Kolory drewna: jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna?

Spośród jakich kolorów drewna możemy wybierać drewnianą podłogę, listwy, stolarkę drzwiową i okienną czy meble do salonu lub sypialni? Jaki odcień drewna ma jesion a jaki dąb? Czy orzech europejski bardzo różni się od orzecha amerykańskiego? I jak wygląda czeczota? Poznaj nasz przegląd kolorów drewna, jego wybarwień i odcieni!

Kolory drewna w meblach i podłogach
Łóżko drewniane z zagłówkiem i stolikami nocnymi
Stół drewniany z widocznymi słojami
Kolor drewna i usłojenie orzecha
Nowoczesna sypialnia z fornirem

Kolor drewna ma ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane ze sobą odcienie drewnianych mebli, drewnianej podłogi czy parkietu z listwami przypodłogowymi i stolarką drzwiową i okienną tworzą podstawę udanej aranżacji na długie lata. Reszta to już tylko dodatki. Poznaj z nami kolory i wybarwienia najpopularniejszych gatunków drewna, wykorzystywanych w meblarstwie i wykończeniu wnętrz!

Czytaj też: Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Kolory drewna: kolory drewna popularnych drzew polskich

Dąb. Kolor drewna dębu waha się od żółtobrązowego po brązowy. Podobnie jak mahoń afrykański ma porowatą strukturę drewna.

Brzoza. Jasne wybarwienie drewna, od prawie białego po żółtobrązowy, o słojach falistych, gęsto ułożonych. Drewno bardzo elastyczne pod wpływem pary wodnej.

Buk. Kolor drewna bukowego jest żółtobrązowy z centkowanym wzorem usłojenia. Pod wpływem pary wodnej lekko różowieje.

Jesion. Kolor drewna jesionu oscyluje od mlecznobiałego po płowobrązowy. Drewno mocne i dość elastyczne w obróbce, stąd często wykorzystywane do elementów nośnych (toczone nogi stołów i krzeseł). W wilgotnych warunkach jednak drewno jesionu jest bardzo podatne na butwienie. Drewno jesionu można z łatwością wypolerować na wysoki połysk.

Sosna. Miękkie drewno sosnowe występuje w kolorystyce od prawie białej po pomarańczowo-brązowej.

Wiśnia. Od kremowożółtego po czerwonawy. Wysoce cenione w meblarstwie drewno z drzew owocowych. Często wykorzystywane do intarsji. Proste usłojenie drewna o ciekawym, charakterystycznym wzorze.

Czytaj też: Kolory frontów drewnianych frontów kuchennych!

NIE PRZEGAP

Kolory drewna: orzech europejski i amerykański

Orzech europejski. Wybarwienie drewna orzecha europejskiego występuje od koloru jasnego do ciemnego szarobrązowego. Jednak jego największym atutem jest niezwykły, unikatowy, wysoce ceniony układ usłojenia.

Orzech amerykański. Ciemniejszy gatunek od orzecha europejskiego, choć zdarzają się gatunki zbliżone kolorystycznie. Również charakteryzuje się ciekawym usłojeniem, nieznacznie delikatniejszym w rysunku.

Obrzęk orzecha (czeczota). Wzór drewna w bardzo charakterystyczne „wiry” i zmierzwienia linii słojów, które powstały na skutek czynników zewnętrznych. Jest to głównie przypadłość spotykana w gatunku orzecha europejskiego.

Czytaj też: Domowe sposoby odświeżania drewnianego mebla!

WIDEO jak woskować meble drewniane:

Kolory drewna: mahoń i jego warianty

Mahoniowiec właściwy. Ciemne i dość iluzoryczne wybarwienie drewna zbliżone do odcienia czerwonobrązowego. Ułożenie słojów wespół z głęboką kolorystyką mahoniowca daje iluzję naprzemiennie mieniącego się wzoru drewna. Często występują białe wtręty między słojami (kiedyś skrzętnie podbarwiane gładzią szpachlową).

Mahoń amerykański. Charakterystyczny, ziarnisty wzór usłojenia i kolor pomarańczowobrązowy to cechy drewna mahoniu amerykańskiego. Ma także ciekawą, porowatą strukturę.

Mahoń afrykański. Jeszcze bardziej porowate drewno od pozostałych mahoniowców. Najlżejsze w gatunku i zdecydowanie mniej cenne. W stanie naturalnym ma lekko różowawy odcień.

Czytaj też: Jak dbać o lakierowaną podłogę?

Kolory drewna: wybarwienia drewna egzotycznego

Cedr. Kolor drewna cedrowego to ciepły, blady pomarańcz. Wyraźnie ciemny, pasiasty wzór prążkowy szerokiego usłojenia i charakterystyczny, intensywny zapach sprawiają, że jest bardzo łatwe w identyfikacji.

Makassar. Drewno prawie czarne lub ciemnobrązowe z charakterystycznymi szarymi, żółtymi lub czerwonawymi smugami, o bardzo zwartej strukturze. W jego obróbce szalenie popularne jest cięcie styczne.

Palisander. Kolor drewna palisandru waha się od jasnobrązowego z czarnymi smugami (palisander brazylijski) po śniadobrązowy z pasami wpadającymi w fiolet (palisander tulipanowiec). Drewno palisandrowe charakteryzuje się także bardzo oleistą i chropowatą fakturą z otwartymi porami.

Żółtodrzew żółty. Bardzo ceniony złoty kolor drewna żółtodrzewu często wykorzystywany jest w intarsjach i zdobieniach. Słoje delikatnego drewna żółtodrzewu ułożone są blisko siebie. Faktura drewna zbliżona do oleistego palisandru, jednak znacznie delikatniejsza. Co ciekawe, podczas obróbki drewno żółtodrzewu wyziela zapach kokosa.

Czytaj też: Wybieramy kolory ścian, stolarkę okienną i drzwiową oraz podłogi!

Projekt kuchni: LORENS Pracownia Architektury i Designu
camera

Beżowa kuchnia z naturalnych materiałów: fornir, miedź i koronki

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: Julia de Bierre, James Bain Smith "Renowacja" Zdjęcia: Materiały prasowe firm, Jakub Certowicz, Thinkstockphotos.com, Norbert Banaszyk/DADA, Mariusz Purta, materiały prasowe, materiały prasowe Benjamin Moore, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY