Sypialnia na lato. Jak przygotować sypialnię na ciepłe, letnie noce? Pomysły i ZDJĘCIA

2022-07-01 14:22

Letnie noce nie zawsze sprzyjają wysypianiu się. Gdy w sypialni jest za gorąco, a powietrze zbyt suche możemy mieć pewność, że ucierpi na tym długość i jakość naszego snu. Jak w takim razie przygotować sypialnię na upalne lato? Czy istnieją sposoby, by uchronić się przed upałami i zapewnić sobie dobry sen? Oto kilka wskazówek, które pomogą urządzić komfortową sypialnię na lato.

Spis treści

  1. Sypialnia na lato: jak ją urządzić?
  2. 1. Wymień kołdrę na letnią
  3. 2. Postaw na bawełniane, satynowe lub jedwabne poszewki
  4. 3. Zainwestuj w moskitierę lub łóżkowy baldachim
  5. 4. Szczelnie zasłoń okna
  6. 5. Miej wentylator w pogotowiu
  7. 6. Regularnie nawilżaj powietrze
  8. 7. Zaproś do sypialni rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze
  9. Jak ochłodzić sypialnię? Sposoby na walkę z upałem w sypialni
  10. GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz pomysły na letnie wnętrza

Sypialnia na lato: jak ją urządzić?

Dobrze urządzona sypialnia na lato to przestrzeń, w której możemy się zrelaksować mimo panujących na zewnątrz upałów. To miejsce, które zapewnia maksymalną wygodę i komfortowy sen. W takiej sypialni przebywanie jest czystą przyjemnością również dzięki pięknemu, letniemu wystrojowi, który dodaje wnętrzu lekkości i kojarzy się z wakacjami (a więc odpoczynkiem i radosnymi chwilami).

Jak urządzić sypialnię na lato? Co powinno się w niej znaleźć? Oto 7 rzeczy, o których warto pamiętać, aranżując tego typu przestrzeń:

1. Wymień kołdrę na letnią

Kiedy należy wymienić kołdrę zimową na letnią? Najlepiej zrobić to, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się na poziomie przynajmniej 21 stopni. Kołdra letnia z reguły jest lekka, przewiewna i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza oraz dobrze odprowadza wilgoć.

Najlepsze kołdry letnie mają wypełnienie syntetyczne (np. poliester silikonowy lub imitację puchu). By zapewnić sobie komfort podczas chłodniejszych, letnich nocy możemy zdecydować się na modele z dodatkową bawełnianą powłoką lub o większej gramaturze.

2. Postaw na bawełniane, satynowe lub jedwabne poszewki

Nie tylko kołdra może pomóc przetrwać gorące letnie noce. Wymiana bawełnianych poszewek i prześcieradeł na pościel satynową lub jedwabną to prosty sposób na lepszy sen latem.

Satyna oraz jedwab dają przyjemne uczucie chłodu, dobrze radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci, a przy tym są wyjątkowo miłe w dotyku. Poza tym, sypialnia na lato przyozdobiona w piękną satynową czy jedwabną pościel wprowadzi do niej klimat luksusu i elegancji.

3. Zainwestuj w moskitierę lub łóżkowy baldachim

Ciężko w letnie noce spać przy zamkniętych oknach, ale ich otwarcie wiąże się często z wizytą niechcianych gości – komarów. Dobrym sposobem na ochronę przed tymi natrętnymi insektami jest zamontowanie moskitiery na oknie albo lekkiego, tiulowego baldachimu wokół łóżka. W ten sposób nic ani nikt nie zakłóci naszego spokojnego snu.

4. Szczelnie zasłoń okna

W sypialni zasłonięte okna to sprawa priorytetowa. Im mniej światła wpada do pomieszczenia, tym więcej melatoniny produkuje nasz mózg, a to przekłada się na lepszą jakość snu.

Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów osłon okiennych. Możemy wybierać np.:

  • żaluzje (aluminiowe, drewniane, bambusowe),
  • rolety (np. zaciemniające ze specjalnego podgumowanego materiału),
  • rolety rzymskie,
  • zasłony blackout,
  • żaluzje oraz rolety elewacyjne (montowane po zewnętrznej stronie budynku).

Wybierając konkretny model osłony okiennej, dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na modele w jasnych kolorach, np. białym, beżowym czy szarym – tego typu kolory odbijają promienie słoneczne, natomiast ciemne barwy pochłaniają je, przez co materiał szybciej się nagrzewa.

5. Miej wentylator w pogotowiu

Nieodłącznym elementem letniego wyposażenia wnętrz, zwłaszcza sypialni jest dobrej jakości wentylator. Warto mieć w pogotowiu wiatrak, który uratuje nas od tropikalnych upałów. Gdy w sypialni jest szczególnie ciepło, warto postawić przed wiatrakiem butelkę z zamrożoną wodą i włączyć urządzenie. Chłodne powietrze na pewno przyniesie upragnioną ulgę.

6. Regularnie nawilżaj powietrze

W sypialni nie ma nic gorszego niż ciepłe, suche powietrze. Jak sobie z tym poradzić? Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w nawilżacz powietrza. Przyda się on nie tylko latem, ale również zimą do nawilżenia powietrza suchego od centralnego ogrzewania.

Do nawilżacza powietrza możemy wlać kilka krople olejków eterycznych np. lawendowego czy pomarańczowego – nie tylko wypełnią sypialnię pięknym zapachem, ale dzięki swoim właściwościom pomogą się nam się odprężyć i ułatwią zasypianie.

7. Zaproś do sypialni rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze

W sypialni na lato stworzymy sprzyjający odpoczynkowi mikroklimat również przez wstawienie do niej roślin oczyszczających i nawilżających powietrze. Na szafce nocnej, kwietniku czy na podłodze przy łóżku warto postawić takie gatunki jak paproć, skrzydłokwiat, sansewieria, palma chamedora wytworna czy bluszcz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak ochłodzić sypialnię? Sposoby na walkę z upałem w sypialni

By zapewnić nam komfortowy sen, temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 stopni. Najlepiej, by utrzymywała się na poziomie 17-19 stopni. Takie warunki latem mogą być dość trudne do utrzymania, ale na szczęście jest kilka sposobów na ochłodzenie sypialni.

Pierwszym z nim jest regularne wietrzenie mieszkania. Najlepiej robić to przez noc, gdy temperatury są niższe niż w ciągu dnia. Drugim jest zamykanie i zasłanianie okien w ciągu dnia, szczególnie na czas największych upałów. W ten sposób masy ciepłego powietrza nie przedostaną się do naszego mieszkania, nagrzewając go.

GALERIE ZDJĘĆ: Zobacz pomysły na letnie wnętrza

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany