Pigwowiec pośredni - Chaenomeles × superba

2020-07-16 15:44

Pigwowiec pośredni to mieszaniec dwóch gatunków: pigwowca japońskiego i pigwowca okazałego. Można go spotkać w Japonii, Chinach i na terenie całej Europy. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Pigwowiec pośredni - opis
  2. Pigwowiec pośredni - warunki uprawy
  3. Pigwowiec pośredni - pielęgnacja
  4. Pigwowiec pośredni - zastosowanie

Pigwowiec pośredni - opis

Pigwowiec pośredni to dość niski krzew, który osiąga od 1 do 2 m wysokości. Pokrój rośliny jest krzaczasty, rozłożysty, lekko płożący się. Pędy są gęste, pokryte drobnymi kolcami. Jajowate lub eliptyczne liście, na pędach ustawione naprzemiennie, mają ciemnozielony kolor i lekko się błyszczą. Okres kwitnienia pigwowca pośredniego przypada od maja do czerwca. Kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne: dość duże, w kolorze szkarłatnoczerwonym. Pigwowcowi zdarza się powtórzyć kwitnienie latem. Jesienią na krzewie pojawiają się owoce: kuliste, początkowo zielone, z czasem stają się żółte. Ciekawe odmiany pigwowca pośredniego:

  • ‘Nicole’ – odmiana szeroko rozrastająca się, o pomarańczowoczerwonych kwiatach,
  • ‘EllyMossel’ – odmiana o dużych, krwistoczerwonych kwiatach; odnajdzie się nawet na mało żyznym i suchym podłożu,
  • ‘Crimson and Gold’ – jedna z najniższych odmian pigwowca pośredniego, dorasta do 1 m wysokości, idealna do małych ogrodów.

Pigwowiec pośredni - warunki uprawy

Pigwowiec pośredni nie jest trudny w uprawie. Dobrze rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych oraz ciepłych. Lubi podłoże żyzne i przewiewne, stale wilgotne. Najlepiej, gdy pH gleby jest obojętne. Roślina poradzi sobie nawet w słabym podłożu, jeżeli będzie miała duży dostęp do słońca. Krzew jest odporny na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Pigwowiec pośredni - pielęgnacja

Pigwowiec pośredni raz na jakiś czas wymaga przycinania - trzeba skracać zwłaszcza starsze pędy. Pamiętajmy, aby ten zabieg wykonywać w rękawiczkach (roślina posiada kolce). Młode krzewy na wiosnę warto zasilać dobrze rozłożonym kompostem, zwiększy to liczbę kwiatów na roślinie. Pigwowca pośredniego najczęściej rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe (pobierane latem) lub przez odkłady.

Pigwowiec pośredni - zastosowanie

Pigwowiec pośredni nadaje się zarówno do małych, jak i większych ogrodów. To idealna roślina na rabaty założone na skarpie. Dobrze wygląda jako pojedynczy krzew na tle trawnika, ale równie dobrze prezentuje się w grupie innych gatunków pigwowca, np. w żywopłocie. Owoce pigwowca pośredniego wykorzystywane są w ziołolecznictwie oraz w gastronomii.

Poznaj inne pigwowce:

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Wysokość 1 m - 2 m
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Barwa kwiatów szkarłatna
Pokrój lekko płożący się
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE