Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ - Viburnum opulus ‘Xanthocarpum’

2020-07-16 15:50

Kalina koralowa należąca do rodziny piżmaczkowatych lub kalinowatych (wcześniej zaliczana do przewiertniowatych), jest pięknie kwitnącym krzewem ozdobnym. Ma wiele interesujących odmian, z których na uwagę zasługuje odmiana 'Xanthocarpum'.

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ rośnie w formie dużego, rozłożystego krzewu, osiągając 3-4 m wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Jej brązowe, sztywne pędy pokrywa duża liczba zielonych, owalnych, klapowatych liści o lekko karbowanych brzegach.

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ kwitnie w maju, rozwijając na końcach pędów duże, baldachowate kwiatostany złożone z małych, pojedynczych kwiatów w białym kolorze. Kwiaty na zewnątrz baldachów są większe (płonne), wewnątrz znacznie mniejsze (obupłciowe). Dodatkowym walorem dekoracyjnym kaliny koralowej ‘Xanthocarpum’ są pojawiające się na pędach jesienią (we wrześniu-październiku) żółtopomarańczowe, półprzeźroczyste, okrągłe owoce.

Kalina koralowa ‘Xanthocarpum’ jest krzewem dostatecznie odpornym na niską temperaturę i rzadko przemarza, nawet w surowe zimy. Najlepiej rośnie na stanowiskach zacisznych, słonecznych lub półcienistych oraz na żyznych, próchniczych i stosunkowo wilgotnych (nawet mokrych) glebach. Kalinę koralową 'Xanthocarpum' najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek (zielnych lub zdrewniałych), gdyż rośliny uzyskane z nasion mogą nie powtórzyć cech egzemplarza matecznego. Kalina koralowa 'Xanthocarpum' ze względu na swoje duże rozmiary nie nadaje się do małych ogrodów, tym bardziej, że nie powinno się jej przycinać. Może być natomiast być wspaniałą ozdobą parków krajobrazowych oraz dużych ogrodów. Dobrze wygląda w jednogatunkowych grupach lub jako soliter. Nadaje się także do sadzenia w pobliżu stawów i oczek wodnych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Krzewy liściaste
Termin kwitnienia V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Wysokość 3 m - 4 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021