Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' - Clematis 'Jan Paweł II'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' to przepiękna, polska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez brata Stefana Franczaka, wprowadzona do handlu  w 1979 roku.

Clematis Jan Paweł II – opis

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 3-4 m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty są alabastrowobiałe, z jasnoróżową pręgą, biegnącą przez środek każdego z płatków (widoczna intensywniej jesienią), kwiaty są złożone najczęściej z 6 eliptycznych działek kielicha. Ciemnoczerwone pylniki umieszczone są na białych nitkach.  'Jan Paweł II' kwitnie bardzo długo, zakwita w już w czerwcu i kwitnie wyjątkowo obficie, nieprzerwanie do września.

Clematis – uprawa

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o pH obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, ale w cieniu również da sobie radę. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4. Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Clematis – cięcie

Przycinanie powojników jest ważnym zabiegiem. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka).

Powojnik Jan Paweł 2 w ogrodzie

Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Powojnik może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

 

Zobacz też inne polskie odmiany powojnika wielkokwiatowego:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Wysokość 3 m - 4 m