Karczoch zwyczajny - Cynara scolymus

2022-04-01 14:09

Karczoch zwyczajny to zielna roślina wieloletnia, należąca do rodziny astrowatych. Karczoch zwyczajny pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany jest w Europie i Ameryce Północnej.

Karczoch
Autor: photos.com Karczoch

Spis treści

  1. Karczoch zwyczajny - opis
  2. Karczochy - uprawa
  3. Karczoch - rozmnażanie
  4. Karczoch zwyczajny - zbiory

Karczoch zwyczajny - opis

Karczoch zwyczajny pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego i ma dość szczególne wymagania uprawowe.

Częścią jadalną karczocha są kwiatostany – koszyczki z mięsistym dnem i mięsistymi okrywami. Na zimę jego część nadziemna zasycha, zimują karpy, z których wiosną wyrasta pęd. Karczochy są roślinami wieloletnimi, jednak w naszym klimacie traktuje się je jako jednoroczne, gdyż ich karpy nie przetrwają zimy w gruncie i trudno przechowują się w pomieszczeniach.

Łodyga karczocha zwyczajnego dorasta do około 2 m wysokości. Liście karczocha są głęboko powcinane. Karczoch zwyczajny kwitnie od czerwca do września. Jego kwiaty przypominają kwiaty ostu, są zebrane w kuliste kwiatostany, złożone z fioletowych kwiatów otoczonych łuskowatymi liśćmi o mięsistych nasadach.

ZOBACZ TEŻ: Warzywa na balkonie - co można sadzić na balkonie? Jak uprawiać warzywa na balkonie?

Karczochy - uprawa

Karczoch zwyczajny najlepiej rośnie na ziemiach żyznych, głęboko uprawionych, o wysokiej zawartości próchnicy i odczynie obojętnym do lekko zasadowego, w miarę wilgotnych. Karczochy sadzi się w pierwszym roku po oborniku. Karczocha nie należy uprawiać na tym samym miejscu po fasoli, a po sobie samym bądź po kardzie nie wcześniej niż po 4 latach. Stanowisko do uprawy karczocha powinno być ciepłe i słoneczne, dodatkowo osłonięte od wiatru.

Karczochy najczęściej uprawia się z nasion, wysiewanych w lutym–marcu do doniczek (do jednej doniczki wkłada się 2–3 nasiona), które należy ustawić w pomieszczeniu ciepłym i nasłonecznionym. Po wzejściu w doniczce pozostawia się jedną, najmocniejszą roślinę.

Sadzonki do gruntu wysadza się (po zahartowaniu) w drugiej połowie maja, w rozstawie 100 x 100 cm i trochę głębiej niż rosły w doniczce. Przed sadzeniem dobrze jest przygotować pod rośliny dołki o głębokości około 30 cm (wypełnione kompostem).

Karczoch zwyczajny ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego podczas suszy należy rośliny systematycznie podlewać. Karczochy podczas wzrostu należy też odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół roślin. Przed zimą część nadziemną karczocha należy obciąć, a ponieważ karczoch nie jest odporny na mróz, dlatego zaleca się okryć rośliny na zimę słomą lub stroiszem (gałęziami drzew iglastych).

ZOBACZ TEŻ: Doświetlanie roślin doniczkowych jesienią i zimą - jak to robić?

Karczoch - rozmnażanie

Karczochy można też rozmnożyć przez odrosty korzeniowe rozwijające się pod ziemią przy roślinie matecznej. Odrosty korzeniowe odcina się wiosną (w marcu–kwietniu), pozostawiając zawsze przy karpie kilka, aby rozwinęły się z nich nowe pędy. Pozyskane odrosty sadzi się pojedynczo do doniczek, a do gruntu na miejsce stałe wysadza się w drugiej połowie maja.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe [WIDEO]

Karczoch zwyczajny - zbiory

By otrzymać dorodne pąki, na jednej roślinie nie powinno ich być więcej niż 6–8 – resztę lepiej oberwać. Pąki zbiera się, gdy mają 7–10 cm średnicy i nie zaczęły się jeszcze rozwijać. Zbiór trwa od lipca do końca września, w miarę dorastania pąków. Pąki ścina się 2–3 cm poniżej dna kwiatowego. Można je przechowywać w chłodnym miejscu około miesiąca.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - IX
Zimozielone Nie
Kategoria Warzywa
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE