Monstera 'Thai Constellation' – jak dbać? Wygląd, stanowisko, choroby. Odmiany monstery

2024-04-17 12:04

Monstera 'Thai Constellation' to prawdziwy biały kruk wśród roślin kolekcjonerskich. Ta niezwykła kuzynka monstery dziurawej charakteryzuje się oryginalnym wybarwieniem przypominającym gwiezdne konstelacje. Jak dbać o monsterę deliciosę 'Thai Constellation'? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Spis treści

  1. Monstera 'Thai Constellation' – wygląd, charakterystyka
  2. Monstera 'Thai Constellation' – jak dbać?
  3. Monstera 'Thai Constellation' – podłoże
  4. Co ile powinno się podlewać monsterę?
  5. Czy monstera lubi wilgotność?
  6. Kiedy przesadzić monsterę do większej doniczki?
  7. Monstera 'Thai Constellation' – choroby i szkodniki
  8. Gatunki, odmiany monstery
  9. Monstera deliciosa 'Thai Constellation'. Zdjęcia

Monstera 'Thai Constellation' – wygląd, charakterystyka

Monstera 'Thai Constellation' to roślina kolekcjonerska – oznacza to, że jest nie tylko droższa niż ogólnodostępne odmiany, ale również bardzo trudno ją zdobyć. Wystarczy spojrzeć na tę roślinę, by zrozumieć, dlaczego miłośnicy oryginalnych roślin egzotycznych chcą mieć przynajmniej jeden jej egzemplarz w swojej kolekcji…

Monstera 'Thai Constellation' charakteryzuje się dużymi, mocno powcinanymi liśćmi pokrytymi jasną wariegacją, czyli miejscami bez chlorofilu. Oznacza to, że dana część liścia może być wybarwiona na kremowo lub – co zdarza się częściej w przypadku odmiany 'Thai Constellation' – na powierzchni liścia pokryta mnóstwem małych punkcików, które przywodzą na myśl gwiezdne konstelacje (stąd nazwa).

Monstera 'Thai Constellation' wyglądem przypomina inną odmianę o jasnej wariegacji – monsterę variegatę. Obie monstery mają charakterystyczne wybarwienie bez chlorofilu na liściach. Istnieje jednak między nimi kilka różnic.

Przede wszystkim monstera 'Thai Constellation' jest rośliną wyprodukowaną przez człowieka, a dokładnie przez tajskich naukowców. Natomiast monstera variegata występuje naturalnie w przyrodzie.

Po drugie – wariegacja. Monstera 'Thai Constellation' ma wybarwienie kremowe, stabilne, co oznacza, że nie może pójść ono w regres, czyli że roślina nagle zacznie wypuszczać całkowicie zielone liście.

Natomiast monstera variegata, ponieważ jej DNA nie zostało sztucznie zaprojektowane, może okazjonalnie wypuścić całkowicie zielone liście bez jasnych wybarwień. Co więcej – wariegacja w tej odmianie monstery jest biała (a nie kremowa jak u „Tajki”) i często pokrywa większe partie liści (zdarza się, że liść jest w połowie zielony, a w połowie biały, co tworzy niesamowity efekt wizualny!).

Monstera 'Thai Constellation' – jak dbać?

Monstera 'Thai Constellation' rośnie wolniej niż monstera dziurawa i mimo zbliżonych potrzeb dotyczących wody czy podłoża, ma nieco większe wymagania odnośnie stanowiska i wilgotności powietrza.

Monstera 'Thai Constellation' potrzebuje jaśniejszego stanowiska niż monstera deliciosa. Idealne dla niej będą okolice okna wschodniego i zachodniego ze sporą ilością światła rozproszonego. Warto pamiętać, że podobnie jak inne monstery, 'Thai Constellation' nie znosi mocnego światła, które parzy jej liście.

Dlatego, jeśli zdecydujemy postawić doniczkę z monsterą 'Thai Constellation' w pokoju o wystawie południowej, wybierzmy dla rośliny miejsce oddalone 1-2 m od okna. Zimą, gdy nie możemy zapewnić roślinie wystarczająco dużo światła, warto rozważyć sztuczne doświetlanie monstery specjalnymi lampami.

