Feng shui: sypialnia. Jak urządzić sypialnię według feng shui? NAJWAŻNIEJSZE ZASADY

2018-01-08 18:24

Wystrój sypialni zgodny z feng shui ma wpływ na jakość wypoczynku, ale też na relacje z partnerem. Sprawdź, jak zastosować feng shui w sypialni, żeby związek stał się bardziej harmonijny, a także by dało się łatwo uspokoić rozbiegane myśli i szybko zasnąć. Warto też wiedzieć, które opinie na temat feng shui można włożyć między bajki!

Jak urządzić sypialnię, by móc w pełni odpoczywać w tym pomieszczeniu? Przeczytajcie nasz poradnik i poznajcie najważniejsze zasady feng shui w sypialni.

Feng shui w sypialni: co to znaczy?

Chociaż feng shui (po chińsku: wiatr i woda) to termin znany w Polsce, jednak niewiele osób orientuje się, o co w tym tak naprawdę chodzi. Feng shui stara się określić jakość przestrzeni, którą zajmujemy i która nas otacza, oraz pomaga kształtować ją tak, aby nas chroniła i wspierała.

Stosowanie zasad feng shui w sypialni ma na celu osiągnięcie pomyślności i harmonii. Bardzo ważne są ład i ergonomia w sypialni - niewygodne łóżko nigdy nie będzie zgodne z filozofią feng shui (warto wiedzieć, że idealny mebel do spania powinien być wykonany z drewna). Podobnie sypialnia, w której wygodny dostęp do łóżka ma tylko jedna ze stron, bo mebel stoi jednym bokiem przy ścianie – zgodnie z feng shui w aranżowaniu przestrzeni bardzo istotny jest komfort. A trudno przecież uznać za wygodne przeskakiwanie partnera za każdym razem, gdy chcemy wyjść z łóżka...

Zasady feng shui w sypialni: na czym to polega?

Aranżacja sypialni zgodnie z zasadami feng shui pozwala stworzyć harmonijne wnętrze, pełne dobrej energii. Jeśli również chcesz to osiągnąć, zacznij od uporządkowania sypialni. Usuń wszystkie rzeczy niepotrzebne: ubrania, papiery, szpargały. To, co zostanie, poukładaj, włóż do pojemników, koszyków, szuflad. W czystym, niezagraconym pomieszczeniu od razu zaczniesz lepiej wypoczywać.

Urządzając sypialnię zgodnie z zasadami feng shui, korzystnie jest też łączyć wszystko w pary: postaw dwa stoliki nocne, dwie lampki, dwa obrazki, które będą widoczne przed zaśnięciem i po obudzeniu. Istotna jest też tematyka obrazów: niech to będzie para zwierząt, bukiet, pejzaż. Unikaj motywów ponurych i dramatycznych. Warto tu również podkreślić, że aranżacja sypialni również ma znaczenie dla zasad feng shui. Intensywne kolory ścian (takie jak czerwień) utrudnią nam wyciszenie się i wypoczynek. Zwróćcie na to uwagę przy urządzaniu sypialni.

Feng shui a aranżacja sypialni

Czy sypialnia ma dobry potencjał feng shui? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania. To w domu bowiem nabieramy (lub nie) sił i energii do życia prywatnego oraz zawodowego. Wypoczynkowi sprzyjają wszystkie elementy w aranżacji sypialni zgodnej z feng shui, które dają wrażenie przytulności. Zadbajcie więc o to, by w sypialni było wiele poduszek, miła w dotyku narzuta, a do tego miękko układające się firanki albo zasłony – wszystko, co sprawi, że z sypialni nie będzie się chciało wychodzić.

W sypialni, która ma pomóc nam wypocząć, doskonale sprawdza się wykładzina dywanowa. A co jeśli nie przepadacie za puszystymi dywanami zajmującymi całą podłogę? Możecie zdecydować się na chodniczki. Dobrze, jeśli w sypialni położycie minimum dwa dywaniki  - najlepiej po obu stronach łóżka. Zgodnie z filozofią feng shui takie ich rozmieszczenie symbolizuje partnerstwo.

Feng shui w sypialni: jak ustawić łóżko?

Idealnie jest według feng shui, gdy łóżko w sypialni stoi przy ścianie. Odstawione od niej albo znajdujące się na środku pokoju feng shui nazywa „dryfującym” łóżkiem. Para, która tak śpi, może cierpieć na brak... wyraźnego celu w życiu. Specjaliści feng shui w sypialni odradzają też wypoczywanie na rozkładanej kanapie. Ich zdaniem daje to wrażenie tymczasowości i powoduje, że może nam w życiu brakować wytrwałości.

Często zdarza się wam nie kończyć zaczętych działań i nie możecie nigdzie gdzie zagrzać miejsca? Spróbujcie przestawić łóżko lub zmienić je na inne. Ponadto zagłówek łóżka zapewni wam poczucie bezpieczeństwa. Podświadomie poczujecie się dużo lepiej, wypoczywając na takim łóżku, niż na tym, któremu brakuje „pleców”. Ponadto łóżko dla pary, podobnie jak pościel, powinno być nowe, a nie odziedziczone po przodkach lub używane wcześniej przez inne osoby. Według feng shui przedmioty „zatrzymują” energię właściciela przez długi czas. Ponadto pod łóżkiem warto mieć przestrzeń. Nie stawiajmy tam pudeł czy skrzyni na pościel.

Feng shui: kolory ścian i oświetlenie

Oświetlenie w sypialni zgodnie z feng shui powinno być przytłumione. Niezbyt korzystne są więc lampy ze szklanymi, przezroczystymi kloszami. Dużo lepsze będą abażury czy klosze z mlecznego szkła lub obciągnięte tkaniną. Padające z nich światło nada sypialni nastrojowy klimat. Jeśli zależy nam na wyciszeniu, postawmy na stonowane, jasne kolory ścian i dodatków w sypialni. Wyraziste kolory ścian czy akcesoriów wytwarzają intensywny obieg energii - przydatny w ciągu dnia, ale nie wtedy, gdy chcemy odpocząć.

Specjaliści zajmujący się feng shui są zgodni: jeśli zależy nam na podgrzaniu atmosfery w sypialni, powinniśmy dodać do niej elementy, które przyspieszają obieg energii. Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest… postawienie albo powieszenie w sypialni lustra. Takie, w którym widać odbicie osób leżących na łóżku, szczególnie rozbudza namiętność. Ale feng shui stawia jeden warunek: po chwilach spędzonych w objęciach ukochanej osoby lustro należy przysłonić, np. tkaniną – tylko wtedy dobrze się wyśpimy.

Sypialnia na poddaszu i feng shui

Wiele kontrowersji w urządzaniu sypialni na poddaszu według zasad feng shui wzbudzają ukośne, typowe dla poddaszy, sufity. Zdarzają się artykuły, a nawet książki straszące, że sypialnia na poddaszu grozi problemami zdrowotnymi. Tymczasem zgodnie z tradycyjnym feng shui taki sufit (o ile nie jest zbyt nisko) daje wrażenie bezpieczeństwa i przytulności.

Czego unikać w sypialni: feng shui

Filozofia feng shui stanowczo odradza wieszania w sypialni zdjęć lub obrazów osób zmarłych albo żyjących z rodziny -  podświadomie będziecie „czuć”, jakby ta osoba była w sypialni i was obserwowała. Wskazany jest umiar również w ustawianiu roślin. Szczypta zieleni w sypialni nie zaszkodzi, ale warto wiedzieć, że w pomieszczeniu, w którym wypoczywamy, nie może być za dużo roślin – według feng shui zbytnio aktywują one przestrzeń i współzawodniczą z nami o energię.

Polecamy:

Jak kolory w sypialni wpływają na nastrój? 8 kolorów i ich właściwości

9 rzeczy w sypialni, które rujnują sen

8 sposobów na zdrowy sen, czyli jak się dobrze wyspać w sypialni

Feng shui w sypialni: różne aranżacje sypialni

Na jaki wystrój sypialni się zdecydować, jeśli chcemy urządzić sypialnię zgodnie z zasadami feng shui? Na pewno w takim pomieszczeniu powinny pojawić się drewno oraz jasne neutralne barwy ziemi. Świętnie sprawdzą się wszelkie beże, kremy, biel. Aby jednak pomieszczenie nie było zbyt nudne, dobierzmy do niego mocniejsze kolorystycznie dodatki. Zwróćmy uwagę na to, by nie przytłoczyły wnętrza.

Przytulna sypialnia na poddaszu. Stylista radzi, jak ją urządzić
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022