Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' - Clematis 'Maria Skłodowska-Curie'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' to polska odmiana powojnika wielkokwiatowego, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2011 roku, uroczyście ochrzczona i nazwana na Wystawie Zieleń To Życie w 2011 roku w Warszawie. Wprowadzona do handlu w 2012 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego.

Maria Skłodowska-Curie - powojnik o białych kwiatach

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' to pnącze należące do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, o jasnozielonych, sezonowych, błyszczących liściach, pojedynczych lub trójlistkowych, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 1,7-2 m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pełne kwiaty (10-12 cm średnicy), na początku kwitnienia niemalże kuliste, potem nieco spłaszczone, półpełne, są białe, z zielonymi przebarwieniami, o 35-45 (max. do 70) ostro zakończonych, eliptycznych działkach kielicha. Jasnożółte pręciki i białe słupki wypełniają całkowicie środek kwiatów. 'Maria Skłodowska-Curie' zakwita w czerwcu i kwitnie wyjątkowo obficie do lipca, potem obfitość kwitnienia jest nieco mniejsza, ale trwa nieprzerwanie do końca września.

>>Przeczytaj też: Powojniki mrozoodporne. Uprawa i odmiany powojników odpornych na mróz

Powojnik 'Maria Curie-Skłodowska'

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym. Jest dość wrażliwa na silne wiatry, przed którymi powinna być osłonięta, a na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania. Odmiana całkowicie mrozoodporna.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

>>Przeczytaj też: Powojniki: kwitnące pnącza. wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników

Powojnik wielkokwiatowy 'Maria Skłodowska-Curie' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

>>Przeczytaj też: Powojniki (Clematisy) kwitnące jesienią: pielęgnacja i odmiany

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Wysokość 1,7 m - 2 m

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021