Intensywne kolory ścian: czerwień na ścianach

2014-08-28 13:44 Sonia Łukomska

Czerwone ściany? Tak! Po wieloletniej fazie fascynacji stonowanymi odcieniami beżów i bieli oraz subtelnymi pastelami, nareszcie nadszedł czas na nietuzinkowe, intensywne kolory ścian. Czerwień to niezwykle efektowny kolor, który, jeśli użyje się go w odpowiedni sposób, nadaje wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu. Prezentujemy galerię 14 aranżacji wnętrz z czerwonym kolorem ścian!

Jeśli chodzi o aranżację ścian, czerwień nie jest najłatwiejszym kolorem, jednak jest to na tyle efektowna i intrygująca barwa, że nie warto z niej rezygnować. Jeśli lubisz nieszablonowe rozwiązania i nie boisz się zdecydowanych kolorów, sprawdź, jak operować czerwonym kolorem ścian!

Czerwone ściany: z czym to się je?

Odpowiednio zaaranżowane, czerwone ściany są niezmiernie eleganckie, kobiece i nowoczesne, wymagają jednak umiaru. Czerwony jest na tyle mocnym, pobudzającym kolorem, że decydując się na użycie go do pomalowania ścian, musisz pamiętać o tym, by reszta elementów wyposażenia i dodatków w pomieszczeniu była w spokojniejszych i bardziej stonowanych barwach. Ze względu na to, czerwony kolor ścian prezentuje się doskonale w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach o monochromatycznej kolorystyce (czarny, biały, szary). Kolor ten nadaje się też jednak do aranżacji w stylu klasycznym, orientalnym, a nawet rustykalnym! Czerwień warto zestawiać także z odcieniami niebieskiego – są to barwy dopełniające się (znajdujące się po przeciwnej stronie koła barw), które, w połączeniu ze sobą, wydobywają nawzajem swój kolor i wydają się intensywniejsze. Nie należy natomiast łączyć go z fioletem – barwy te „kłócą się”. Trzeba pamiętać o tym, że jako jedyny kolor na wszystkich ścianach, czerwony może optycznie zacieśniać pomieszczenia i wprowadzać męczącą atmosferę, dlatego najlepszym wyjściem jest pokrycie nim tylko jednej ściany – czerwone ściany znakomicie sprawdzają się w roli dekoracji podkreślającej dany fragment wnętrza i ożywiającej pomieszczenie. Czerwień na ścianach w kuchni czy w pokoju dziennym przywodzi na myśl ciepło domowego ogniska, a w sypialni staje się kolorem pasji.

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021