Zazwyczaj sprzedawcy mebli kuchennych operują dwoma kategoriami wystroju kuchni: klasyczną (angielską, prowansalską, romantyczną) i kuchnią nowoczesną.

Nowoczesna kuchnia: a może jednak klasyka?

Kuchnia klasyczna z założenia jest – zgodnie z tradycją tego pomieszczenia – raczej kuchnią zamkniętą, wypełnioną bogatymi w detal meblami. Drzwiczki szafek są bogato zdobione, szklenia podzielone szprosami, szkła fazowane lub zmatowione, krawędzie blatów i listew wykończone dekoracyjnymi frezowaniami, a całość zwieńczona gzymsem. Takie meble wymagają odpowiedniego otoczenia. Glazura i gres są więc drobne, o nierównych krawędziach, szerokiej fudze, układane w różnych kierunkach (łączenie układu prostego i w karo), wykończone dekorami i listwami. Ściany udekorowane sztukaterią, gzymsami.

Nowoczesna kuchnia: przestrzeń i minimalizm

Kuchnia nowoczesna również wymaga przestrzeni. Z założenia jest przestronna, ale łatwiej ją połączyć  stylistycznie z otwartym salonem. W nowoczesnej kuchni istotne są całe powierzchnie ścian, na których tle tworzy się kompozycje z szafek i urządzeń kuchennych, podkreślone odpowiednim oświetleniem. Meble i wyposażenie prezentują się w nowoczesnej kuchni jak na wystawie. Szafki kuchenne wyposażone są w proste płycinowe drzwiczki, lakierowane albo wyklejone egzotycznym fornirem. W takiej kuchni wszystko ma swoje miejsce i jest ukryte w szafkach i szufladach. Na wierzchu pozostają jedynie nieliczne, za to designerskie  urządzenia kuchenne („kosmiczny” toster, czajnik lub ekspres do kawy) i narzędzia, jak wyciskacz do cytrusów firmowany nazwiskiem znanego projektanta. Na ścianach nowoczesnej kuchni atrakcyjne materiały – gładkie kamienie, różne gatunki drewna egzotycznego, stal, chrom.

Nowoczesna kuchnia: dobry wybór

Te dwa przykłady to skrajności, między którymi zwykle poszukujemy tego, co jest potrzebne, co się podoba i na co nas stać. Rzadko kto ma do dyspozycji przestrzeń pozwalającą wyeksponować nowoczesną kuchnię tak, jak się ją prezentuje w ekskluzywnym salonie meblowym. Klasyczne meble też potrzebują oddechu – w niewielkim pomieszczeniu będą robiły wrażenie przeładowania.

Dodajmy, że nowoczesna kuchni, lakierowano-stalowa jest kłopotliwa w utrzymaniu (trzeba się starać, by zachowała gładkość i połysk). Z klasyczną kuchnią nie jest lepiej – na licznych rowkach i załamaniach lubi zbierać się tłustawy kurz. Do szukania złotego środka powinny skłaniać nas argumenty użytkowe i rozsądek. 

Porada: Starannie zaplanujmy liczbę szafek w nowczesnej kuchni, by zmieściło się w nich wszystko, co potrzebne. Jednak bez zbytniego zapasu i przesady – nie starajmy się zabudować nimi wszystkich ścian. Zostawmy trochę wolnej przestrzeni, by nowoczesna kuchnia miała oddech.