Kalina sztywnolistna - Viburnum rhytidophyllum

2020-07-16 15:50 Katarzyna Józefowicz

Viburnum rhytidophyllum to duży, rozłożysty krzew, dorastający zwykle do 3-4 m wysokości i podobnej szerokości. Z tego względu nadaje się więc do sadzenia głównie w dużych ogrodach lub parkach krajobrazowych. Kalina sztywnolistna ma sztywne, wyprostowane gałęzie, które w młodym wieku pokrywa białawy meszek oraz duże, grube, zielone liście o wydłużonym, lancetowatym kształcie. Liść kaliny sztywnolistnej z wierzchu jest błyszczący i ma wyraźnie zaznaczone unerwienie, natomiast od spodu pokrywa go gęsty, brązowy kutner.

Kalina sztywnolistna – opis


Kalina sztywnolistna jest krzewem zimozielonym, a więc zachowuje liście przez cały rok. Mimo to nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej sadzić ją w cieplejszych rejonach kraju lub okrywać na okres zimy.

Kalina zimozielona – krzew ozdobny

Kalina sztywnolistna zakwita późną wiosną (w maju-czerwcu). Jej białokremowe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Pręciki każdego kwiatu wystają ponad kielich, dlatego cały kwiatostan nabiera oryginalnego, puszystego wyglądu. Po przekwitnieniu kwiatów, na pędach zawiązują się okrągłe, początkowo czerwone, następnie czarne owoce zebrane w baldachogrona. Jagody dojrzewają nieregularnie na przełomie sierpnia i września, dlatego w jednym gronie mogą być owoce o różnym ubarwieniu, co wygląda bardzo interesująco.

Viburnum rhytidophyllum – uprawa

Kalina sztywnolistna wymaga stanowiska ciepłego i osłoniętego od wiatru oraz żyznej, świeżej, próchniczej, stale lekko wilgotnej gleby. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscu słonecznym, ale w półcieniu oraz w cieniu również sobie poradzi (kwitnienie będzie jednak słabsze). Kalinę sztywnolistną można rozmnażać przy pomocy odkładów lub przez nasiona (wymagają stratyfikacji).

 

>>Przeczytaj też: Kaliny – popularne gatunki do ogrodu. Wymagania i uprawa kaliny

 

Kalina cięcie

Cięcie kaliny nie jest wskazane, gdyż osłabia kwitnienie, jednak w razie potrzeby można je wykonać wczesnym latem, po przekwitnieniu kwiatów.

 

Poznaj inne gatunki kalin:

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Krzewy liściaste
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Wysokość 3 m - 4 m
Barwa kwiatów białokremowa