Monstera 'Thai Constellation' – podłoże

Monstera 'Thai Constellation' potrzebuje podłoża przepuszczalnego, które z jednej strony pozwoli wodzie swobodnie spłynąć na podstawkę, a z drugiej – utrzyma optymalną ilość wilgotność ziemi.

Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną mieszankę do monster. Jest to dużo łatwiejsze niż przygotowanie podłoża na własną rękę. Jeśli jednak chcemy zrobić to sami, warto do ziemi uniwersalnej dodać m.in. perlit, keramzyt i korę sosnową.

Monstera 'Thai Constellation'
Autor: Getty Images Monstera 'Thai Constellation'.

Co ile powinno się podlewać monsterę?

Monstera 'Thai Constellation' jest bardzo wrażliwa na przelanie (podobnie jak inne monstery). Zanim zdecydujemy się na ponowne podlanie rośliny, sprawdźmy palcem, czy podłoże na głębokość ok. 5 cm już przeschło.

Z drugiej strony, monstera 'Thai Constellation' nie lubi mocnego przesuszenia, warto więc unikać sytuacji, gdzie korzenie rośliny są bardzo suche. Jak często podlewać monsterę 'Thai Constellation'? W lecie wystarczy podlać ją raz w tygodniu, a zimą – raz na dwa tygodnie.

Czy monstera lubi wilgotność?

Inną niezwykle istotną kwestią w uprawie monstery 'Thai Constellation' jest zapewnienie jej dużej wilgotności powietrza. W przeciwieństwie do monstery dziurawej 'Thai Constellation' potrzebuje wilgotnego powietrza na poziomie 60-80%! Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie takich warunków, może lepiej zrezygnować z jej zakupu i wybrać deliciosę lub variegatę.

By zapewnić tak dużą wilgotność powietrza, monsterę 'Thai Constellation' można umieścić przy nawilżaczu powietrza lub w mini-szklarni.

UWAGA: Zraszanie, które warto praktykować regularnie, nie jest, niestety, dobrym sposobem na długotrwałe podniesienie wilgotności powietrza.

Kiedy przesadzić monsterę do większej doniczki?

Monsterę 'Thai Constellation' należy przesadzać raz w roku na wiosnę – dotyczy to przede wszystkim okazów młodych. Rośliny starsze, kilkuletnie wystarczy przesadzić co 3-4 lata i każdej wiosny wymienić górną warstwę podłoża (by zapewnić roślinie świeżą dawkę wartości odżywczych).

Doniczka do monstery 'Thai Constellation' powinna być wystarczająco duża, by korzenie mogły swobodnie rosnąć i się rozwijać.

Czym podeprzeć monsterę 'Thai Constellation'?

Monstera 'Thai Constellation' to roślina płożąca, dlatego musimy zapewnić jej odpowiednie wsparcie. Najlepiej sprawdzi się kokosowy palik lub solidna kratka, po której roślina będzie mogła swobodnie się piąć.

Monstera 'Thai Constellation' – choroby i szkodniki

Monstera 'Thai Constellation' najczęściej atakowana jest przez wciornastki (czarne przecinkowate szkodniki). O ich obecności mogą świadczyć szare korytarze wyżłobione w liściach oraz żółknące i brązowiejące liście.

Monstera zareaguje również na przelanie – jej liście będą żółknąć i opadać. Zbyt duża ilość wody może również skutkować pojawieniem się choroby grzybowej – jeśli na liściach monstery 'Thai Constellation' zauważymy brązowe plamy z żółtą obwódką, warto wszystkie zainfekowane liście obciąć i wykonać oprysk grzybobójczym preparatem dla roślin.

Gatunki, odmiany monstery

Monstera 'Thai Constellation' to odmiana, którą na pewno warto mieć w swojej kolekcji. Inne gatunki i odmiany monster, również warte uwagi to:

Monstera deliciosa 'Thai Constellation'. Zdjęcia

Philodendron White Princess. Czego nie lubi filodendron? Podpowiadamy, jak dbać: wymagania, stanowisko, zraszanie

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe