Werbena patagońska w donicy - jak uprawiać? Piękne kompozycje do ogrodu

2024-05-17 9:45

Werbena pospolita - nazywana też werbeną lekarską - występuje na terenie Europy, Azji jaki i Afryki, a pochodzi z Ameryki. W Polsce możemy spotkać ją na niżu oraz pogórzu. Co ciekawe, w Chinach nazywana jest zębem smoka bądź smoczą trawą. Werbena pospolita w donicy ozdobi Twój taras i ogród! To naprawdę modna roślina, którą właścicielki chętnie chwalą się na Instagramie. Kliknij galerię ZDJĘĆ.

Spis treści

  1. Werbena pospolita (werbena lekarska)
  2. Werbena lekarska - kwitnienie
  3. Werbena pospolita - warunki uprawy
  4. Werbena pospolita - pielęgnacja
  5. Werbena lekarska - zastosowanie
  6. Werbena - właściwości lecznicze

Werbena pospolita (werbena lekarska)

Werbena pospolita jest byliną, jednak w naszym klimacie częściej uprawia się ją jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią. Ma wzniesiony pokrój, dorasta do 30-70 cm wysokości. Jej delikatna łodyga rozgałęzia się ku górze. Liście są szorstkie, naprzeciwległe, różnią się nieco od siebie: dolne są  jajowate, środkowe trójdzielne, a te znajdujące się najwyżej - siedzące. Wspólną cechą jest pofalowanie brzegów blaszki liściowej.

Werbena lekarska - kwitnienie

Werbena lekarska kwitnie od lipca do września. Kwiaty są drobne, bladoliliowe, zebrane w wydłużone, luźne kwiatostany. Wydzielają przyjemny i delikatny zapach. Owocem jest rozłupka, która z zewnątrz posiada podłużne żeberka.

Werbena pospolita - warunki uprawy

Werbena pospolita dobrze rośnie w miejscach słonecznych oraz lekko zacienionych. Całkowite zacienienie nie wpływa pozytywnie na kwitnienie. Roślina preferuje podłoże żyzne, przewiewne, najlepiej o pH od 6 do 8. Dobrze, by było bogate w azot, powinno być stale wilgotne, jednak zalewanie może prowadzić do gnicia korzeni.

Werbena pospolita - pielęgnacja

Werbena pospolita wymaga regularnego, codziennego podlewania. Po przekwitnieniu kwiatostany należy usuwać, dzięki temu w danym sezonie roślina może ponownie zakwitnąć. Werbena lubi wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym. Jednak nie należy przenawozić rośliny, gdyż później słabiej kwitnie, a cała siła wzrostu skupia się na liściach. Roślinie bardzo sprzyja ściółkowanie. Jest wrażliwa na przymrozki.

Werbenę lekarską rozmnaża się przez nasiona wysiewane na rozsadniku. Do gruntu można ją wysadzać dopiero w maju, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Werbena lepiej czuje się posadzona w dużych pojemnikach.

Werbena lekarska - zastosowanie

Werbena pospolita znajduje zastosowanie jako roślina na kobierce, rabaty, kwietniki, a nawet na obwódki kwiatowe. Idealnie wpasowuje się w klimat wiejski, jednak dobrze wygląda także posadzona w doniczce na nowoczesnych tarasach i balkonach. Istnieją odmiany zwisające, które efektownie prezentują się w wiszących pojemnikach i skrzynkach przymocowanych do balustrad.

Werbena - właściwości lecznicze

Werbena to roślina lecznicza, nazywana "świętym zielem". Zawiera kumarynę, glikozydy, werbalinę i substancje gorczycowe. Wykazuje właściwości wzmacniające organizm, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające i wykrztuśne. Napary z werbeny działają uspakajające i odstresowująco. Nie jest zalecana dla kobiet w ciąży. Ziele używane jest także jako przyprawa w kuchni - nadaje potrawom przyjemny aromat. Może być nawet substytutem soli.

Poznaj inne zioła:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 70 cm
Termin kwitnienia VII - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Zioła
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów liliowa
Zioła w ogrodzie - werbena cytrynowa