Komoda idealna: aż 50 INSPIRACJI na komodę w każdym wnętrzu!

2014-09-25 14:56

Komoda, na przestrzeni ostatnich lat, stała się jednym z najczęściej kupowanych mebli do wnętrza. Z racji swojej wszechstronności, komoda znakomicie odnajduje się zarówno w eleganckiej przestrzeni salonu, buduarowej sypialni czy kolorowym i energetycznym pokoju dziecięcym! Jak wybrać idealna komodę do danego wnętrza, by służyła nam latami i nie była tylko sezonową dekoracją?

Spis treści

  1. Komoda idealna: serwantka w salonie
  2. Komoda idealna: „pakownik” w pokoju dziecka
  3. Jak odnowić komodę? Kreatywne pomysły i wykonanie KROK PO KROKU!
  4. Komoda idealna: buduarowy sekretnik
  5. Komoda idealna: "podręcznik" w przedpokoju

Komoda idealna spełnia 3 kryteria: jest funkcjonalna, stylowa i dobrze zwymiarowana. Na funkcjonalność komody składają się pojemne szuflady, poręczne uchwyty i mechanizmy sprzyjające łatwemu wysuwaniu szuflad. Styl komody musi odpowiadać założeniom wnętrza – komoda może być barokizująca (ze stylizowanymi nóżkami i profilowanym wyobleniami korpusem) lub zupełnie nowoczesna, o modernistycznej lub kubicznej formie, z ukrytymi uchwytami. Wymiar komody musi być dostosowany do miejsca, w którym ma stanąć. Jeśli jest to wąski korytarz – komoda nie może być zbyt głęboka. Jeśli ma być główną ozdobą salonu – warto postawić na jej dekoracyjność. Jak więc dobrać idealną komodę do danego wnętrza?

Komoda idealna: serwantka w salonie

Różne fantazje na temat staromodnych kredensów i serwantek doprowadziły do sprowadzenia opasłej komody do roli reprezentacyjnego mebla na rodowe srebra i kolekcję porcelanowych naczyń. Mięsista, suto zdobiona aplikacjami i ornamentem komoda o głębokich szafach doskonale sprawdzi się jako składzik dedykowany cennym rodzinnym pamiątkom: obrusom, makatom, zasłonom, kasetom ze sztućcami czy zdobnym kompletom pościelowym. Na części blatu reprezentacyjnej komody umieścić możemy kolekcję szklanych wazonów lub stylowych bombonier. To również doskonałe miejsce na rodzinną galerię zdjęć. Wówczas przeznaczenie komody dopełni się w 100% - pamiątki rodzinne w szufladach oraz na blacie jednej komody. Łatwo będzie znaleźć wszystkie sentymentalne przedmioty, jeśli złożymy je w ramach jednego mebla. Dzięki temu zabiegowi realizujemy także na raz dwie funkcje za pomocą jednego mebla: dekoracyjna komoda stanowi reprezentacyjny, skupiający uwagę i budujący styl wnętrza mebel, a jednocześnie nie musimy organizować dodatkowego miejsca w garderobie czy sypialni, przeznaczonego na przechowywanie obrusów, zasłon i firan.

Komoda idealna: „pakownik” w pokoju dziecka

Jednym z najchętniej kupowanych mebli do świeżo urządzanego pokoju dla dziecka, jest właśnie komoda. Z uwagi na jej pojemne szuflady i kompaktowe gabaryty, potrafi zmieścić prawdziwy arsenał dziecięcych ubranek, nie zajmując przy tym tak wiele miejsca jak szafa czy rozbudowany regał. W dodatku komoda w pokoju dziecięcym – wybrana z głową – jest meblem na tyle uniwersalnym, że przejść z dzieckiem może zarówno przez okres niemowlęcy, przedszkolny jak i już zupełnie nastoletni. Przeznaczenie komody bardzo łatwo zmienić. Może służyć jako bieliźniarka czy przechowalnię ubrań, a także jako składzik na kosmetyki (w dedykowanych do szuflad pojemnikach z przegródkami), akcesoria (torebki, paski, plecaki) czy książki i dokumenty. Aby komoda w pokoju dziecka służyła przez dłuższy okres czasu, warto postawić na neutralny kolor (biel, kolor drewna) i prosty design. Komodę można delikatnie customizować w zależności od wieku i potrzeb dziecka, np. za pomocą kolorowych gałek czy uchwytów. Drewniane komody można również przemalować na dowolny kolor (np. bardzo wdzięcznymi w odcieniach farbami kredowymi). Wówczas, gdy dziecku (lub nastolatkowi) znudzi się wygląd komody, w łatwy sposób będzie można odmienić jej zewnętrzny look. Oszczędzi nam to wielu wydatków i uruchomi kreatywność.

Jak odnowić komodę? Kreatywne pomysły i wykonanie KROK PO KROKU!

Komoda idealna: buduarowy sekretnik

Komoda do w sypialni trafiła chyba najwcześniej. Podręczne szuflady dawały komfort przechowywania drobnej bielizny czy akcesoriów. Zdecydowanie komody wpływały również na wprowadzenie buduarowego i nieco onirycznego klimatu sypialni: skrytki i szufladki to zawsze trochę tajemnicze dodatki. Komoda w małej sypialni często tez pełni rolę toaletki – ustawione na blacie komody lub zawieszone nad nią lustro pozwala na szybką poprawę wyglądu od razu po wstaniu z łóżka. Ustawione na blacie komody szkatuły z biżuterią i taca z perfumami pomagają szybko dobrać właściwy dodatek i zapach do kreacji dnia. Komodę w sypialni możemy potraktować bardziej indywidualnie i z dużo większą fantazją niż w innych pomieszczeniach. Sypialnia jest pomieszczeniem bardzo intymnym, stąd dozwolone są w niej przedmioty i meble, które najbardziej odpowiadają nam stylistycznie (bez względu na panujące mody i kanony stylu). Stąd finezyjność komody do sypialni, a także jej kolorystyka i materiały z których została wykonana, mogą być prawdziwie oryginalne. Stylowe, fornirowane komódki malowane białą farbą w karo czy pełnoplastycznie obłożone lustrami prostokątne formy to propozycje, które doskonale wyeksponują charakter i urodę komody w sypialni.

Komoda idealna: "podręcznik" w przedpokoju

Komoda w przedpokoju stanowi o swego rodzaju komforcie przestrzeni. Nie każdy bowiem korytarz i przedpokój nadaje się do ekspozycji masywnego z definicji mebla. Jednakowoż komody i komódki to na tyle wdzięczne meble, że w nawet nie do końca przestronnym przedpokoju potrafią wykorzystać wszystkie swoje atuty. Komoda do przedpokoju powinna charakteryzować się przede wszystkim niewielkim rozmiarem i płytką głębokością. Najlepiej także, by była w wersji na nóżkach – ułatwi to sprzątanie podatnej na zabrudzenia i kurz podłogi w przedpokoju, a ostatnia szuflada przy otwieraniu nie będzie zawadzać o chodnik bądź wycieraczkę. Szuflady niewielkiej komody do przedpokoju wykorzystać możemy na schowanie akcesoriów, których zazwyczaj potrzebujemy tuż przed wyjściem: rękawiczek, czapek, szali, apaszek czy składanych parasolek. Blat komody posłużyć może jako podręczne miejsce na klucze i dokumenty (np. do samochodu) – zebrane w estetycznej misie, płytkim koszyku lub... muszli, stanowić będą dodatkową dekorację wnętrza przedpokoju.

Nasi Partnerzy polecają