Trzcinnik ostrokwiatowy - Calamagrostis x acutiflora

2020-07-16 15:38 Na podstawie materiałów Agencji Promocji Zieleni

Trzcinnik ostrokwiatowy prawdopodobnie pochodzi z Europy. Tę ozdobną trawę można z powodzeniem uprawiać ją również w naszym kraju. Należy do rodziny wiechlinowatych (Poaceae).

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Rabata z traw ozdobnych: jakie gatunki wybrać

Trzcinnik ostrokwiatowy - opis

Trzcinnik ostrokwiatowy ma wzniesiony, gęsty, kępiasty pokrój. Osiąga od 80 do 130 cm wysokości. Pędy są sztywne, liście błyszczące, zielone, wydłużone, zazwyczaj mają 40-90 cm długości. Od czerwca do sierpnia pojawiają się pionowe kłosy (wiechowate kwiatostany) w kolorze czerwonobrązowym, które z czasem stają się słomiane. To one są główną ozdobą trzcinnika. Kwiatostany utrzymują się na roślinie do jesieni, a nawet i zimy. Pięknie powiewają na wietrze.
Ciekawę odmiany trzcinnika ostrokwitowego to ‘Karl Foerster’ i ‘Overdam’.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak pielęgnować trawy ozdobne

Trzcinnik ostrokwiatowy - warunki uprawy i pielęgnacja

Trzcinnik ostrokwiatowy jest dość prosty w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ewentualnie półcieniste. Podłoże powinno być żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Jednak słabsze warunki glebowe aż tak bardzo nie przeszkadzają mu w prawidłowym wzroście. Trzcinnik ostrokwiatowy jest odporny na mróz.

Trawa nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Wiosną warto ściąć zeschnięte kwiatostany. Korzystnie wpływa na nią nawożenie kompostem i nawożenie mineralne. Raz na kilka lat warto ją odmłodzić dzieląc i przesadzając rozrośnięte kępy. Trzcinnik rozmnaża się w sposób wegetatywny przez podział rośliny, zabieg przeprowadza się w okresie jesiennym lub wiosennym.

>>Przeczytaj też: Trawy ozdobne. Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed zimą?

Trzcinnik ostrokwiatowy - zastosowanie

Trzcinnik ostrokwiatowy sprawdzi się w okolicach oczek wodnych, ale także jako uzupełnienie kolorowych rabat. Nadaje ogrodom rustykalny charakter. Kwiatostany utrzymują się nawet zimą. Piękny okaz, polecany do naszych przydomowych ogrodów.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 1,5 m
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów beżowa