Aranżacja salonu: jak urządzić kącik do czytania?

2014-10-14 18:01

Gdzie w pokoju dziennym powinien się znaleźć kącik do czytania? Jakie elementy wyposażenia są niezbędne przy urządzaniu tej przestrzeni? Czy główne oświetlenie salonu nadaje się do czytania? Oto poradnik, który podpowie ci, jak urządzić kącik do czytania!

W dobrym otoczeniu lektura ma lepszy smak. Ponadto wciągająca książka potrafi zatrzymać nas w jednym miejscu na wiele godzin, dlatego kącik do czytania powinien być jak najbardziej komfortowy i praktyczny. Sprawdź, jak urządzić w pokoju dziennym miejsce do czytania!

Kącik do czytania: wygodne siedzisko i odpowiednie oświetlenie to podstawa

Jak sama nazwa wskazuje, kącik do czytania powinien znajdować się w rogu salonu lub w innym jak najbardziej oddalonym od ciągów komunikacyjnych miejscu, tak, by czytającemu nie przeszkadzali przemieszczający się po mieszkaniu domownicy. Wybór fotela to sprawa bardzo indywidualna, żeby nie powiedzieć – intymna. Ważne jest, by się do danego mebla „przymierzyć”, bo najprawdopodobniej będziemy zasiadać w nim na długie godziny. Fotel powinien być dość twarty (to dobre dla kręgosłupa), dobrze wyprofilowany, z podłokietnikami i zagłówkiem. Badania konsumenckie mówią, że klienci preferują modele z „uszami”, o które można oprzeć skroń. Tego typu mebel w pokoju pozwala również na chwilę komfortowej drzemki. Unikajmy siedzisk zbyt niskich, bo trudno z nich wstać. Dobierając fotel do kącika czytelniczego warto również wziąć pod uwagę styl aranżacji reszty pokoju dziennego – o ile nie masz w planach stworzenia eklektycznego wnętrza, postaw na mebel korespondujący z resztą wystroju. Niezwykle istotną kwestią jest również oświetlenie kącika do czytania. Podstawowe oświetlenie salonu nie nadaje się do czytania, dlatego najlepiej jest zainwestować w dodatkowe źródło światła. Światło nie może mieć zbyt skupionej wiązki, powinno równomiernie padać na stronice książki (a nie w oczy), ważna jest również regulacja ustawienia. Najlepiej czyta się przy żarówkach. Jeśli chcemy korzystać ze świetlówek, lepiej wybrać te o ciepłej barwie. Przyjmuje się, że halogeny są bardziej neutralne od oświetlenia LED, ale wszystko zależy od preferencji. W kąciku przeznaczonym do czytania przydaje się także stolik lub regał, na którym postawić można kubek z herbatą czy odłożyć książkę w trakcie przerwy oraz takie dodatki jak ciepły koc i poduszka, którą można podłożyć sobie pod krzyż. Dzięki niej nasze ciało będzie lekko odchylone do tyłu, a mięśnie pleców – rozluźnione.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE