Małe mieszkanie w kamienicy. Neutralna baza i kolorowe dodatki

2020-12-19 20:16

Już na pierwszy rzut oka widać, że żyje tu młoda, energiczna osoba. Podziwiając wnętrza wypełnione kolorowymi dodatkami i roślinami, aż trudno uwierzyć, że było to uniwersalne mieszkanie pokazowe.

Mały metraż w kamienicy

– Szukałam mieszkania z duszą, nie do końca wiedząc, co tak naprawdę mam na myśli – śmieje się Karolina. – Po dwóch miesiącach oglądania różnych lokalizacji trafiłam do odrestaurowanego budynku w pobliżu Lasu Kabackiego, w sąsiedztwie domów jednorodzinnych. Kiedy z gustownie wykończonej klatki schodowej weszłam do wysokiego, pięknie urządzonego mieszkania, z widokiem na wielki, stary dąb, w końcu poczułam „to coś”. Wiedziałam, że właśnie tu chcę zamieszkać – opowiada. Warszawską kamienicę z 1930 roku odnowiła firma zajmująca się rewitalizacją starych nieruchomości. W budynku znajduje się pięć mieszkań. Cztery mają taki sam układ, dlatego jedno z nich zostało w pełni urządzone jako mieszkanie pokazowe. – Chciałam stworzyć uniwersalne wnętrze, będące dobrą bazą do kreowania rozmaitych aranżacji za pomocą kolorów, dodatków, dekoracji – mówi odpowiedzialna za projekt architektka Nadia Mitłosz. Budżet nie był wysoki, dlatego starała się nie przerabiać podłączeń elektrycznych i hydraulicznych oraz postawiła na meble ze znanej sieciówki. – Inspirowałam się realizacjami skandynawskich dekoratorów – opowiada architektka. – Zastosowałam gamę szarości, bieli i czerni oraz jasne drewno. Karolina zdecydowała się na to mieszkanie, ponieważ łatwo było je spersonalizować. – Każdy dodatek tutaj pasuje, a ja lubię otaczać się rzeczami, które przypominają mi o miłych chwilach – opowiada. – Według mnie mieszkania są trochę jak ubrania czy perfumy, określają, jaką mamy osobowość, czym się interesujemy. Myślę, że to pasuje do mnie i dlatego czuję się w nim tak dobrze.

Funkcjonalna część dzienna z aneksem kuchennym

Mieszkanie ma powierzchnię 42 m2, składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki z WC. Świetnie nadaje się dla jednej osoby. Kuchnia, na piewrszy rzut oka niewielka, w rzeczywistości jest w pełni ergonomiczna – to za sprawą wyspy, która przy głębokości 120 cm ma szafki zarówno od strony aneksu kuchennego, jak i barku, przy którym stanęły trzy hokery.

.. Hokery do kuchni. Jak wybrać idealne stołki barowe? >>>

W części wypoczynkowej uwagę przyciąga tapeta w geometryczny wzór ozdabiająca ścianę za telewizorem. Nad nim Karolina powiesiła drewniane półki na stylizowanych wspornikach, które w stonowanym wnętrzu wyglądają wyjątkowo dekoracyjnie. Ponadto salon ozdabiają grafiki, lampa „pająk” i piękne zielone rośliny. Ponieważ właścicielka często pracuje z domu za sofą urządziła kącik do pracy. – Podoba mi się, że siedząc przy biurku widzę cały pokój. Fakt, że nie mam nic za plecami, w jakimś sensie pomaga mi się skupić – mówi.

Spójny wystrój wnętrza – dobór wzorów, kolorów i materiałów

Powtarzanie tych samych materiałów, motywów czy barw w różnych pomieszczeniach sprawia, że aranżacja całego mieszkania jest spójna. Idąc tym tropem, Nadia użyła tych samych płytek ściennych nad blatem w kuchni i pod prysznicem. Z kolei wzór na podłodze w łazience i w holu nawiązuje do tapety w salonie.

Małe mieszkanie w kamienicy. Neutralna baza i kolorowe dodatki

Autor: Marcin Czechowicz

Ściany ze szkła

Układanie płytek na wszystkich ścianach w łazience wcale nie jest konieczne. Możemy użyć ich tylko w najbardziej mokrej strefie, czyli przy prysznicu lub wannie. Dzięki temu koszt wykończenia lub remontu będzie mniejszy – zaoszczędzimy na materiałach i robociźnie. Jako zamiennik, przy umywalce świetnie się sprawdzi wodoodporna farba przeznaczona do łazienek lub lustro powieszone tak, aby jego dolna krawędź dotykała blatu. Ograniczając powierzchnię glazury, uzyskamy lżejszy i ciekawszy wygląd wnętrza – mówi Nadia Mitłosz, architektka.

Obejrzyj więcej inspirujących wnętrz: