Trawy ozdobne na balkonie i tarasie

Trawy ozdobne to rośliny coraz chętniej wykorzystywane do ozdabiania balkonów i tarasów. Nadają balkonowej aranżacji lekkości, zwiewności i naturalności. Pięknie wyglądają, a do tego ich szum nas uspokaja i korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Dowiedz się, jakie trawy ozdobne najlepiej prezentują się na balkonie i tarasie.

Trawy ozdobne w pojemnikach na balkon i taras
Trawy ozdobne w pojemnikach na balkon i taras
Trawy ozdobne w pojemnikach na balkon i taras
Trawy ozdobne w pojemnikach na balkon i taras
Trawy ozdobne w pojemnikach na balkon i taras

Trawy ozdobne to grupa roślin o charakterystycznym wyglądzie i podobnych wymaganiach uprawowych. W ostatnich latach trawy ozdobne coraz częściej są wykorzystywane do aranżacji balkonów i tarasów. Do tego celu nadaje się wiele gatunków zróżnicowanych pod względem wysokości i siły wzrostu oraz koloru i szerokości liści.
Trawy ozdobne to doskonały pomysł na nietuzinkową aranżację balkonu czy tarasu. Ich smukłe liście, szeleszczące na wietrze, stworzą w naszym letnim salonie niesamowity klimat.
Można z nich tworzyć efektowne kompozycje złożone z samych traw albo będące połączeniem z roślinami balkonowymi (zarówno wieloletnimi, jak i sezonowymi). Kępy długich wąskich liści dodadzą każdej balkonowej aranżacji lekkości i energii. Gatunki wysokie doskonale nadają się na roślinne parawany.

Sprawdź też:

Jak sadzić trawy ozdobne do pojemników

Przed sadzeniem należy dobrać pojemniki do rozmiarów i siły wzrostu wybranych gatunków traw ozdobnych. Dla traw niskich (np. kostrzew) wystarczą  standardowe donice, skrzynki czy misy, które wykorzystujemy do sadzenia sezonowych roślin balkonowych, natomiast dla gatunków o dużych rozmiarach (takich jak miskanty czy trawy pampasowe) wybieramy duże ciężkie pojemniki, które utrzymają dużą masę zielonych źdźbeł i kwiatostanów (zapobiegną przewróceniu się roślin). W każdym przypadku koniecznie na dno pojemnika należy usypać solidną warstwę drenażu (np. z keramzytu labo drobnych kamyków).

Pielęgnacja traw ozdobnych na balkonie

Większość gatunków traw ozdobnych lubi stanowiska słoneczne. W miejscach zacienionych rosną słabiej, a ich liście są gorzej wybarwione.
Trawy w pojemnikach należy regularnie podlewać, szczególnie w upalne dni. Rośliny należy także zasilać nawozami (ostatnie nawożenie zastosować pod koniec lipca).

Sprawdź też:

Zabezpieczenie traw ozdobnych na zimę

Część nadziemna traw zasycha na zimę zmieniając kolor źdźbeł na słomkowobrązowy – w takiej formie pozostają aż do wiosny, często również nie tracąc dekoracyjnych kwiatostanów. Są więc atrakcyjne także zimową porą (nie ścinajmy ich aż do kwietnia!).
Aby jednak przetrwały do następnego sezonu, trawy ozdobne uprawiane w pojemnikach należy – podobnie jak inne gatunki roślin wieloletnich zdobiących balkony i tarasy – odpowiednio zabezpieczyć na zimę. Najlepiej pojemnik wstawić do kartonu wyłożonego od spodu i po bokach styropianem bądź słomą, a na wierzchnią warstwę podłoża nałożyć ściółkę (np. z kory).

Najpopularniejsze trawy ozdobne do pojemników na balkon i taras

Jak widać, jest wiele gatunków i odmian traw ozdobnych, które śmiało możemy sadzić w doniczkach na balkonie. Duża różnorodność odmian i łatwość w uprawie daje liczne możliwości do tworzenia z traw pięknych kompozycji balkonowych.

 • Hakonechloa smukła – trawa o liściach paskowanych, żółtych, z cienkim zielonym paskiem pośrodku. Osiąga od 30 do 90 cm wysokości. Nie lubi miejsc bardzo nasłonecznionyc (słońce może przypalać delikatne liście) ani zacienionych (tutaj może tracić rysunek liści).
 • Imperata cylindryczna ‘Red Baron’ – o czerwonych liściach, dorasta do 40–50 cm wysokości.
 • Kostrzewa popielata (kostrzewa sina) – tworzy małe kępki zimozielonych, niebieskawych lub srebrzystozielonych liści, dorastających do około 40 cm wysokości.
 • Miskant chiński ‘Gold Bar’ –jeden z najmniejszych miskantów, tworzy małe kępy poprzecznie paskowanych liści.
 • Miskant chiński ‘Cute One’ – dorasta zaledwie do 40 cm, ma cienkie, zielone liście.
 • Ostnica mocna ‘Pony Tails’ – trawa o cieniutkich, przewieszających się liściach i luźnych, zwiewnych kwiatostanach. Dorasta do 60 cm wysokości, ale ze względu na przewieszające się liście, jej wysokość jest mniejsza.
 • Rozplenica japońska ‘Fireworks’ – ma biało-zielone liście, jesienią przebarwiające się na malinowo (im więcej słońca, tym liście są intensywniej zabarwione). Dorasta do 40 cm wysokości. Dekoracją tej trawy są również charakterystyczne kwiatostany o różowawym kolorze.
 • Rozplenica japońska ‘Little Honey’ – trawa o niewielkich rozmiarach (dorasta do 20 cm wysokości, a podczas kwitnienia do 30 cm) tworząca małe kępki, ostrych, bardzo cienkich liści z biało zabarwionym nerwem.
 • Rozplenica purpurowa ‘Vertigo’ – ma purpurowowiśniowe, ostre, sztywne liście oraz bardzo mocne i rozbudowane korzenie. Nie nadaje się do zimowania na zewnątrz.
 • Rozplenica oścista ‘Sky Rocket’ – jedyna rozplenica o paskowanych liściach (zielonych z białymi marginesami).
 • Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Karl Foerster’ – trawa wysoka (dorasta do 180 cm), obficie kwitnie już od czerwca.
 • Trzęślica modra ‘Variegata’ – tworzy gęste kępy łukowato wygiętych, dwukolorowych (w zielone oraz żółto-kremowe paski) liści, które osiągają od 20 do 30 cm długości. Pędy kwiatostanowe dorastają do 50 cm wysokości.
 • Turzyca ‘Bronze Form’ – dorasta do 30 cm wysokości, ma wąskie, brązowawe, łukowato wygięte liście.
Ocena: 0
Tekst: Magdalena Michalak Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY