Sypialnia glamour. Jak ją urządzić?

2019-04-17 16:53

Sypialnia w stylu glamour musi być pociągająca i miła, a jednocześnie olśniewać i onieśmielać. Jak ze smakiem łączyć luksus i przyjemność bez popadania w tandetę? Oto trudna sztuka glamour. Podpowiadamy, jak urządzić sypialnię pełną szyku i przepychu.

Spis treści

  1. Czym jest glamour?
  2. Jak urządzić sypialnię glamour?
  3. Sypialnia glamour. Sztuka kontrastów
  4. Aranżacja sypialni glamour? Jakich błędów unikać
  5. Co powinno się znaleźć w sypialni glamour?
  6. Meble w sypialni glamour

Czym jest glamour?

Angielskie „glamour” pochodzi od słowa „glamer” z języka scots, w którym oznacza magiczne zaklęcie lub oddziaływanie. Chodziło tu szczególnie o tego rodzaju magię, która sprawia, że ludzie i przedmioty wydają się piękne i pociągające. Zwróćmy uwagę na podobne użycie słowa „czar” w polszczyźnie. Przedmioty zatem, ludzie i wnętrza, którym można by przypisać cechy glamour muszą charakteryzować się swego rodzaju czarem.

O jaki rodzaj uroku chodzi? Co jest glamour? Rokokowe, obficie tapicerowane, białe fotele, luksusowe materiały, szlachetne metale połączone z kremowobiałą paletą pastelowych barw, kryształy, nowojorski wieżowiec Chryslera, góra miękkich poduszek, szampan i Marylin Monroe. Jaka zasada rządzi tym miszmaszem?

Termin glamour jest bardzo pojemny i dotyczy wielu dziedzin. W przypadku aranżacji wnętrz potrafimy na szczęście wskazać skończoną liczbę wyznaczników stylu glamour.

Mała sypialnia z nutką orientu
Autor: Mariusz Bykowski Dekorując małą sypialnię, inspirowano się podróżami do Hiszpanii i Azji. Subtelnym tłem dla tych inspiracji stała się skandynawska tapeta z motywem ptaków, którą wyłożona jest ściana za pikowanym zagłówkiem łóżka. Przy tak masywnym meblu potrzebny był lekki akcent – szafka z lustrzanymi frontami. GDZIE KUPIĆ: łóżko – Black Red White; fotel – Bloomingville; tapeta – Flügger; lampka nocna, dodatki – Zara Home.

Jak urządzić sypialnię glamour?

Ze wszystkich domowych pomieszczeń sypialnia wydaje się najodpowiedniejsza do zastosowania stylu, w którym „miękko” i „miło” są jednymi z głównych priorytetów. Poduszki, tapicerka i pluszowe materiały pozwolą wyraziście zrealizować glamour w sypialni, a jednocześnie zapewnią komfort, który jest tam najważniejszy niezależnie od obranego stylu.

Sypialnia glamour. Sztuka kontrastów

Jednym z wyznaczników stylu glamour są wyraziste kontrasty. I wcale nie chodzi tu przede wszystkim o zestawianie ze sobą elementów jasnych i ciemnych, jakkolwiek wyraźny kontur też bywa w stylu glamour istotny. Styl glamour odważnie zestawia też ze sobą przedmioty o bardzo różnej proweniencji. To jednak, co szczególnie charakterystyczne, to wyjątkowe upodobanie do łączenia matu i połysku. Pluszowe poduszki na obitym atłasem fotelu – to obraz niezwykle charakterystyczny

Ta mnogość kontrastów jest jedną z rzeczy, które sprawiają, że styl glamour niejednokrotnie balansuje na granicy kiczu. Dobrze zrealizowany nigdy jednak nie popada w kicz i stroni od tandety.

Aranżacja sypialni glamour? Jakich błędów unikać

Jakkolwiek można by z dużą dozą słuszności definiować styl glamour we wnętrzach jako kompletne przeciwieństwo stylu minimalistycznego, to nie będzie to jednak definicja kompletna. Dobrze zrealizowany styl glamour nie jest bowiem stylem „maksymalistycznym”. Zbyt wielka liczba drobnych ozdób może zagracić przestrzeń i zagrozi popadnięciem w kicz i zniweczeniem przytulności.

Wybierzmy zawsze raczej jedną, większą, prawdziwie wyrazistą rzecz, niż kilka mniejszych szczegółów. Nie wahajmy się zestawiać ze sobą odmiennych materiałów, nie bójmy się przesady. Myślmy jednak zwłaszcza o dużych rzeczach. Fotel Louis XIV, pokryte złotą narzutą łóżko, pikowane wezgłowie albo obrębione srebrem jedwabne zasłony lepiej określą styl niż piętnaście nawet najurokliwszych ozdóbek małych rozmiarów.

Co powinno się znaleźć w sypialni glamour?

W sypialni glamour możliwie duża część przedmiotów powinna być miła w dotyku. Miejmy to na uwadze, nadając naszej sypialni przepychu, a odniesiemy sukces.

Znakomitym pomysłem jest zastosowanie dużego, pikowanego wezgłowia. Taki element nie tylko zapewnia wymaganą dawkę komfortu, ale dzięki swoim dużym rozmiarom stanowi wyrazisty element stylu.

Niech zasłony w naszej sypialni będą wykonane z eleganckiego, połyskującego materiału. Nie wahajmy się użyć do ich związania sznurków z chwostami.

Narzuta na łóżko to kolejne miejsce, żeby poszaleć z doborem przyjemnych materiałów. Może stać w kontraście do zasłon, albo z nimi współgrać – w stylu glamour wiele nam wolno.

Jeśli tylko uda nam się ją zmieścić, jasna, rzeźbiona toaletka doskonale uzupełni sypialnię glamour.

Nie zaniedbajmy lampy. Nie musimy koniecznie sięgać po ciężki, kryształowy żyrandol. Z odwagą wypróbujmy nowoczesne lampy sufitowe – byleby tylko podtrzymywały pożądane wrażenie całego wnętrza

Meble w sypialni glamour

Unikajmy naturalnego drewna. Wybierajmy meble białe, kremowe, ze złoceniami. Mogą być klasyczne, rzeźbione i zdobne, mogą przywodzić na myśl styl art deco.

Nie bójmy się także takich mebli, które są ważne dla nowoczesnego glamour, na czele których stoją meble przezroczyste

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE