Słoneczniki na balkonie i tarasie: jak pielęgnować słoneczniki w doniczkach

2018-06-26 8:12 Magdalena Michalak

Słoneczniki na balkonie i tarasie stanowią niezwykły akcent dekoracyjny. Intensywnie żółty kolor ich kwiatów dodaje światła i energii balkonowej aranżacji. Dowiedz się jak pielęgnować słoneczniki w doniczkach na balkonie czy tarasie.

Słoneczniki, jak sama nazwa wskazuje, to kwiaty słońca. Ich obecność na balkonie czy tarasie wniesie do aranżacji energetyzujące słoneczne barwy, rozświetlając kwiatowe kompozycje.
Słoneczniki chętnie są uprawiane w ogrodach jako rośliny rabatowe, nie tylko z powodu świetlistych kwiatów, ale rownież ze względu na smaczne i zdrowe jadalne nasiona. Najczęściej na rabatach są łączone z innymi letnimi kwiatami.

>>Zobacz też: Kompozycje z letnimi kwiatami

Słoneczniki jednak  powodzeniem można wykorzystać również do dekoracji balkonu bądź tarasu. To jedne z najlepszych roślin do letniej aranżacji naszych letnich salonów. Tym bardziej, że obecnie dostepnych jest wiele odmian o niskim wzroście silnie krzewiących się, które doskonale nadają się do uprawy w doniczkach i skrzyniach ustawianych na balkonie czy tarasie.

>>Zobacz też: Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - inspiracje i porady

Słoneczniki w doniczkach – zasady pielęgnacji

Uprawa słoneczników w doniczkach nie jest trudna, ale aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknymi kwiatami, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Raz posadzone nie powinny być przesadzane – pamiętajmy o tym tworząc balkonowe kompozycje. Od razu wybierzmy odpowiedni pojemnik, który nie przewróci się później pod ciężarem słonecznikowych kwiatów.

Już pod koniec kwietnia wysiewamy do nich nasiona słonecznika do podłoża żyznego i przepuszczalnego. Ale taki pojemnik powinien być zabezpieczony przed wiosennymi  przymrozkami (na przykład wnieśmy go do domu). Możemy kupić też gotowe sadzonki i posadzić je po 15 maja (gdy minie już niebezpieczeństwo wiosennych przmrozków), ale przy ich sadzeniu do docelowych pojemników unikajmy najmniejszego uszkodzenia korzeni.

Słoneczniki kochają słońce – aby kwiaty dobrze się rozwijały, potrzebują dobrego nasłonecznienia. Dlatego należy wybrać dla nich słoneczne stanowisko. Najlepsze będą balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie przez większość dnia królować będzie słońce.

>>Zobacz też: Kwiaty na słoneczny balkon: wybieramy kwiaty na balkon południowy

Zabiegami, o których bezwzględnie musimy pamiętać, dbając o słoneczniki uprawiane na balkonie, są systematyczne podlewanie i nawożenie roślin. Słoneczniki w doniczkach trzeba podlewać codziennie, szczególnie przy upalnej pogodzie. Należy pilnować, aby ziemia w doniczce byla zawsze wilgotna (ale nie mokra!), nie powinna zostać przesuszona. Słoneczniki wymagają częstego nawożenia – maja duże potrzeby pokarmowe. Rośliny uprawiane w doniczkach zasilamy nawet co 10 dni stosując nawozy wieloskładnikowe.

>>Zobacz też: Letnia aranżacja tarasu w stylu skandynawskim