Wawrzynek wilczełyko forma biała - Daphne mezereum f. alba

2020-07-16 15:37
Wawrzynek wilczełyko forma biała
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Ewa Łuczak Wawrzynek wilczełyko forma biała

Wawrzynek wilczełyko forma biała to pięknie kwitnący, jednak rzadko spotykany krzew liściasty, należący do rodziny wawrzynkowatych (Thymelaeaceae).

Największą ozdobą wawrzynka są kwiaty, które pojawiają się w marcu i kwietniu (czasem nawet pod koniec lutego), jeszcze przed rozwojem ciemnozielonych lancetowatych liści (opadających na zimę). Kwiaty są koloru białego, gęsto pokrywają pędy i delikatnie pachną. W lipcu na pędach pojawiają się małe kuliste żółtawe owoce – uwaga! są silnie trujące!

Wawrzynek wilczełyko forma biała ma zwarty pokrój, rośnie wolno dorastając do 50-100 cm wysokości i 80 cm szerokości. W środowisku naturalnym wawrzynek wilczełyko jest pod ścisłą ochroną. Z uwagi na trujące owoce, nie powinien być sadzony w ogrodzie, jeśli przebywają w nim dzieci. Często można spotkać wawrzynki w parkach, w ogrodach japońskich oraz naturalistycznych. Dobrze prezentują się także na skalniakach oraz na obrzeżach rabat.

Wawrzynek wilczełyko najlepiej rośnie w próchnicznej, żyznej glebie o odczynie zasadowym. Jest jednak dość tolerancyjny i zadowoli się zwykłą ziemią ogrodową. Ponadto nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania, gdyż źle znosi suszę (może wtedy zrzucać część liści). Wawrzynek wilczełyko lubi miejsca zaciszne, najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, nie wymaga cięcia, gdyż nie dorasta do dużych rozmiarów. Pąki kwiatowe zawiązuje na zeszłorocznych pędach. Roślina jest całkowicie odporna na mróz i rzadko atakowana przez choroby i szkodniki.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł ciemnozielona
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad