Trzcinnik ostrokwiatowy - Calamagrostis x acutiflora

2022-04-11 14:40

Trzcinnik ostrokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Europy. Tę ozdobną trawę można z powodzeniem uprawiać ją również w naszym kraju. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

Spis treści

  1. Trzcinnik ostrokwiatowy - opis
  2. Trzcinnik ostrokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Trzcinnik ostrokwiatowy - zastosowanie

Trzcinnik ostrokwiatowy - opis

Trzcinnik ostrokwiatowy ma wzniesiony, gęsty, kępiasty pokrój. Osiąga od 80 do 130 cm wysokości. Pędy są sztywne, liście błyszczące, zielone, wydłużone, zazwyczaj mają 40-90 cm długości. Od czerwca do sierpnia pojawiają się pionowe kłosy (wiechowate kwiatostany) w kolorze czerwonobrązowym, które z czasem stają się słomiane. To one są główną ozdobą trzcinnika. Kwiatostany utrzymują się na roślinie do jesieni, a nawet i zimy. Pięknie powiewają na wietrze.Ciekawę odmiany trzcinnika ostrokwitowego to ‘Karl Foerster’ i ‘Overdam’.

Trzcinnik ostrokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Trzcinnik ostrokwiatowy jest dość prosty w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ewentualnie półcieniste. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Jednak słabsze warunki glebowe aż tak bardzo nie przeszkadzają mu w prawidłowym wzroście. Trzcinnik ostrokwiatowy jest odporny na mróz. Trawa nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wiosną warto ściąć zeschnięte kwiatostany. Korzystnie wpływa na nią nawożenie kompostem i nawożenie mineralne. Raz na kilka lat warto ją odmłodzić dzieląc i przesadzając rozrośnięte kępy. Trzcinnik rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rośliny, zabieg przeprowadza się w okresie jesiennym lub wiosennym.

Trzcinnik ostrokwiatowy - zastosowanie

Trzcinnik ostrokwiatowy sprawdzi się w okolicach oczek wodnych, ale także jako uzupełnienie kolorowych rabat. Nadaje ogrodom rustykalny charakter. Kwiatostany utrzymują się nawet zimą. Piękny okaz, polecany do naszych przydomowych ogrodów.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów beżowa
Trawy ozdobne w ogrodzie