Kolory drewna. Czy wiesz, jak rozpoznać drewno po kolorze?

2023-09-25 15:33

Spośród jakich kolorów drewna możemy wybierać drewnianą podłogę, listwy, stolarkę drzwiową i okienną czy meble do salonu lub sypialni? Jaki odcień drewna ma jesion, a jaki dąb? Czy orzech europejski bardzo różni się od orzecha amerykańskiego? I jak wygląda czeczota? Poznaj nasz przegląd kolorów drewna, jego wybarwień i odcieni.

Spis treści

  1. Kolory drewna: kolory drewna popularnych drzew polskich
  2. Kolory drewna: orzech europejski i amerykański
  3. Kolory drewna: mahoń i jego warianty
  4. Kolory drewna: wybarwienia drewna egzotycznego
  5. Kolory drewna na podłodze
  6. Drewno nie tylko do salonu
  7. Drewniane podłogi: jak dobrać drewno do wnętrza?
  8. Drewno we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Kolor drewna ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane ze sobą odcienie drewnianych mebli, drewnianej podłogi czy parkietu z listwami przypodłogowymi oraz stolarką drzwiową i okienną tworzą podstawę udanej aranżacji na długie lata. Reszta to już tylko dodatki. Poznaj z nami kolory i wybarwienia najpopularniejszych gatunków drewna, wykorzystywanych w meblarstwie i wykończeniu wnętrz.

Przeczytaj też: Drewno na ścianie. Świetne rozwiązanie do każdego wnętrza

Kolory drewna: kolory drewna popularnych drzew polskich

Dąb. Kolor drewna dębu waha się od żółtobrązowego po brązowy. Podobnie jak mahoń afrykański ma porowatą strukturę drewna.

Brzoza. Jasne wybarwienie drewna, od prawie białego po żółtobrązowy, o słojach falistych, gęsto ułożonych. Drewno bardzo elastyczne pod wpływem pary wodnej.

Buk. Kolor drewna bukowego jest żółtobrązowy z cętkowanym wzorem usłojenia. Pod wpływem pary wodnej lekko różowieje.

Jesion. Kolor drewna jesionu oscyluje od mlecznobiałego po płowobrązowy. Drewno mocne i dość elastyczne w obróbce, stąd często wykorzystywane do elementów nośnych (toczone nogi stołów i krzeseł). W wilgotnych warunkach jednak drewno jesionu jest bardzo podatne na butwienie. Drewno jesionu można z łatwością wypolerować na wysoki połysk.

Sosna. Miękkie drewno sosnowe występuje w kolorystyce od prawie białej po pomarańczowo-brązową.

Wiśnia. Kolor od kremowożółtego po czerwonawy. Wysoce cenione w meblarstwie drewno z drzew owocowych. Często wykorzystywane do intarsji. Proste usłojenie drewna o ciekawym, charakterystycznym wzorze.

Kolory drewna: orzech europejski i amerykański

Orzech europejski. Wybarwienie drewna orzecha europejskiego występuje od koloru jasnego do ciemnego szarobrązowego. Jednak jego największym atutem jest niezwykły, unikatowy, wysoce ceniony układ usłojenia.

Orzech amerykański. Ciemniejszy gatunek od orzecha europejskiego, choć zdarzają się gatunki zbliżone kolorystycznie. Również charakteryzuje się ciekawym usłojeniem, nieznacznie delikatniejszym w rysunku.

Obrzęk orzecha (czeczota). Wzór drewna w bardzo charakterystyczne „wiry” i zmierzwienia linii słojów, które powstały na skutek czynników zewnętrznych. Jest to głównie przypadłość spotykana w gatunku orzecha europejskiego.

Kolory drewna: mahoń i jego warianty

Mahoniowiec właściwy. Ciemne i dość iluzoryczne wybarwienie drewna zbliżone do odcienia czerwonobrązowego. Ułożenie słojów wespół z głęboką kolorystyką mahoniowca daje iluzję naprzemiennie mieniącego się wzoru drewna. Często występują białe wtręty między słojami (kiedyś skrzętnie podbarwiane gładzią szpachlową).

Mahoń amerykański. Charakterystyczny, ziarnisty wzór usłojenia i kolor pomarańczowobrązowy to cechy drewna mahoniu amerykańskiego. Ma także ciekawą, porowatą strukturę.

Mahoń afrykański. Jeszcze bardziej porowate drewno od pozostałych mahoniowców. Najlżejsze w gatunku i zdecydowanie mniej cenne. W stanie naturalnym ma lekko różowawy odcień.

Kolory drewna: wybarwienia drewna egzotycznego

Cedr. Kolor drewna cedrowego to ciepły, blady pomarańcz. Wyraźnie ciemny, pasiasty wzór prążkowy szerokiego usłojenia i charakterystyczny, intensywny zapach sprawiają, że jest bardzo łatwe w identyfikacji.

Makassar. Drewno prawie czarne lub ciemnobrązowe z charakterystycznymi szarymi, żółtymi lub czerwonawymi smugami, o bardzo zwartej strukturze. W jego obróbce niezwykle popularne jest cięcie styczne.

Palisander. Kolor drewna palisandru waha się od jasnobrązowego z czarnymi smugami (palisander brazylijski) po śniadobrązowy z pasami wpadającymi w fiolet (palisander tulipanowiec). Drewno palisandrowe charakteryzuje się także bardzo oleistą i chropowatą fakturą z otwartymi porami.

Żółtodrzew żółty. Bardzo ceniony złoty kolor drewna żółtodrzewu często wykorzystywany jest w intarsjach i zdobieniach. Słoje delikatnego drewna żółtodrzewu ułożone są blisko siebie. Faktura drewna zbliżona do oleistego palisandru, jednak znacznie delikatniejsza. Co ciekawe, podczas obróbki drewno żółtodrzewu wydziela zapach kokosa.

Kolory drewna na podłodze

Jasne gatunki drewna (świerk, brzoza, modrzew) powiększą optycznie wnętrza, natomiast drewno ciemne (orzech, wiśnia, drewno egzotyczne, przyciemniony dąb) sprawi, że wyda się ono mniejsze. Podłogi drewniane mogą mieć różne kolory i wzory usłojenia. 

Każde drewno ma swoiste cechy. Podłoga drewniana żyje życiem drewna - nigdy nie jest monotonna, nudna, powtarzalna. Dąb i jesion to drewno o widocznych słojach, bogaty rysunek mają też orzech i akacja. Jednolity klon (jawor) jest z kolei ciekawy ze względu na jasną barwę.

Drewno egzotyczne pozwala rozszerzyć gamę kolorów. Ipe (lapacho) jest bardzo twarde i ciemne, tek - czerwony, badi - pomarańczowe, merbau - czerwonobrązowy, a iroko, kempas, jatoba i inne prezentują różne odcienie brązu. Krajowe gatunki drewna mają z reguły mniejszą twardość i stabilność niż egzotyczne, ale wbrew panującej modzie nie mniejsze walory estetyczne.

Prawdę mówiąc, każde drewno jest ładne. Walory użytkowe podłogi zależą nie tyle od gatunku drewna, ile od rodzaju posadzki: parkiet, deski czy panele warstwowe. Drewno wprowadza do wnętrza domowy klimat, nawet gdy stoi w nim tylko jedno drewniane krzesło.

Drewno nie tylko do salonu

Wybór odpowiedniego gatunku drewna na podłogę i jego impregnacja pozwoli na zastosowanie drewnianych podłóg również w kuchni i łazience. Jest to szczególnie praktyczne, gdy mamy salon połączony z kuchnią. Nie musimy wtedy dzielić podłogi różnymi rodzajami posadzek i dzięki temu wnętrze wydaje się bardziej spójne i harmonijne. Jest to praktyczne zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, ponieważ jednolity materiał na podłodze optycznie powiększy pomieszczenie.

SPRAWDŹ: jak dbać o lakierowaną drewnianą podłogę >>>

Najlepsze gatunki drewna do wykończenia podłogi do kuchni czy drewno do łazienki lub na taras to drewna egzotyczne, takie jak merbau, tek, iroko, doussie czy padouk. Mają one dużą odporność na wilgoć oraz są dość twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Polskimi gatunkami drzewa, które możemy zastosować do wykończenia podłogi w kuchni i łazience, są dąb i modrzew.

Drewniane podłogi: jak dobrać drewno do wnętrza?

Drewno jest materiałem bardzo uniwersalnym. Zależnie od wybarwienia drewna możemy dopasować je do aranżacji w dowolnym stylu.

Naturalnie jasne gatunki drewna to na przykład sosna lub olcha, ewentualnie jasny dąb lub orzech. Inne gatunki, na przykład drewna egzotyczne, zwykle mają ciemniejsze wybarwienie i dobrze wyglądają w aranżacjach klasycznych, retro, art deco, minimalistycznych lub orientalnych. Jasne drewno doskonale pasuje do wnętrz w stylu prowansalskim, skandynawskim, shabby chic, francuskim, a także minimalistycznym. Jednak wszystko zależy od ogólnej wizji wnętrza.

Ciemne drewniane podłogi również bardzo dobrze mogą prezentować się we wnętrzach kojarzonych z jasną kolorystyką. Poza tym zawsze istnieje możliwość przemalowania drewna na odpowiadający nam kolor. Z tego względu najlepiej jest wybierać jak najtrwalsze i odporne rodzaje drewna, takie jak dąb lub orzech. Dzięki użyciu drewnianych podłóg każde wnętrze stanie się bardziej przytulne i ciepłe.

Drewno we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Czy to na podłodze, czy meblach - drewno w każdej postaci tworzy domowy klimat, dodaje ciepła i przytulności. Najlepsze dowody znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Sonda
Jaka kuchnia jest najlepsza?
Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany