Skrzynia na pościel – w rytm klasyki

Skrzynia (zamykana wiekiem lub otwarta) to historyczny mebel, prototyp bardzo wielu mebli o konstrukcji skrzyniowej, jak chociażby popularnej obecnie komody. Skrzynie towarzyszyły nam od wieków, przechowywano w nich nie tylko pościel, lecz także bieliznę, odzież, żywność, biżuterię i cenne przedmioty oraz dokumenty. Skrzynia wykorzystywana była również w trakcie podróży jako przenośny kufer, bogato zdobiona, malowana we wzory regionalne – głównie kwiaty. Bogata historia skrzyni sprawia, że sprawdzi się jako pojemnik na pościel do sypialni urządzonej w każdym stylu – rustykalnym, kolonialnym, prowansalskim czy eklektycznym.

Skrzynia na pościel z siedziskiem to mebel, który możemy umieścić w nogach łóżka wolnostojącego. Górna powierzchnia (otwierana uchylnie na zawiasach jako wieko, rzadziej zdejmowana) może być tapicerowana i pikowana guzikami. Tego typu skrzynia na pościel doskonale pasuje do eleganckich sypialni w stylu glamour jako dopełnienie kryształowych żyrandoli, kinkietów i tapicerowanego zagłówka.

..  Walizki i kufry do przechowywania – zamiast mebli! >>>

Pojemnik na pościel

Duży pojemnik na pościel (zintegrowany z łóżkiem) może znajdować się pod stelażem i materacem. Wybierając tego typu rozwiązanie, gdy pojemnik jest otwierany uchylnie do góry – zwróćmy uwagę na to, ile waży sam materac. Codzienne otwieranie takiego pojemnika może okazać się uciążliwe. W przypadku gdy będziemy chować tam pościel sporadycznie, takie rozwiązanie jest w pełni akceptowalne. Gdy łóżko wyposażone jest w nogi (mamy wolną przestrzeń pomiędzy stelażem z materacem a podłogą), pościel możemy przechowywać w kilku dużych i płaskich plastikowych pojemnikach znajdujących się pod łóżkiem. Pojemniki na pościel są zamykane na zatrzask za pomocą bocznych klipsów i wyposażone w kółka ułatwiające przemieszczanie. Transparentna powierzchnia boków umożliwia rozpoznanie zawartości pojemnika bez konieczności otwierania.

Wersalka z pojemnikiem na pościel

Nie każde łóżko ma funkcję przechowywania. Jest tak na przykład w przypadku klasycznego łóżka kontynentalnego, w którym dolna skrzynia (podstawa) wypełniona sprężynami nie powinna być zastępowana wysuwanymi szufladami lub pojemnikami na pościel (choć takie rozwiązania również znajdziemy w ofercie sprzedaży wielu sklepów). Łóżka ze skrzynią na pościel są szczególnie poszukiwane przez klientów. Tradycyjnym łóżkiem z pojemnikiem na pościel jest wersalka – rozwiązanie pośrednie między kanapą a tapczanem, które łączy w sobie funkcję mebla do siedzenia, po rozłożeniu – do spania, a także ma przestrzeń w skrzyni pod tapicerowaną ramą do przechowywania pościeli. Termin „wersalka” pochodzi od nazwy francuskiego pałacu, jednak jest stosowany jedynie w Polsce.

..  Łóżko w szafie – czy warto? Zalety i wady >>>

Szuflada na pościel

W małej przestrzeni, w której liczy się każdy centymetr sześcienny, warto zastanowić się nad budową łóżka wyniesionego na podeście, pod którym bez trudu zmieścimy pościel – na przykład w wysuwanych z jednej strony szufladach. Szuflady na pościel mogą być rozwiązaniem systemowym lub wykonanym samodzielnie z dostępnych akcesoriów meblowych. Tego typu szuflady najczęściej mają gumowe rolki, które chronią podłogę przed zarysowaniem. Rzadziej stosuje się prowadnice montowane do boków podstawy łóżka – skrzyni pod materacem. Szuflady na pościel mogą być otwierane za pomocą standardowych uchwytów lub podcięć, które dodatkowo stanowią otwór wentylacyjny. Powinniśmy pamiętać o tym, że szuflady, które wysuwają się z dwóch lub trzech boków łóżka, wymagają zagwarantowania większej przestrzeni – nie sprawdzą się zatem w wąskiej sypialni.