Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko' - Clematis 'Jerzy Popiełuszko'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko' to polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2004 roku, wprowadzona do handlu w 2005 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego. W 2005 roku odmiana ta zdobyła złoty medal na targach Plantarium w Holandii i na wystawie Gardenia 2011.

Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko' to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 1,5 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (13-15 cm średnicy) są jedwabisto białe , o ośmiu owalnych, ostro zakończonych, działkach kielicha. Pręciki umieszczone są na białych nitkach, pylniki są koloru brązowego. 'Jerzy Popiełuszko' należy do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, zakwita już pod koniec maja i kwitnie wyjątkowo długo i obficie, nieprzerwanie do października. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do listopada.

Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Strefa mrozoodporności 5B.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), jednak 'Jerzy Popiełuszko' jest tu wyjątkiem. Ze względu na swój niezbyt intensywny wzrost, nie wymaga on bardzo silnego cięcia. Przycinamy tu wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Jerzy Popiełuszko' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 1,2 m - 1,5 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - X
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący