Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' - Clematis 'Nina'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Stefana Franczaka SJ, a wprowadzona do handlu w 2010 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego. W 2010 roku odmiana ta zdobyła wyróżnienie na wystawie Zieleń to Życie, w Warszawie.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (17-19 cm średnicy) są jasnoróżowe z ciemnoróżowymi brzegami, o ośmiu owalnych, ostro zakończonych, cieniowanych działkach kielicha, z ciemniejszymi brzegami i wyraźnym żebrowaniem. Pręciki umieszczone są na białoróżowych nitkach, pylniki sa również koloru różowego. 'Nina' należy do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, zakwita już pod koniec maja i kwitnie nieprzerwanie do września. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących ('Nina') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). W pierwszym roku po posadzeniu tnie się nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią, w drugim roku roślinę przycinamy na wysokości około 70cm nad ziemią, a od trzeciego roku po posadzeniu przycinamy tylko stare i chore pędy oraz wierzchołki roślin, na wysokości 100-150cm nad poziomem gruntu. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Nina' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój pnący