wydajność - jeśli wydajność okapu nie jest dopasowana do wielkości pomieszczenia taka sytuacja może mieć miejsce - na tej stronie można sprawdzić jaką wydajność powinien mieć okap kuchenny aby skutecznie pochłaniał opary:http://www.okapykuchenne.pl/shop,prod kiedy kupowałam okap informacje na tej stronie bardzo mi pomogły w podjęciu decyzji i nie mam problemu z tłuszczem osiadającym się na meblach kuchennych ponieważ okap tak skutecznie ciągnie że filtry aluminiowe bez problemu go wyłapują.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jeśli przeprowadzasz się w inne miejsce to jeśli tylko masz taką możliwość podłącz okap do komina wentylacyjnego. Po pierwsze opary będą wydostawać się na zewnątrz a nie jak w przypadku pochłaniacza wracać do kuchni. Po drugie nie trzeba pamiętać o wymianie filtrów węglowych - a jest to dodatkowy koszt, min. 2-3 razy do roku trzeba wymienić filtry ale podkreślam, że to jest minimum!! Zależy jak często gotujesz, ponadto okap, który ma założony filtr węglowy pracuje głośnej a jego wydajność spada. Jeśli mimo filtra węglowego nadal czujesz zapachy to sprawdź czy nie trzeba go wymienić. Ponad to po każdym użyciu okapu z filtrem węglowym trzeba jeszcze przez jakiś czas pozostawić okap aby dosuszyć filtr w przeciwnym razie będziesz czuć potrawę gotowaną dzień wcześniej.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Ja mam problem tego typu... W kuchni mam okap kuchenny, który odprowadza powietrze do komina wentylacyjnego. Parę dni temu była wizytacja technika ze spółdzielni, sprawdzał przewody gazowe... Stwierdził, że w bloku nie może być zainstalowany okap z obiegiem otwartym, tylko pochłaniacz z obiegiem zamkniętym. Zdziwiło mnie to, bo do tej pory nie było żadnego problemu, okap wisi od ok 8 lat... Bardzo proszę o komentarz. Dziękuję.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Nie widzę w tym nic dziwnego, że kazano odłączyć okap od przewodu wentylacyjnego. Regulują to przepisy ppoż. Poza tym jak sama nazwa wskazuje jest to przewód wentylacyjny, a nie spalinowy. Jeśli mieszkanie nie posiada przewodu kominowego pozostaje zamontowanie wyciągu jako pochłaniacza. Dobrze jeśli ma on możliwość zamontowania wymiennych wkładów węglowych, które w dużym stopniu neutralizują zapachy powstające podczas gotowania. Jeśli chodzi o lepki osad na szafkach to jest on w dużej mierze efektem niecałkowitego spalania gazu i wyciąg wiele tu nie pomoże chyba, chyba że zamiast kuchenki gazowej zamontujemy elektryczną.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Ceramiczne płyty grzejne - funkcjonalne i wygodne w obsłudze
Ceramiczne płyty grzejne - funkcjonalne i wygodne w obsłudze

Ceramiczna płyta grzejna jest wygodnym i nowoczesnym urządzeniem. Najnowsze modele charakteryzują się ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Pokój dziecka: białe meble i kolorowe ściany! Idealny zestaw w pokoju dziecka?
Białe meble w pokoju dziecka to właściwie oczywista oczywistość. A dlaczego? Bo białe meble dopasują ...
Z efektem cegły: dekorujemy ściany płytkami Boston marki Stegu
Ciekawą dekoracją ścienną są płytki imitujące cegłę. Na szczególną uwagę zasługują płytki Boston marki Stegu, ...
Fototapeta w kuchni: 15 pomysłów na dekorację ściany w kuchni
Fototapeta we wnętrzu pełni dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną i praktyczną. Modna dekoracja ściany święci triumfy ...
Jak odnowić starą boazerię i dobrać kolor podłogi?
W kuchni mam starą boazerię, którą chcę odnowić i pomalować na biało. Meble w kuchni są w kolorze czereśnia arktyczna, a na podłodze jest...
Eliza Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14557 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...