Powojnik 'Oberek' - Clematis 'Oberek'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Oberek' to odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego i wprowadzona do sprzedaży w 2009 roku przez szkółkę Clematis.

Powojnik 'Oberek' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, osiągające 2,5-4 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, różowe, szeroko otwierające się, pojedyncze, małe kwiaty, o średnicy 5-6 cm, są złożone z 4, luźno ułożonych, romboidalnych działek kielicha o różowym żyłkowaniu, jasnej podstawie kielicha i pofalowanych brzegach. Pylniki są żółte, na jasnych, zielonożółtych nitkach. Kwiaty zakwitają od czerwca do września. Najobfitszy okres kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca, potem kwitnienie nieco słabnie. Jesienią kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne, fantazyjne, puszyste owocostany.

Powojnik wielkokwiatowy 'Oberek' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Zadowoli się glebą średniej jakości i w zasadzie każdą wystawą. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej glebie (nie znosi zalewania), o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Oberek'), które kwitną na tegorocznych pędach przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Oberek' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. drzewach liściastych lub iglastych oraz krzewach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Dobrze sprawdza się również jako roślina okrywowa. Szczególnie dekoracyjnie wygląda na ciemniejszym tle, kiedy to doskonale widoczne są jasne kwiaty.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 2,5 m - 4 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój pnący