Karczoch zwyczajny - Cynara scolymus

2022-04-01 14:09

Karczoch zwyczajny to zielna roślina wieloletnia, należąca do rodziny astrowatych. Karczoch zwyczajny pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany jest w Europie i Ameryce Północnej.

Karczoch
Autor: photos.com Karczoch

Spis treści

  1. Karczoch zwyczajny - opis
  2. Karczochy - uprawa
  3. Karczoch - rozmnażanie
  4. Karczoch zwyczajny - zbiory

Karczoch zwyczajny - opis

Karczoch zwyczajny pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i ma dość szczególne wymagania uprawowe.

Częścią jadalną karczocha są kwiatostany – koszyczki z mięsistym dnem i mięsistymi okrywami. Na zimę jego część nadziemna zasycha, zimują karpy, z których wiosną wyrasta pęd. Karczochy są roślinami wieloletnimi, jednak w naszym klimacie traktuje się je jako jednoroczne, gdyż ich karpy nie przetrwają zimy w gruncie i trudno przechowują się w pomieszczeniach.

Łodyga karczocha zwyczajnego dorasta do około 2 m wysokości. Liście karczocha są głęboko powcinane. Karczoch zwyczajny kwitnie od czerwca do września. Jego kwiaty przypominają kwiaty ostu, są zebrane w kuliste kwiatostany, złożone z fioletowych kwiatów otoczonych łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach.

ZOBACZ TEŻ: Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?

Karczochy - uprawa

Karczoch zwyczajny najlepiej rośnie na ziemiach żyznych, głęboko uprawionych, o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie obojętnym do lekko zasadowego, w miarę wilgotnych. Karczochy sadzi się w pierwszym roku po oborniku. Karczocha nie należy uprawiać na tym samym miejscu po fasoli, a po sobie samym bądź po kardzie nie wcześniej niż po 4 latach. Stanowisko do uprawy karczocha powinno być ciepłe i słoneczne, dodatkowo osłonięte od wiatru.

Karczochy najczęściej uprawia się z nasion, wysiewanych w lutym–marcu do doniczek (do jednej doniczki wkłada się 2–3 nasiona), które należy ustawić w pomieszczeniu ciepłym i nasłonecznionym. Po wzejściu w doniczce pozostawia się jedną, najmocniejszą roślinę.

Sadzonki do gruntu wysadza się (po zahartowaniu) w drugiej połowie maja, w rozstawie 100 x 100 cm i trochę głębiej niż rosły w doniczce. Przed sadzeniem dobrze jest przygotować pod rośliny dołki o głębokości około 30 cm (wypełnione kompostem).

Karczoch zwyczajny ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego podczas suszy należy rośliny systematycznie podlewać. Karczochy podczas wzrostu należy też odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół roślin. Przed zimą część nadziemną karczocha należy obciąć, a ponieważ karczoch nie jest odporny na mróz, dlatego zaleca się okryć rośliny na zimę słomą lub stroiszem (gałęziami drzew iglastych).

ZOBACZ TEŻ: Doświetlanie roślin doniczkowych jesienią i zimą - jak to robić?

Karczoch - rozmnażanie

Karczochy można też rozmnożyć przez odrosty korzeniowe rozwijające się pod ziemią przy roślinie matecznej. Odrosty korzeniowe odcina się wiosną (w marcu–kwietniu), pozostawiając zawsze przy karpie kilka, aby rozwinęły się z nich nowe pędy. Pozyskane odrosty sadzi się pojedynczo do doniczek, a do gruntu na miejsce stałe wysadza się w drugiej połowie maja.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Karczoch zwyczajny - zbiory

By otrzymać dorodne pąki, na jednej roślinie nie powinno ich być więcej niż 6–8 – resztę lepiej oberwać. Pąki zbiera się, gdy mają 7–10 cm średnicy i nie zaczęły się jeszcze rozwijać. Zbiór trwa od lipca do końca września, w miarę dorastania pąków. Pąki ścina się 2–3 cm poniżej dna kwiatowego. Można je przechowywać w chłodnym miejscu około miesiąca.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony