Słonecznik w doniczce. Jak uprawiać słoneczniki na balkonie? Gatunki, wskazówki, porady

2022-05-30 7:34

Słonecznik w doniczce na balkonie to niezwykły akcent dekoracyjny. Sprawdziliśmy, które gatunki słoneczników ozdobnych można hodować na balkonie i jak zapewnić tym kwiatom najlepsze warunki do rozwoju.

Spis treści

  1. Słoneczniki w doniczce 
  2. Słonecznik ozdobny w doniczce - odmiany
  3. Słonecznik na balkonie – uprawa i pielęgnacja
  4. Zobacz, jak zaaranżować balkon z kwiatami. GALERIE ZDJĘĆ

Słoneczniki w doniczce 

Słoneczniki ozdobne możemy z powodzeniem hodować w przydomowych ogrodach. Rośliny wyrastają do kilku metrów wysokości i cieszą nasze oczy charakterystycznymi żółtymi płatkami.

A, co jeśli mieszkamy w bloku i chcemy uprawiać słoneczniki na balkonie? Czy to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Zanim jednak zakupimy słonecznik ozdobny w doniczce, warto dowiedzieć się o nim kilku istotnych rzeczy, przede wszystkim o odmianach i zasadach pielęgnacji.

Słonecznik ozdobny w doniczce - odmiany

Po pierwsze, słoneczniki w doniczce uprawiane na balkonie to inne gatunki niż te, które możemy spotkać w ogrodach. W domach hoduje się karłowate odmiany słoneczników, a do najpopularniejszych gatunków należą:

  • Double Dandy,
  • Italian White,
  • Pacino Gold,
  • Sunny Smile,
  • Sunspot,
  • Teddy Bear.

Wspomniane wyżej odmiany słoneczników ozdobnych dorastają do wysokości kilkudziesięciu centymetrów, dlatego doskonale sprawdzą się jako ozdoba balkonów i tarasów, a także letnich salonów. Skoro wiemy już, jakie słoneczniki w doniczce możemy hodować na balkonie czy tarasie, czas dowiedzieć się czegoś więcej o pielęgnacji tych pięknych kwiatów. 

Słonecznik na balkonie – uprawa i pielęgnacja

Uprawa słoneczników w doniczkach nie jest trudna, ale aby zdrowo rosły i cieszyły nas pięknymi kwiatami, potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Raz posadzone nie powinny być przesadzane – pamiętajmy o tym tworząc balkonowe kompozycje. Od razu wybierzmy odpowiedni pojemnik, który nie przewróci się później pod ciężarem słonecznikowych kwiatów.

Jak sadzić słoneczniki w doniczce? Nasiona słonecznika wysiewamy do żyznego i przepuszczalnego podłoża pod koniec kwietnia. Pamiętajmy, by pojemnik lub doniczka na słonecznik były zabezpieczone przed wiosennymi przymrozkami (na przykład wnieśmy go do domu). Możemy także zakupić donice ceramiczne, które są mrozoodporne. 

Innym sposobem sadzenia słoneczników na balkonie jest zakup gotowych sadzonek i wysadzenie ich do pojemników po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Jeśli wybierzemy ten sposób, uważajmy na korzenie, by ich nie uszkodzić.

Słoneczniki kochają słońce – aby kwiaty dobrze się rozwijały, potrzebują dobrego nasłonecznienia. Dlatego należy wybrać dla nich słoneczne stanowisko. Najlepsze będą balkony i tarasy o wystawie południowej, gdzie przez większość dnia królować będzie słońce.

Zabiegami, o których bezwzględnie musimy pamiętać, dbając o słoneczniki na balkonie, są: systematyczne podlewanie i nawożenie. Słoneczniki w doniczkach trzeba podlewać codziennie, szczególnie przy upalnej pogodzie. Należy pilnować, aby ziemia w doniczce była zawsze wilgotna (ale nie mokra!), nie powinna zostać przesuszona.

Słoneczniki wymagają częstego nawożenia – mają duże potrzeby pokarmowe. Rośliny uprawiane w doniczkach zasilamy nawet co 10 dni stosując nawozy wieloskładnikowe.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz, jak zaaranżować balkon z kwiatami. GALERIE ZDJĘĆ

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy