Pościel jedwabna – dotyk luksusu. Właściwości, zalety, wady

2020-02-03 13:12

Pościel jedwabna – podobnie jak pozostałe wyroby wykonane z jedwabiu (krawaty, apaszki, bluzki, suknie) – stanowi ekskluzywny i luksusowy, wysokiej jakości produkt naturalny. Co więcej, ma sporo zalet użytkowych – stanowi więc dobrą inwestycję do sypialni. Co warto wiedzieć o pościeli jedwabnej?

Pościel jedwabna
Autor: podpierzyna.com Pościel jedwabna Seidenweber Helios Cerise Red

Spis treści

  1. Jedwab – chińska specjalność
  2. Pościel jedwabna i jej właściwości. Jak powstaje jedwab?
  3. Pościel z jedwabiu – pomysł na prezent
  4. Pościel z jedwabiu morwowego czy dębowego?
  5. Pościel satyna jedwabna

Jedwab – chińska specjalność

Od ponad 5600 lat wytwarzanie jedwabiu jest nierozerwalnie związane z Chinami. Także współcześnie Państwo Środka jest największym producentem jedwabiu – z Chin pochodzi ponad 70% światowej produkcji jedwabnej przędzy. Technologia produkcji jedwabiu w starożytności była ściśle strzeżoną tajemnicą. Za jej wyjawienie groziła nawet kara śmierci. Eksport jedwabiu odbywał się wówczas jedwabnym szlakiem. Monopol na wytwarzanie jedwabiu Chiny utraciły w roku 550 n.e., kiedy dwóch mnichów przemyciło sekret produkcji do Konstantynopola. Mimo to jedwab pozostał towarem luksusowym, a wyroby z jego przędzy – jak jedwabna pościel – są docenianie ze względu na liczne walory użytkowania.

Pościel jedwabna i jej właściwości. Jak powstaje jedwab?

Jedwab jest tkaniną z włókna naturalnego – pochodzenia zwierzęcego (białkowego), które jest uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Jedwabniki to motyle, których gąsienice wytwarzają duże kokony, wykorzystywane do produkcji nici jedwabnej. Podstawą ich hodowli jest uprawa odpowiednich gatunków drzew – morwy lub dębu, których liście stanowią pokarm jedwabników. Po miesiącu od wylęgu gąsienice owijają się w kokon. Kokony zostają wrzucone wówczas do gorącej wody. W każdym z kokonów należy odnaleźć początek bardzo cienkiej nici, która jest nawijana na szpulki. Włókno zostaje następnie uprzędzone, a uzyskana przędza jest surowcem do dalszej produkcji tkaniny, na przykład na pościel jedwabną. Tak żmudny i długotrwały proces produkcji przekłada się na wysoką cenę jedwabiu. Substytutem jedwabiu naturalnego jest sztuczny jedwab, czyli włókno pozyskiwane z celulozy drzewnej.

..  Pościel bawełniana – zalety, wady, właściwości >>>

..  Wszystko o pościeli lnianej >>>

Pracochłonny i wieloetapowy proces produkcji naturalnego jedwabiu wpływa na wysoką cenę jedwabnej pościeli. Klienci płacą jednak za jakość, której potwierdzeniem jest przyjemna miękkość, połysk i gładkość. Mimo że pościel jedwabna może sprawiać wrażenie chłodnej w dotyku, to jednak latem chłodzi, a zimą grzeje. Za komplet pościeli jedwabnej morwowej możemy zapłacić nawet 1000–2500 zł.

Pościel z jedwabiu – pomysł na prezent

Jedwabna pościel stanowiła dawniej częsty prezent gości weselnych dla pary młodej. Nie dla każdego taki prezent będzie jednak wymarzony. Sposób produkcji – selekcja tysięcy kokonów z jedwabnikami na te, które przepoczwarzą się w motyle, oraz te, które zginą w gorącej wodzie dla pozyskania nici z kokonów – budzi krytykę części wegan. Istnieją jednak metody produkcji jedwabiu, w których motyle wykluwają się przed przetworzeniem kokonów. Są one nazywane „ahimsa silk”, co można tłumaczyć jako jedwab „bez przemocy”. Sposób ten podwyższa jednak koszty i tak stosunkowo już drogiego procesu produkcji jedwabiu.

Pościel z jedwabiu morwowego czy dębowego?

Jedwab jest produktem w 100% naturalnym. Na jego jakość, charakterystyczne cechy i właściwości znaczny wpływ ma pokarm jedwabników, czyli liście pochodzące z gatunków drzew – morwy lub dębu. Jedwabniki morwowe żerują na liściach morwy; powstała z ich kokonu nić jedwabna cechuje się perłową barwą, jest elastyczna, długa, równocześnie mocna i delikatna w dotyku. Jedwabniki żywiące się liśćmi dębu owijają się kokonami, które są wykorzystywane do produkcji jedwabiu dębowego – jest on bardziej szorstki i ma nieco szarą barwę, która później bywa modyfikowana.

Pościel satyna jedwabna

Pościel satynowa jedwabna jest wykonana z tkaniny jedwabnej, której prawa strona jest błyszcząca, czyli ma splot atłasowy. Pościel jedwabna jest naturalna, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i uczuleń, uniemożliwia także rozwój grzybów oraz pleśni.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE