Regał na książki. Domowa biblioteka w salonie

2022-01-11 13:58

Regał na książki w salonie to dla wielu osób niezbędny element prawdziwego wnętrza. Gdzie go postawić, jak zaplanować układ półek? Kupić gotowy mebel czy zrobić regał na zamówienie? Podpowiadamy, jak zorganizować miejsce na książki w salonie.

Spis treści

  1. Wygodny regał na książki – głębokość i wysokość półek, materiał, wykończenie
  2. Regał do pokoju dziennego – ze sklepu czy na zamówienie?
  3. Półki na książki w salonie
  4. Zobacz galerie zdjęć z inspirującymi rozwiązaniami do salonu:

Regał na książki powinien być funkcjonalny i estetyczny, wielkością dopasowany do przestrzeni i umiejscowiony tak, żeby był do niego łatwy dostęp. Jednym z dobrych miejsc na regał na książki, zwłaszcza w niedużej strefie dziennej, jest ściana z telewizorem, naprzeciwko sofy lub foteli. Jej powierzchnię można zabudować nowoczesną meblościanką, w której miejsce na telewizor jest otoczone półkami. Dobre miejsca to również niewielkie ścianki o szerokości kilkudziesięciu centymetrów, przestrzeń za drzwiami i inne, w których nie zmieści się np. komoda, ale płytki regał już tak. Warto pamiętać o tym, że odpowiednio dobrany regał może pomóc nam kształtować przestrzeń – za jego pomocą można np. oddzielić od siebie poszczególne strefy we wnętrzu, poprawić kształt pomieszczenia czy ukryć jego niedoskonałości, takie jak krzywe ściany.

.. Jak urządzić kącik do czytania? >>>

Wygodny regał na książki – głębokość i wysokość półek, materiał, wykończenie

Standardowa odległość między półkami pozwalająca swobodnie ułożyć książki w formacie A4 to 30 cm. Głębokość całego mebla razem z plecami również najczęściej wynosi ok. 30 cm. To wystarczająco dużo, aby ustawić jeden rząd książek. Grubość półek w regale jest na ogół uzależniona od tego, jaką szerokość ma mebel (im większa tym grubsze półki – cienkie półki wyglądają subtelniej, ale mogą wyginać się pod ciężarem książek). Regał może być zrobiony z np. płyty meblowej, drewna, stali. Drewniane regały są najbardziej tradycyjne i solidne, mogą utrzymać duży ciężar książek. Tańszym materiałem jest płyta wiórowa lub MDF. Mimo że doskonale może imitować drewno, jej wytrzymałość jest mniejsza, nie należy jej za bardzo obciążać. Metal również jest bardzo wytrzymały i świetnie radzi sobie z ciężarami, jednak nie do każdego wnętrza pasuje. Warto wybrać materiał o lakierowanej powierzchni, którą łatwiej utrzymać w czystości (książki i półki to niestety "zbieracze" kurzu). Kupując regał na książki najlepiej wybrać mebel z regulowanymi półkami, których wysokość bez problemu można dostosować do swoich potrzeb.

Systemy przechowywania Komandor w nowoczesnym salonie
Autor: Komandor, materiały prasowe Ażurowy regał o stalowej konstrukcji lakierowanej na czarno oraz jasnych półkach i modułach szafek to doskonały sposób na przechowywanie książek, czasopism i rozmaitych drobiazgów w nowoczesnym salonie. Na zdj. modna propozycja firmy Komandor

Regał do pokoju dziennego – ze sklepu czy na zamówienie?

Bogata oferta producentów mebli sprawia, że nietrudno jest znaleźć regał pasujący do naszego salonu zarówno wielkością, jak i stylem. Jeśli potrzebujemy mebla o standardowych wymiarach, kolorze i pojemności bez problemu powinniśmy znaleźć gotowy mebel. Zaletą gotowego regału ze sklepu jest to, że w razie potrzeby możemy przestawić go w inne miejsce. Kłopoty zaczynają się, kiedy potrzebujemy regału o niestandardowych wymiarach, który chcemy umieścić np. we wnęce lub pod skosem. Warto zdecydować się wtedy na regał robiony na zamówienie, który nie tylko będzie doskonale dopasowany do przestrzeni, ale również pomoże zniwelować jej ewentualne niedoskonałości, takie jak krzywe ściany czy nierówny sufit. Najlepiej zaprosić stolarza do domu, pokazać mu miejsce, w którym ma stanąć regał, rozrysować wspólnie projekt. Uczestniczenie w procesie projektowania mebla jest niezwykle ważne – możemy zaplanować niestandardową wysokość półek, podzielić regał na dokładnie takie segmenty, jakie są nam potrzebne, idealnie dobrać materiał, grubość poszczególnych elementów itd.

.. Wnęka w salonie: Jak sprytnie wykorzystać trudną przestrzeń? >>>

Półki na książki w salonie

Alternatywą dla klasycznego regału są półki mocowane bezpośrednio do ściany. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w niewielkich pomieszczeniach, w których brakuje powierzchni na postawienie kolejnego mebla, jak i w dużych wnętrzach, np. kiedy chcemy całą ścianę przeznaczyć na domową biblioteczkę. Wybierając odpowiednie półki spośród gotowych produktów dostępnych w sklepach, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dozwolone maksymalne obciążenie oraz sposób montażu. Warto również wykorzystać dekoracyjny potencjał półki na książki. Ciekawa forma, zaskakujący kolor czy oryginalny układ kilku półek mogą stać się prawdziwą ozdobą salonu.

Zobacz galerie zdjęć z inspirującymi rozwiązaniami do salonu:

Filcowa zakładka do książki