Grusza 'Faworytka' ('Klapsa') - Pyrus communis

2020-07-16 15:52

Grusza 'Faworytka', zwana również jako grusza 'Klapsa' to jedna z najpopularniejszych odmian gruszy, uprawiana we wszystkich częściach świata strefy umiarkowanej, także w Polsce, gdzie jest jedną z najbardziej atrakcyjnych, deserowych odmian letnich gruszy.

Grusza 'Faworytka' ('Klapsa')
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Grusza 'Faworytka' ('Klapsa')

Spis treści

  1. Grusza 'Faworytka' -  odmiana gruszy
  2. Gruszka 'Klapsa'

Grusza 'Faworytka', zwana również jako grusza 'Klapsa' to amerykańska odmiana gruszy, otrzymana przez Clappa (stąd nazwa), prawdopodobnie z nasion Topki Pękatej (najprawdopodobniej 'Faworytka' to mieszaniec Topki Pękatej z Bonkretą Williamsa').

Grusza 'Faworytka' -  odmiana gruszy

Grusza 'Faworytka' rośnie silnie tworząc szerokostożkową, luźną koronę, o silnie zwisających gałązkach (w starszym wieku). Owocowanie rozpoczyna średnio wcześnie, zwykle w 6-tym roku po posadzeniu. Owocuje na ogół corocznie i bardzo obficie. Najlepiej rośnie i owocuje glebach żyznych i głębokich, szczepiona na gruszy kaukaskiej. Na podkładce z pigwy rośnie źle, w związku z tym wymaga stosowania tzw. pośredniej.Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja, choć w porównaniu do innych odmian gruszy, 'Faworytka' kwitnie dość późno i długo, a kwiaty są mało wrażliwe na wiosenne przymrozki. Odmiana średnio wytrzymała na mróz, dość wrażliwa na parcha gruszy i inne choroby.

Odmiana obcopylna – do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Dobra Ludwika’, 'Bera Boska', ‘Komisówka’. Sama zaś jest doskonałym zapylaczem dla bardzo wielu odmian grusz.

Gruszka 'Klapsa'

Jest to odmiana letnia – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą około połowy sierpnia. Gruszki mają grubą, lekko błyszczącą, zielonkawożółtą skórkę, z brązowoczerwonym, rozmytym, punktowym rumieńcem i zielonymi, drobnymi przetchlinkami. Szerokojajowate, symetryczne owoce są duże lub bardzo duże i wyrównane co do wielkości (9 x 7 cm), osiągają masę ponad 200 g. Ich bardzo smaczny miąższ jest żółtawobiały, soczysty, drobnoziarnisty, masłowaty.W przechowalni gruszki można przechowywać około 10 tygodni (w temperaturze -1 stopni Celsjusza).Ze względu na jedne z najsmaczniejszych owoców deserowych, doskonałych również na susze i przetwory odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Pamiętać jedynie należy o regularnej kontroli zdrowotności drzew i stosowaniu ewentualnych zabiegów ochrony roślin na parch i inne choroby.

Poznaj inne odmiany gruszy:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 6 m
Kategoria Owocowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony