Pościel jedwabna – dotyk luksusu. Właściwości, zalety, wady

2020-02-03 13:12

Pościel jedwabna – podobnie jak pozostałe wyroby wykonane z jedwabiu (krawaty, apaszki, bluzki, suknie) – stanowi ekskluzywny i luksusowy, wysokiej jakości produkt naturalny. Co więcej, ma sporo zalet użytkowych – stanowi więc dobrą inwestycję do sypialni. Co warto wiedzieć o pościeli jedwabnej?

Pościel jedwabna
Autor: podpierzyna.com Pościel jedwabna Seidenweber Helios Cerise Red

Spis treści

  1. Jedwab – chińska specjalność
  2. Pościel jedwabna i jej właściwości. Jak powstaje jedwab?
  3. Pościel z jedwabiu – pomysł na prezent
  4. Pościel z jedwabiu morwowego czy dębowego?
  5. Pościel satyna jedwabna

Jedwab – chińska specjalność

Od ponad 5600 lat wytwarzanie jedwabiu jest nierozerwalnie związane z Chinami. Także współcześnie Państwo Środka jest największym producentem jedwabiu – z Chin pochodzi ponad 70% światowej produkcji jedwabnej przędzy. Technologia produkcji jedwabiu w starożytności była ściśle strzeżoną tajemnicą. Za jej wyjawienie groziła nawet kara śmierci. Eksport jedwabiu odbywał się wówczas jedwabnym szlakiem. Monopol na wytwarzanie jedwabiu Chiny utraciły w roku 550 n.e., kiedy dwóch mnichów przemyciło sekret produkcji do Konstantynopola. Mimo to jedwab pozostał towarem luksusowym, a wyroby z jego przędzy – jak jedwabna pościel – są docenianie ze względu na liczne walory użytkowania.

Pościel jedwabna i jej właściwości. Jak powstaje jedwab?

Jedwab jest tkaniną z włókna naturalnego – pochodzenia zwierzęcego (białkowego), które jest uzyskiwane z kokonu jedwabnika morwowego lub dębowego. Jedwabniki to motyle, których gąsienice wytwarzają duże kokony, wykorzystywane do produkcji nici jedwabnej. Podstawą ich hodowli jest uprawa odpowiednich gatunków drzew – morwy lub dębu, których liście stanowią pokarm jedwabników. Po miesiącu od wylęgu gąsienice owijają się w kokon. Kokony zostają wrzucone wówczas do gorącej wody. W każdym z kokonów należy odnaleźć początek bardzo cienkiej nici, która jest nawijana na szpulki. Włókno zostaje następnie uprzędzone, a uzyskana przędza jest surowcem do dalszej produkcji tkaniny, na przykład na pościel jedwabną. Tak żmudny i długotrwały proces produkcji przekłada się na wysoką cenę jedwabiu. Substytutem jedwabiu naturalnego jest sztuczny jedwab, czyli włókno pozyskiwane z celulozy drzewnej.

..  Pościel bawełniana – zalety, wady, właściwości >>>

..  Wszystko o pościeli lnianej >>>

Pracochłonny i wieloetapowy proces produkcji naturalnego jedwabiu wpływa na wysoką cenę jedwabnej pościeli. Klienci płacą jednak za jakość, której potwierdzeniem jest przyjemna miękkość, połysk i gładkość. Mimo że pościel jedwabna może sprawiać wrażenie chłodnej w dotyku, to jednak latem chłodzi, a zimą grzeje. Za komplet pościeli jedwabnej morwowej możemy zapłacić nawet 1000–2500 zł.

Pościel z jedwabiu – pomysł na prezent

Jedwabna pościel stanowiła dawniej częsty prezent gości weselnych dla pary młodej. Nie dla każdego taki prezent będzie jednak wymarzony. Sposób produkcji – selekcja tysięcy kokonów z jedwabnikami na te, które przepoczwarzą się w motyle, oraz te, które zginą w gorącej wodzie dla pozyskania nici z kokonów – budzi krytykę części wegan. Istnieją jednak metody produkcji jedwabiu, w których motyle wykluwają się przed przetworzeniem kokonów. Są one nazywane „ahimsa silk”, co można tłumaczyć jako jedwab „bez przemocy”. Sposób ten podwyższa jednak koszty i tak stosunkowo już drogiego procesu produkcji jedwabiu.

Pościel z jedwabiu morwowego czy dębowego?

Jedwab jest produktem w 100% naturalnym. Na jego jakość, charakterystyczne cechy i właściwości znaczny wpływ ma pokarm jedwabników, czyli liście pochodzące z gatunków drzew – morwy lub dębu. Jedwabniki morwowe żerują na liściach morwy; powstała z ich kokonu nić jedwabna cechuje się perłową barwą, jest elastyczna, długa, równocześnie mocna i delikatna w dotyku. Jedwabniki żywiące się liśćmi dębu owijają się kokonami, które są wykorzystywane do produkcji jedwabiu dębowego – jest on bardziej szorstki i ma nieco szarą barwę, która później bywa modyfikowana.

Pościel satyna jedwabna

Pościel satynowa jedwabna jest wykonana z tkaniny jedwabnej, której prawa strona jest błyszcząca, czyli ma splot atłasowy. Pościel jedwabna jest naturalna, dzięki czemu nie wywołuje podrażnień i uczuleń, uniemożliwia także rozwój grzybów oraz pleśni.